Aydınlıkçılar serbest

Aydınlık’ın Genel Müdürü Mehmet Sabuncu, İşçi Partisi (İP) Merkez Karar Kurulu Üyesi emekli Binbaşı Zafer Şen, İP Çorlu İlçe Başkanı Ertuğrul Orta ve İP Çorlu İlçe Yöneticisi emekli Hakim Yarbay Bahadır Berk savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Ergenekon soruşturması kapsamında geçtiğimiz salı gözaltına alınan gazetemizin sahibi ve Genel Müdürü Mehmet Sabuncu, İşçi Partisi (İP) Merkez Karar Kurulu Üyesi emekli Binbaşı Zafer Şen, İP Çorlu İlçe Başkanı Ertuğrul Orta ve İP Çorlu İlçe Yöneticisi emekli Hakim Yarbay Bahadır Berk savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Sabuncu, Şen, Orta ve Berk’i Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi önünde coşkulu bir kalabalık karşıladı. Beşiktaş’tan gazetemizin bulunduğu İstiklal Caddesi’ne gelen yaklaşık 200 kişi “Fethullahçı çete dağıtılacak”, “Aydınlık Gazetesi susturulamaz” sloganları attı.

3 gündür gözaltında tutulan isimlerden, ilk olarak Bahadır Berk sorgulandı. Avukat olduğu için Emniyet’te ifade vermeyen Berk’e bu sebeple öncelik tanındı. Savcı Cihan Kansız’ın sorguladığı Berk’e, sorgusunda Çorlu’daki 5. Ordu. Komutanlığı ile ilgili soruların sorulduğu öğrenildi. Ayrıca 19 Ağustos’ta yapılan baskında gözaltına alınan İP Genel Başkanvekili Mehmet Bedri Gültekin’in sorgusunda yer alan gizli tanık “Kurşun”un ifadelerinin Bahadır Berk’e de yöneltildiği belirtildi.

Ertuğrul Orta’ya ise “Ulusal Medya 2010” adlı belge, Talatpaşa Komitesi ve İşçi Partisi’nin siyasi faaliyetleri ile ilgili soruların sorulduğu öğrenildi.

‘Aydınlık’ın gerçek sahibi halktır’

Mehmet Sabuncu serbest bırakıldıktan sonra yaptığı konuşmada, Aydınlık’ın gerçek sahibinin 70 Milyon Türk Milleti olduğunu belirterek “Aydınlık Gazetesi 60-70 bin okuyucu kitlesine sahiptir. Gazetemizi susturamazlar. 70 bin okuyucu Aydınlık Gazetesi’nin içindedir. Her zaman gazeteyi çıkarmaya hazır durumdadır. Bu gücü omuzlarımızda hissediyoruz” dedi. “Ergenekon üyesi olduğumuz iddia edildi. Olmadığımızı ilettik” diyen Sabuncu neden gözaltına alındıklarını şu sözlerle anlattı: “19 Ağıustos 2011 tarihinde gazetemizde arama yapıldı. Bize gönderilen sahte bir belge vardı. Sahteliğini biliyorduk. O belge bulunmuş. Bu kapsamda gözaltına alındık. Bu belgeyi 9 aydır elimizde bulunduruyorduk. Bizim bir yayıncılık ilkemiz var. Elimize haber geçtiği zaman doğruluğuna bakarız. İçinde ismi geçen insanlara açar sorarız. Fakat bu öyle bir belge ki her tarafından sahte olduğu belli. Emniyet o belgeyi almış, soruşturma yapmış. Yasemin Çongar’ın yazdıklarını okudum. O da sahte olduğunu söylüyor. O yazıyı da savcılığa sunduk.”

Aydınlık olduğu sürece karanlık olmaz’

Sabuncu, Aydınlık’ın 90 yıldır çizgisinden taviz vermediğini dile getirdi ve “Aydınlık, çok ciddi kitlelere ulaşmaya başladı. Bu dönemde bu saldırıların olması bizi şaşırtmıyor. Ortada bir mücadele var, kavga var. Kale gibi duran bir tek Aydınlık Gazetesi var. Bu olay benim için sürpriz olmadı. Bütün kadroları alınsa da çıkmaya devam eder. Aydınlık yaygınlaştığı sürece Türkiye’de karanlık diye bir şey olmaz” açıklamasını yaptı.

‘Okurumuz bizim haber merkezimizdir’

Sabuncu “Tamamen halka dayalıyız. Biz okuyucularımıza güveniriz. Aydınlık’ı okuyucular yaratmıştır. Aydınlık’ın okuru Aydınlık’ın haber merkezidir. Aydınlık, 90 yıldır bir çizgi çizmiştir. O çizgide devam ediyor ve direniyor.” Öte yandan Mehmet Sabuncu, koyu bir Galatasaray taraftarı. Gözaltındayken Fenerbahçe derbisini kaçırdığını söyleyen Sabuncu, “Benim çok üzüldüğüm nokta Galatasaray maçını seyretmemek oldu. Sorguya ilk çıktığımda ‘Baştan ben sorayım’ dedim. ‘Ne soracaksın’ dediler. ‘Galatasaray maçı kaç kaç’ dedim 3-1 olduğunu söyleyince ‘Başlayın sorguya’ dedim” diye konuştu.

Şen: ‘Kendimizi halka emanet ettik’

İşçi Partisi Merkez Karar Kurulu Üyesi Zafer Şen ise, “Türkiye’de Amerika’ya bel bağlayanlar da tepetaklak olacaklar. İşçi Partisi yine mücadelesine devam edecektir. Biz çok büyük bir aileyiz ve kendimizi halka emanet etmiş insanlarız. Türkiye için feda olsun diyoruz” dedi.

‘Yılmayacağız!’

Emekli Askeri Savcı Avukat Bahadır Berk, “Türkiye’de bir korku imparatorluğu yaratılmak isteniyor. Bu operasyonun amacının İşçi Partisi’nin önderlerini taciz etmek, onların çalışmalarına mani olmak olduğunu düşünüyorum. Sonuç olarak yılmadık. Yılmayacağız” diye konuştu.

Aydınlık

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: