Suriye’ye yalan rüzgârı

Bazı yazılı basında son operasyonda gözaltına alınan KCK avukatlarının ofislerinden Öcalan’ın talimatlarının ve Beşar Esad’a mektubunun çıktığı haberi yer aldı. Buna göre Öcalan, 6 ay önce İmralı’dan isyanın bastırılması ve Esad’a destek için 1000 PKK’lının Suriye’ye gönderilmesi talimatı vermiş.
Haber böyle.
Öncelikle Suriye’nin 300 binden fazla askeri olduğunu hatırlatalım. Bu asker sayısıyla bölgenin en büyük ordularından birine sahip Suriye’nin isyanı bastırmak için 1000 PKK’lıya asla ihtiyacı olmaz.
Peki, Öcalan’dan Esad’a mektup haberinin amacı nedir?
Burada asıl üzerinde durulması gereken konu budur.
Son zamanlarda Türk kamuoyu üzerinde bir takım çevreler tarafından yürütülen yönlendirme çalışmalarının şifrelerini çözünce Türkiye’nin Suriye’ye müdahaleye doğru sürüklendiğini söylemek zor değil.
Bütün haberler Esad yönetimini kötülemek, olası bir askeri müdahaleye zemin hazırlamak için yapılıyor.
Öcalan’dan mektup haberi de bu çerçevede değerlendirilmeli bence. Bu haber kamuoyuna yansıtıldıktan sonra etkilerinin ne olduğu irdelenirse faillerin amacı daha net anlaşılabilir.
Yabancı haber ajanslarının yalan dolu haberlerini aylardır sürekli gündemde olmasına rağmen hükümet, hala Türk halkını Suriye ve Esad konusunda istediği noktaya sürükleyemedi. Türk halkı hala hükümetin Libya’da takındığı haçlı yanlısı tavrı sindirebilmiş değil. Aynı haçlı yanlısı tavrın Suriye konusunda da devam edecek olması kamuoyunda fazlasıyla hazımsızlık oluşturacak.
Bu hazımsızlıktan çekinen hükümet, Suriye konusunda atacağı adımların Türk halkının midesine ağır gelmemesi için atıştırmalık bu tür haberlerle Türk halkı yönlendiriliyor.
Vatandaşlar, ‘Bu Esad bunu hak etmişti’, ‘Bu Suriye halkına bu az bile’ kabilinden sözler söylemeye başladığında iş tamamlanmış Suriye müdahalesi için Türk halkı kıvama getirilmiş olacaktır.
Suriye’ye koridor meselesi
Fransa ve ABD, Suriye’de insani (!) koridorlar kurulması için birlikte çalışma konusunda anlaştı. Fransa ve ABD dışişleri bakanları Alain Juppe ile Hillary Clinton’ın, insani koridorlar kurulması olasılığı konusunda birlikte ve partnerleriyle çalışmak için görüş birliğine vardıklarını belirtildi.
Haberde Suriye Ulusal Konseyi’nin de “meşru muhatapları” olduğunu belirten Juppe, “askeri seçeneği” bir kez daha reddettiği de ifade edildi.
Zaten bu Batılı ülkelerin amacı hep insanidir(!)
Mesela ABD sırf insani sebeplerden dolayı Irak’ta yüz binlerce insanı öldürdü, on binlerce kadının namusunu kirletti. Afganistan da insani sebeplerden işgal edildi.
Libya da insani sebeplerden kaosa atıldı.
Şimdi Suriye Batılıların insani tavrıyla karşı karşıya.
Haberi İsrail’den al
İsrail’de yayınlanan Haaretz gazetesi, Türkiye’nin Suriyeli silahlı muhaliflerin rejime karşı savaşmasına destek olmak üzere Suriye içindeki tampon bölgeler oluşturmasının beklendiğini ileri sürdü. Gazete iddiasını İsrailli savuma yetkililerine dayandırdı. İsrail gazetesi Suriyeli muhaliflere üs oluşturacak tampon bölgelerin Türk ordusu tarafından korunacağını ileri sürdü.
Eskiden ‘çocuktan al haberi’ denirdi Şimdi bu değişti.
Artık haberi İsrail’den alıyoruz.

Orhan Dede/Yeni Mesaj

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: