HSYK’ya darbe konseyi yetkisi

Danıştay 5. Dairesi, HSYK Teftiş Kurulu Yönetmeliği’nin iptal istemini “hukuki olanak bulunmadığı” gerekçesiyle reddetti. Böylece HSYK yönetmeliklerine yargı yolu kapandı.

YARGI-SEN Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, 9 Nisan 2001’de yürürlüğe giren HSYK Teftiş Kurulu Yönetmeliği’nin iptali istemiyle Danıştay’da dava açtı. Davayı Danıştay 5. Daire inceleyerek karara bağladı.

Daire, referandumla değiştirilen 159. maddeye göre HSYK yönetmelikleri için yargıya başvurulamayacağını bildirdi. YARGI-SEN Başkanı Faruk Eminağaoğlu, “HSYK, Türkiye’de yargı yoluna kapalı olan tek kurum olmuştur” dedi.

HSYK yönetmelikleri Danıştay kararıyla yargıya kapandı
Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) çıkardığı yönetmeliklere yargı yolu Danıştay kararıyla kapandı. Danıştay 5. Dairesi, HSYK Teftiş Kurulu Yönetmeliği’nin iptal istemini “hukuki olanak bulunmadığı” gerekçesiyle reddetti. Böylece HSYK’nın çıkardığı yönetmeliklere yargı yolu kapandı. Yargıçlar ve Savcılar Sendikası (YARGI-SEN) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, 9 Nisan 2001 tarihinde yürürlüğe giren HSYK Teftiş Kurulu Yönetmeliği’nin iptali istemiyle dava açtı. Davayı inceleyen Danıştay 5. Dairesi kararında, 2010 yılında referandumla değiştirilen Anayasa’nın 159. Maddesinde HSYK’nın oluşumu ile çalışma usul ve esaslarının belirlendiğine dikkat çekilerek, aynı maddenin 11. fıkrasında yer alan “Kurulun meslekten çıkarma cezasına ilişkin olanlar dışındaki kararlarına karşı yargı mercilerine başvurulamayacağı hükme bağlanmıştır” hükmünü anımsattı. Daire, iptal kararında, “HSYK tarafından hazırlanan ve yine aynı Kurul kararıyla yürürlüğe konularak yürütülmesi sağlanan yönetmeliğin HSYK’ya ait bir karar sonrasında hukuki sonuç ve etki yaratabilecek nitelik kazandığı konusunda duraksama bulunmamaktadır” denildi. Danıştay’ın kararını değerlendiren YARGI-SEN Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, “HSYK’nın ihraç kararı vermeyerek sistematik işkence tarzında sürdürdüğü kararları ve genişleyen görev alanı içindeki diğer tüm kararları yargı denetimi dışında kalmaya devam etmektedir” dedi.  Yapılan işlemin 12 Eylül 1980 darbe dönemiyle aynı olduğunu savunan Eminağaoğlu, “HSYK, bu işlemleri ile yasa ve anayasadaki hak ve güvenceleri ortadan kaldırmıştır. Darbe konseyine geçici olarak verilen yetkiler, 2010 ve sonrasında kalıcı olarak HSYK’ya sağlanmış, bu durum yeni yapılandırılan Danıştay tarafından bile tescil edilmiştir” diye konuştu.

Yeniçağ

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: