Türkiye’yi Suriye ateşine atmayın

Halaçoğlu AKP’yi uyardı: Olası bir savaş 2 ülke arasında kalmaz Orta Doğu’ya yayılır…
MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, ABD’nin Türkiye’yi Suriye’ye müdahalenin içine doğrudan çekmeye çalıştığnı belirterek “Türkiye, Şam yönetimiyle bir yıl önceki iyi ilişkilerini sürdürseydi, Suriye demokratik bir ülke konumuna gelebilirdi. AKP, Türkiye’yi hangi riske attığnı iyi düşünmeli” diye konuştu.

Suriye’ye baskıyı ABD istedi, Türkiye uyguluyor
AKP iktidarını Suriye politikası konusunda uyaran MHP’li Halaçoğlu, “Olası bir savaş iki ülke arasında kalmaz, tüm Orta Doğu’ya yayılır” dedi
Haber :  Bilun Çelik
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un, Suriye’ye baskı sürecini Türkiye ve Arap Birliği’nin beraber yürütmesi gerektiği yönündeki açıklamasına MHP’den sert tepki geldi. Kayseri milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Arap birliği ülkelerinin ABD’nin kontrolünde olduklarını söyleyerek, Türkiye ile birlikte hareket etmek gibi bir yakıştırmanın ABD’nin Türkiye’yi bu işin içine doğrudan çekme politikasının bir parçası olduğunu belirtti. Halaçoğlu, iktidarın şu anki Suriye politikasını hiç tasvip etmediğini ifade ederek, “Çok yanlış yapıldığı kanaatindeyim. Tamamen ABD tarafından yürütülen politikanın bir parçası olarak görüyorum. Bu da Hillary Clinton’un açıklamasıyla ortaya çıkmış görünüyor” dedi. Yusuf Halaçoğlu, Suriye ile Türkiye arasındaki ilişkilerin bir yıl önce, yani olaylar çıkmadan önce son derece mükemmel ve iyi işlediğini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Suriye, belki de demokratikleşme konusunda Türkiye ile o yakınlığını devam ettirseydi kısa sürede demokratik bir ülke haline gelebilecek konumdaydı. Bu da Türkiye için güney bölgesinin sınırlarının emniyet altına alınması demekti.”

Çatışmaya bile girilebilir
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın ülkeyi terk etmeyeceğini düşündüğünü dile getiren Halaçoğlu, terk etmediği süre içerisinde de tabii olarak Türkiye ile Suriye’nin ilişkilerinin bozulacağını, hatta çatışmaya bile girilebilecek bir durumun ortaya çıkacağını söyledi. MHP’li Halaçoğlu, “Bu da Orta Doğu’da büyük bir savaş anlamına gelir. Sadece Türkiye ile Suriye arasında kalmaz bu savaş. İşin içine İsrail, İran gibi devletlerin girmesi çok yüksek ihtimal dahilinde. Haliyle Orta Doğu’da bu şekilde devam ederse muhakkak ki pek de hoşa gitmeyecek bir durum ortaya çıkacak” diye konuştu. Halaçoğlu, Arap birliği ile ilgili değerlendirmelerde de bulunarak, Arap Birliği’nin bugün tamamen ABD’nin kontrolünde olan ülkelerden oluştuğuna dikkat çekti. Halaçoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Arap Birliği’nin alacağı kararlar ABD’nin isteği doğrultusundadır. Bu durumda Türkiye’nin Arap birliği ile birlikte hareket etmesi şeklinde bir yakıştırma ABD’nin Türkiye’yi bu işin içine doğrudan çekme politikasının bir parçasıdır.” Bu durumun son derece tehlikeli olacağını belirten Halaçoğlu, “İktidarın bu konuda Türkiye’yi hangi riske attıklarını iyi değerlendirmesi gerekir” diye konuştu.

Yeniçağ

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: