Terörist yazı

İşte size, Silivri’de faaliyet yürüten Özel Görevli 13. Ağır Ceza Mahkemesi Üye Hakimi Sedat Sami Haşıloğlu’nun yakaladığı terörist yazının başlığı:

‘ERGENEKON VE KAVA’

‘Kuvvetli terörist şüphesi’

Bu yazı, 4 Kasım 2011 günlü duruşmada, “Ergenekon Terör Örgütü”nün 2. Ergenekon Davası dosyasında bulunan bir kanıtı olarak, sanık Doğu Perinçek’e sorulmuştur.

13 Ocak 1996 tarihli bu yazı, “Ergenekon ve Kava” başlığı nedeniyle “kuvvetli terörist şüphesi” kapsamında özel görevli yargılamalar tarihine geçmiştir.

Üstelik terörist yazı, bundan 16 yıl önce, bugün yaşananları olduğu gibi görmekle en kuvvetli suç şüphesinin kanıtları arasındaki yerini almış bulunuyor.

Terörist yazının bazı bölümlerini, “Ergenekon Terör Örgütü”nün temsil ettiği tehlikeyi göstermesi bakımından köşemize alıyoruz:

Kör çıkmazdalar

“Türkiye’nin hakim sınıfları, Kürt sorununda kör bir çıkmaza girdi. Bu çıkmazdan derin bir bölünmeye tanık oluyoruz. Bölünme, Yeni Dünya Düzeni ekseninde gerçekleşiyor. Sermayenin kendi temsilcileri, ‘piyasacı’ ve ‘devletçi’ diye isimlendirdikleri hakim sınıf kesimleri arasındaki saflaşmayı açığa vuruyor ve savaş boruları çalıyorlar. Sabancı da 29 Eylül 1995 günü Diyarbakır’da yaptığı konuşmada, aynı parçalanmayı dile getirmiştir.

Dünya sermayesiyle bütünleşmede başı çekenler, bir kesimi oluşturuyor. Ayak sürüdüğü için suçlananlar ise karşı kesimdir. Sabancı, onları ‘Ankara’ diye adlandırıyor ve ‘fren’ olmakla suçluyordu.

Bölünme, Kürt sorununa da yansımıştır. Turgut Özal-Tansu Çiller çizgisi, Kürt sorununda ABD planına teslim olmuştu. Bu plana göre, Türkiye, Kuzey Irak’taki Kürt devletini himaye altına alacak ve ‘kriz bölgelerinde’ ABD’nin taşeronluğunu üstlenecektir. Sabancı’nın ‘dünya ile birlikte çözüm’ den kastettiği de budur.

Sürgünde Kürt Parlamentosu kuranlar

Bu çözümün Kürt ayağı da oluşturulmuş bulunuyor. Sürgündeki Kürt Parlamentosu, NATO’ya arabuluculuk çağrısı yapıyor. Dünya kilisesi de işin içindedir. Papa, Kürt hareketi için dua etmektedir.

Türkiye hakim sınıflarının bir kesimi ise ABD planına kuşkuyla bakıyor. Türkiye’yi komşularıyla cephe cepheye getirecek olan bu çözümün kanlı maceralara yol açmasından çekiniyor.

Her iki kesim de çıkmazdadır. Çünkü emperyalist sisteme bağımlıdırlar. Oysa Kürt sorununun çözümü, emperyalizmin müdahalesine set çekmekten geçiyor. Bütün ulusal sorunların özü, çağımızda emperyalizmden kurtuluş sorunudur. Dünya sermayesiyle bütünleşerek varılacak yer, Türkiye’yi sömürgeleştirmek ve Kürt sorununu da çözümsüzlüğe prangalamaktır.

İşte teröristler

Kürt sorununda da emekçi hareketinin yükselmesinden başka bir çıkış yolu gözükmüyor. Ergenekon ve Kava destanlarında olduğu gibi, toplumumuz dağları yaracak bir demircinin önderliğine muhtaçtır. Demirci, bugün işçi sınıfıdır ve demircinin güveneceği mücadele arkadaşı da köylülüktür.

Kürt sorunu, ekonomi sorununa iyice bağlandı. Dış ve iç borca batan hakim sınıflar, Kürt sorununda dünya devletlerine teslim olmak dışında bir çözüm arama mecalini bile kaybetmişlerdir.

Bu gidişi göğüsleyebilecek tek güç işçi-köylü ittifakıdır. Emekçi halkın ekonomik çıkarı, Yeni Dünya Düzeni’ne karşıdır. Kürt sorunu dahil, her konuda dünya sermayesiyle bütünleşmeye seçenek oluşturacak programlar, ancak emekçi ekseninde üretilebilecek ve hayata geçirilebilecektir.”

Abdülhamit’e rahmet okutan şüphecilik

“Ulu Hakan” Abdülhamit Han, suç şüpheciliğinde tarihimizin doruğuydu. “Burun”, “Yıldız” gibi sözcükler suça işaret ediyordu.

Artık Ergenekon sözcüğü, bir destanın adı değil, terör örgütünün varlığını kanıtlayan en kuvvetli kanıttır.

Doğu Perinçek/Aydınlık

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: