Arap Birliği Suriye’yi kanunsuzca üyelikten çıkardı

Arap Birliği’ne üye ülkelerin dışişleri bakanlarını bir araya getiren toplantıda, Suriye’nin üyeliği askıya alınıp, Şam yönetimine yaptırım uygulanması istenirken, dış destekli silahlı muhaliflerin muhatap alınmak üzere Arap Birliği’nin Kahire’deki genel merkezine gelmesi çağrısı yapıldı.Üyeliği askıya alma kararı yasa dışı ve hiç bir değeri yok

Öte yandan Suriye’nin Arap Birliği Daimi Temsilcisi Yusuf Ahmet, bugün alınan Suriye’nin Arap Birliği üyeliğini askıya alma kararının yasa dışı ve herhangi bir Arap ülkesinin üyeliğinin askıya alınmasının zirve düzeyinde konsey kararı ve çoğunluk değil oybirliğiyle olması gerektiğini öngören Arap Ligi misakı ve iç tüzüğüne aykırı olduğunu belirtti.

Büyükelçi Ahmet Suriye televizyonuyla yaptığı telefon görüşmesinde, bugünkü kararın ortak Arap çalışmasını gerçek ölümü ve yönetiminin ABD ve batı ajandalarına bağlı olduğunun açık ilanı olduğunu söyleyerek bazı Arap ülkelerinin bu çalışmayı yönetme çabasında olduğunu, bunun da Arap Birliği’ni yıkımı, Arap ulusal ve milli güvenliğinin yok olmasıyla sonuçlanacağına dikkat çekti.

Ahmet, oturum başkanı ile Arap Birliği arasındaki koordinasyonun Suriye’nin üyeliğinin yasa dışı bir yolla askıya alınmasına yönelmesiyle açık şekilde ortaya çıktığına değinerek “biz müdahalemizi sunduk ve Arap Liginin üyeliğin askıya alınması konusunda yaptığı bir inceleme uyarınca açıklama getirdik. Fakat bu inceleme üyelere dağıtılmadı. Onlara yasal incelemelerinin, herhangi bir ülkenin üyeliğinin ancak oybirliği ile askıya alınabileceğini belirttik” dedi.

ABD Suriye’deki faal silahlıların varlığını resmi olarak itiraf etti

ABD’nin Suriye krizi ve sükûneti sağlamaya çalışan Arap Birliği’nin çabalarına karşı takındığı tutumdaki tehlikeli gelişmeye dikkat çeken Büyükelçi, bu tutumun özellikle ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün silahlılara silahlarını teslim etmeme yönünde yaptığı çağrının ardından ABD’nin Suriye’nin içişlerine müdahalesinin boyutunu net şekilde gösterdiğini, şiddet ve katliama kışkırttığını ifade etti.

Arap Birliği Daimi Temsilcisi, “bu tutum, daha önce Suriye’de olanların barışçı protesto gösterilerinden ibaret olduğu yönünde verilen demeçlerin aksine, Suriye’de faal silahlıların bulunduğunun ABD tarafından resmi olarak kabul edildiğini gösteriyor” dedi.

Ahmet, Enformasyon Bakanlığının Arap çalışma planının ilan edilmesinden hemen sonra, birçok Arap ve yabancı medya organları temsilcilerine Suriye’ye girip gerçekleri yerinde görmeleri için izin çıkardığını bildirdi.

Suriye hükümetinin Arap Bakanlar Komisyonu ve Arap Birliği Genel Sekreterliğine, Homs ve çevresi başta olmak üzere ülkedeki silahlı terör eylemleri hakkında bilgi ve rapor verdiğine işaret eden Ahmet, Arap Birliği kararının çıktığı 2-11-2011 gecesinde silahlı terör grupları tarafından öldürülen ve cesetleri hunharca parçalanan 68 Suriye vatandaşının bulunduğunu söyledi.

Binlerce Suriye’li kararı kınadı

Arap Birliği’nin Suriye’nin üyeliğini askıya alması Suriye’nin pekçok yerinde proteso edildi. Şam, Halep, Tartus, Lazkiye, Rakka, Süveyda gibi illerde alanlara çıkan on binlerce Suriye’li Arap Birliği’nin kararını protesto ederek ABD ve işbirlikçilerini protesto etti.

tgb.gen.tr

tartus

sam

haseke

Reklamlar

One Response to Arap Birliği Suriye’yi kanunsuzca üyelikten çıkardı

  1. Vahit affazoglu says:

    Suriyede yaptigin herseyin dogru olduguna inandigin sure yoluna devam allah seninle

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: