Nagehan Alçı’yı kızdıracak yazı; Ah cici kız!

Nagehan Alçı ile teorik bir tartışmaya girişmek, eşek ile at yarışına girmek kadar anlamsız ve iddiasız olur. O yüzden ne “Atatürk bir diktatördü” sözlerine ne de “Che en az s.s. birlikleri kadar vahşiydi” saçmalıklarına cevap yetiştirmemize hiç ama hiç gerek yok. Çünkü ne Mustafa Kemal’in ne de Che’nin Nagehan Alçı’nın karşısında aklanmaya ihtiyaçları olduğunu düşünmüyorum. Zaten milyonlarca izleyici Nagehan’ı ekranlarda görür görmez bir yerleriyle gülmekte, Nagehan’da zaten bu saçmalıkları söylesin diye ekrana çıkarılmaktadır. Tekrar edelim biri Atatürk, öbürü Nagehan! Biri Everest tepesi, öbürü bizim sokağın rögar kapağı!

Ama yine de yeri gelmişken bu cicili bicili kızın da diğer liberal ağabey ve ablalarına özenerek başvurduğu birkaç yöntemi ele almak istiyoruz.

Mesela bir yöntem şu. Solcu, sosyal demokrat ya da sosyalist rejimlerin geçmişte dünyayı kana buladığını iddia etmek. ” ‘İnsanlığı düzeltmek’ uğruna resmi rakamlara göre 100 milyona yakın insanı doğrudan katlettiler. Düşünün, 100 milyona yakın insanı…”

“Hangi resmi rakamlardır bunlar, bu rakamı 100 milyon diye kim yuvarlamıştır?” hiç boşuna sormayın. Nagehan için, mesela Kübalıların Amerikancı diktatör Batista’yı yıkmak için ayağa kalkışları bir katliamdır. “Sosyalist barbarlıktır.” Ha, Batista’nın katlettiği binlerce Kübalı? Hiçbir önemi yoktur bu retorikte. Nagehan için milyonların katili ABD emperyalizmi aslında yoktur. Hani diyor ya kendisi de “Suriye’ye demokrasi getirsin ABD, onu alnından öperim”! İşte Nagehan’ın insan sevgisi bu! Söylesene Nagehan, Suriye’ye demokrasi e-posta ile mi yollanacak?

Bir diğer yöntem şu: Her olguyu alakasız diğer olgularla bir arada kullan, böylece birbirine benzesin. Cici Kız’ın şu bayatlamış tekerlemesi gibi “…insanlık Guevara’yı hep hatırlayacak. Tıpkı Lenin’i, Hitler’i, Stalin’i, Mussolini’yi, Pol Pot’u, Pinochet’i ve Castro’yu hatırlayacağı gibi…”

Türkiye’nin okuyan yazan insanları da aptal ya, hemen “Aaa bak gördün mü Lenin de tıpkı Mussolini gibi barbarmış” diyeceğiz. Ne kadar zekisin Nagehan, o sınırlı zekânla ne büyük kurnazlıklar peşindesin gerçekten! Yok yok, kendimizi tutacağız Nagehan’a Lenin’i, Stalin’i, Pol Pot’u, Castro’yu malzeme yapmayacağız. Konuyu teorik tartışmak, tartışmanın bir ucu Nagehan’sa eğer “attan inip eşeğe binmek” olur. O yüzden Cici Kız’a diyoruz ki sen git ağabeylerin gelsin!

Bir diğer yöntem ise ‘sol dostu’ görünme yöntemidir. Bu yöntemde ‘biz sizin iyiliğiniz için bunları söylüyoruz” edebiyatı yapılır, solculara ‘liberal bir dosttan’ bol bol tavsiye gelir. “Vicdan ve akıl sahibi solcu okurlar, lütfen artık büyük tezgâhı görün: Che’yi kutsallaştırarak azgın kapitalistlere yardım ve yataklıktan başka bir şey yapmıyorsunuz…”, “Öte yandan bana gelen birçok mailden görüyorum ki vicdan ve akıl sahibi kimi solcular…”

Normal. Çünkü Nagehan için solculuk ‘yoksullara yardım’ demek. “…yoksullara hiçbir faydası olmayan solculardan büyük tepki aldım.” Biri Nagehan’a anlatsa ya solculuk ya da sosyalizm yoksulun olmadığı bir dünya, zenginliklerin hakça paylaşıldığı bir dünya demektir diye. ‘Yoksullara yardım’ senin gibi liberal sadakacı tiplerin işidir.

Evet, Nagehan Alçı güzel yüzünün altında taşıdığı derin bir cehaletle her gün TV’lerde konuşuyor da konuşuyor. Az buçuk entelektüel derinliği olan herkes ondaki teorik sığlığı, seviyesizliği, tutarsızlığı ve bağırıp çağırarak, sağa sola sataşarak var olma çabasını gözlemleyebiliyor. Bazen o kadar saçmalıyor ki, karşısındaki donup kalıyor, diğer konuklar birbirlerine bakıyor. Sen, Nagehan ‘Che, devrimci değil bir vahşi, dahası kapitalizmin ikonu’ diyorsun ama her gün kapitalistlerin TV’lerinde onlara reyting kapısı oluyorsun. Söylesene neden seni bu kadar seviyorlar Cici Kız?

Bu arada, bu yazıyı yazmak için Nagehan’ın dört tane köşe yazısını okuyup bir-iki tane de videosunu izlemek zorunda kaldım. Maruz kaldığım bu katlanılamaz durumdan ötürü “tgb.gen.tr” yönetiminden şikâyetçiyim. Okurken ve izlerken kelimenin tam anlamıyla ‘hakkaten kanım dondu yani”.

Not: Nagehan’ın akıl ve fikir düzeyi onu yerden yere vurmak için gayet elverişli. Bu yüzden lütfen kadınlığı üzerinde hakaret etmeyin. Bize yakışmaz, kimseye yakışmaz…

Utku Reyhan/TGB GYK üyesi

tgb.gen.tr

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: