Hükümetten Avrupa’ya: “PERİNÇEK HAKLI, SİZE MEYDAN OKUDU”

Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır. 1915’te soykırım yapmadık, vatanımızı savunduk dediği için İsviçre’de para cezasına çarptırılan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in İsviçre aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) açtığı davaya Türk Hükümeti de katılım başvurusunda bulundu. Hükümet davaya Perinçek’in safında katılarak, Perinçek, 1915’te yaşanan tarihsel olayların soykırım’ olarak sınıflandırılmasına meydan okumuştur şeklinde görüş bildirdi.

Türkiye Cumhuriyeti adına yapılan ve Doğu Perinçek’in ifade özgürlüğünü kullandığı belirtilen başvuruda; İfade özgürlüğü, demokratik toplumların önemli bir köşe taşını oluşturmaktadır. En temel özgürlüklerden biri için duyulan endişeler, Türk Hükümeti’nin sürmekte olan davaya müdahale etmesine neden oluşturdu denildi.

‘Uluslararası yalan’

Talat Paşa Komitesi’nin dün gerçekleştirdiği basın toplantısında, Türk Hükümeti’nin AİHM’ye Avrupa Konseyi Daimi Temsilcisi Hasan Ulusoy aracılığıyla ulaştırılan 15 Eylül 2011 tarihli katılım başvurusu basına dağıtıldı. Ermeni soykırımı yoktur sözünün İsviçre Hükümeti ve parlamentosu tarafından yasaklanması üzerine 2005 yılında KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın başkanlığında kurulan Talat Paşa Komitesi adına ilk söz alan, Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu oldu.

Alemdaroğlu, komitenin Avrupa’nın önemli merkezlerinde etkinliklerde bulunarak Ermeni soykırımı uluslararası, emperyalist bir plandır. Biz soykırım yapmadık, vatanımızı savunduk yönünde çalışmalar yaptığını anlattı. Bu sözlerden ötürü 6-7 Mart 2006 tarihinde yargılanan Doğu Perinçek, İsviçre’de para cezasına çarptırılmıştı. Karar üzerine AİHM’ye başvuran Perinçek’in avukatı Mehmet Cengiz’in başvurusu, 1 yıl önce kabul edilebilir bulunmuştu. Alemdaroğlu, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, katılım başvurusunda Doğu Perinçek’in savunmasını güçlü bir şekilde destekledi dedi.

Konuya ilişkin ayrıntıları aktaran Avukat Mehmet Cengiz ise şunları kaydetti: Hükümetin bizzat AİHM’ye başvurup bu davada Doğu Perinçek’le aynı safta yer alması çok önemli bir gelişmedir. Bu dava, Türkiye Cumhuriyeti’nde bugüne değin Ermeni soykırımı’ yalanına karşı verilen ve Talat Paşa Komitesi’nin çalışmalarıyla simgelenen mücadelede Türkiye’nin savunma çizgisini derinleştirme anlamına gelmektedir. Türk Hükümeti’nin AİHM’ye resmen bildirdiği katılım dilekçesinin orijinalinde ve çevirisinde şöyle deniliyor: Doğu Perinçek, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) temelindeki değerlerle uyuşmayan Nazi ve soykırım yanlısı siyasetlere karşı çıkmış, 1915’te yaşanan tarihsel olayların soykırım’ olarak sınıflandırılmasına meydan okumuştur.

Katılım dilekçesinde ayrıca şu ifadeler yer alıyor: Soykırım iddiaları uluslararası bir yalandır diyen Perinçek, iddia sahiplerini rahatsız eden açıklamalar yapmıştır. Fakat AİHM’nin de belirttiği gibi, AİHS’nin 10. maddesinin koruması, devleti veya toplumun bir kısmını kırıcı, şoke edici veya rahatsız edici’ ifadeleri de kapsamaktadır. Bunun anlamı, fikirlerin sert ve incitici şekilde de ifade edilebileceğidir.

‘Aynen katılıyoruz’

Cengiz, hükümetin katılım isteğinin kendilerine resmen tebliğ edildiğini dile getirerek, Bizden görüşlerimiz sorulmaktadır. Görüşlerimizi 14 Kasım’da AİHM’ye bildireceğiz ve Türk Hükümeti’nin bu resmi görüşüne aynen katıldığımızı ifade edeceğiz dedi.

Hükümetin bu tutumunun Ergenekon soruşturması ile çeliştiğine dikkat çeken Cengiz, Hatırlanacağı gibi, 2005 yılında KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkanlığında oluşturulan Talat Paşa Komitesi, Doğu Perinçek ile birlikte Lozan, Berlin, Paris gibi Batı merkezlerinde soykırım’ iddialarına karşı eylemler düzenlemişti diye konuştu. 2006 yılında Avrupa Parlamentosu’nun hükümetten Talat Paşa Komitesi’nin dağıtılmasını istediğini hatırlatan Cengiz, şunları aktardı:

Ergenekon soruşturması kapsamında Talat Paşa Komitesi’nin faaliyetleri suçlanmıştı. Kemal Alemdaroğlu, Ferit İlsever, Doğu Perinçek, Emin Gürses bu faaliyetler kapsamında tutuklanmış ve haklarında davalar açılmıştı. Sayın Perinçek hâlâ tutukludur. Geçtiğimiz aylarda gözaltına alınarak tutuklanan Mehmet Perinçek de akademik çalışmalarla Türk Hükümeti’nin bugün savunduğu bu tezin derinleştirilmesi için çok ciddi çalışmalar yapmış, birçok dile çevrilen eserler kaleme almıştır. Bu çalışmaları nedeniyle Mehmet Perinçek tutukludur. Bu kapsamda gözaltına alınıp sorgulananlara da sorulan temel soru, Talat Paşa Komitesi’nin faaliyetleridir. Görüldüğü gibi bu bir çelişkidir. Silivri’de görülmekte olan davada, Perinçek ve arkadaşları, şimdi hükümetin arkasına geçtiği bu eylemleri nedeniyle hl yargılanmaktalar, bir kısmı da tutukludur.

Bu dava sonucunda Türkiye’ye dayatılan Ermeni soykırımı’ tezi altındaki emperyalist planlar buradan yıkılacaktır. Onun için hükümetin bu tutumunu önemsiyoruz ifadesini kullanan Cengiz, şunları söyledi: Bu dava tek başına Talat Paşa Komitesi’nin sorunu değildir, bu dava Doğu Perinçek’in açtığı bireysel bir dava da değildir; bu dava Türkiye Cumhuriyeti’nin davasıdır. Bu davanın asli sahibinin Dışişleri Bakanlığı olması gerekir. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olması gerekir. Hükümet ve Talat Paşa Komitesi önümüzdeki dönemde paralel mücadeleyi sürdürmelidir.

Öte yandan, Bu temelde tutuklu bulunan Doğu Perinçek ve Mehmet Perinçek olmak üzere, Talat Paşa Komitesi’nden arkadaşların derhal tahliye edilmesi gerekir diyen Cengiz, Türkiye’yi savunmanın önündeki bürokratik engeller kaldırılmalıdır çağrısında bulundu. Cengiz ayrıca mahkemeye bu bilgileri sunarak gereğinin yapılmasını isteyeceklerini de belirtti.

‘Talat Paşa Komitesi görüşleri değiştirdi’

Söz konusu belgede, Doğu Perinçek’in İsviçre Hükümeti tarafından mahkumiyete gerekçe gösterilen Soykırım iddiaları emperyalist bir yalandır, biz soykırım yapmadık, vatanımızı savunduk açıklamasından ve Talat Paşa Komitesi’nin eylemlerinden sonra birçok Avrupa ülkesinin de bu çizgide fikir değiştirdiği belirtiliyor. Türk Hükümeti’nin katılım dilekçesinden, şu aktarımlarda bulunuluyor:

Perinçek’in İsviçre’de bu açıklamaları yapmasından hemen sonra, 17 Ekim 2005’te İngiltere Hükümeti şunları belirtmişti:

1915-16 olaylarının, 1948 BM Soykırım Sözleşmesi tarafından tanımlandığı şekliyle soykırım olarak sınıflandırılması gerektiği konusunda, AB üyesi ülkeler arasında bir mutabakat yoktur.

2001’de ‘1915 Ermeni soykırımı’nı resmen tanıyan bir kanun kabul eden ilk ülke olan Fransa’da senato, 4 Mayıs 2011 günü, ‘Ermeni soykırımını inkar etmeyi suç sayan kanun’u reddetmiştir.

İsviçre Hükümeti de 2011 tarihli bir soru önergesine cevaben şöyle demiştir: Federal konsey, 1915 olaylarının incelenmesinin tarihçilerin görevi olduğu savını savunmaya devam etmektedir.

İşte belgeden detaylar:

İfade özgürlüğü için duyulan endişeler, Türk Hükümeti’nin sürmekte olan davaya müdahalesine neden oldu.

Doğu Perinçek, 1915’te yaşanan tarihsel olayların soykırım olarak sınıflandırılmasına meydan okumuştur.

Soykırım iddiaları uluslararası bir yalandır diyen Perinçek, soykırım iddialarının sahiplerini rahatsız eden şok edici açıklamalar yapmıştır.

Perinçek, 1915 olaylarının soykırım olarak nitelendirilmesine karşı çıkan tek kişi değildir. Örneğin İngiltere Hükümeti, Perinçek ile aynı tutumu benimsemiştir.

Perinçek’in İsviçre’de açıklama yapmasından hemen sonra İngiltere Hükümeti de benzeri açıklamalarda bulunmuş, konunun incelenmesi ve açıklanmasının tarihçilerin görevi olduğunu belirtmiştir.

2011’de, 1915 Ermeni soykırımını resmen tanıyan ilk ülke olan Fransa da Ermeni soykırımını inkar etmeyi suç sayan kanunu kesin olarak reddetmiştir.

Davaya katılan Türk Hükümeti, İsviçre’nin Perinçek hakkında verdiği kararla AİHS’yi ihlal ettiğinin kabulünü ve İsviçre’nin Perinçek’e tazminat ödemesini talep etmektedir.

Aydınlık

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: