Savunma hakkına sınır avukatları öfkelendirdi!

Birinci Ümraniye Davası’nda taleplerin sınırlandırılmasını ve Doğu Perinçek’in avukatına 16 celse duruşmadan men cezası verilmesini protesto eden 11 avukat, salonu terk etti.

Avukatlardan protesto
Birinci  Ümraniye Davası’nın  Silivri’deki 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün yapılan 197. duruşmasında, Perinçek’in avukatı Hasan Basri Özbey’in 16 celse duruşmalardan men edilmesini ve taleplerin 15 dakikayla sınırlandırılmasını protesto eden 11 avukat, duruşma salonunu terk etti. Duruşmada söz alan Perinçek’in avukatı Mehmet Cengiz, davaya giren avukatlar olarak ortak bir talepte bulunacaklarını söyleyerek, bu kararların hukuki dayanaktan yoksun olduğunu kaydetti. Taleplerin de 15 dakikayla sınırlandırılmasının savunma hakkının ihlali olduğunu dile getiren Cengiz, “Yassıada yargılamalarında iddianame 300 sayfayken böyle bir sınırlama yoktur” dedi.

Figüran olmayız
15 dakika savunma hakkının yargı tarihinde görülmemiş bir karar olduğunu belirten Cengiz’in karardan rücu talebi üzerine mahkeme heyeti duruşmaya kısa bir ara verdi. Daha sonra devam edilen duruşmada Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese’nin talebin reddedildiğini açıklaması üzerine 11 avukat salonu terk etti. Cezaevinin önünde yapılan açıklamada Cengi, “Biz savunma avukatları olarak Silivri’de oynanan bu tiyatroda figüran olmayı reddediyoruz. Bunun ilk uyarısını bugün yaptık. Topluca salonu terk ettik” dedi. Cengiz, duruşmadan çıkma eylemlerinin bugüne özgü olduğunu kaydetti.

Yeniçağ

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: