Libyalı ayağına kurşun sıktı

Libya halkı, 42 yıl boyunca kendilerini ‘el bebek, gül bebek’ bakan Kaddafi’yi çok arayacak. Çünkü Batı ülkelerinin kuklası olan yeni rejim, ülkenin tek serveti olan petrol ve doğal gaz kaynaklarını Batılı ülkelere peşkeş çekmeye başladı bile. Oysa Kaddafi, petrol gelirerinin yüzde 90’ını halkın ihtiyaçları için harcıyordu. Yani gelen gideni çok aratacak

‘Kendi topuğuna kurşun sıkmak’, Türkçe’nin güzel deyimlerinden biridir. Libya’nın doğusundaki ve batısındaki çok sayıda kabile de Batılı güçlerle işbirliği yaparak, farklı bir şey yapmadı. Batılı ülkelerle işbirliği yapan Tunus’un devrik lideri Zeynel Abidin bin Ali ve Mısır’ın eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’ten hiç ders almadılar. Çünkü her iki ülkede de Batı ile ittifakın sonucu olarak, ülke kaynakları küresel güçler ile onların yerli uzantılarına peşkeş çekildiğinden ‘halkın çok önemli bir bölümü açlık sınırı’nın altında yaşıyordu. Ortadoğu’da nüfusu az olan Körfez ülkeleri hariç, Batı ile ittifak edip de halkını refah içinde yaşatan bir ülke bulunmuyor. Yemen, Fas, Lübnan ve Cezayir de bu ülkelere örnek olarak gösterilebilir.

Kaddafi, BOP’a karşı direndi
Libya’nın merhum lideri Muammer Kaddafi, ABD’nin 2004 yılı Şubat ayında hayata geçirdiği Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) kapsamında çıkarılan isyan dalgasına karşı aylarca direndi. Türkiye’nin de dahil olduğu NATO operasyonu Kaddafi için sonun başlangıcı oldu. Doğduğu Sirte kentinde işgalci ABD – Fransa ikilisi tarafından yaralı olarak yakalandıktan sonra isyancılara teslim edilen Kaddafi linç edilerek şehit edildi. Cesede cinsel tacizde bile bulunan gözü dönmüş grup insanlık adına utanç verici bir vesika olarak tarihe geçti. Dünya ve Batı işbirlikçisi isyancı gruplar diktatörden kurtulduk diye sevinç gösterileri yapıyor. Kutlamalar günlerdir devam ediyor. Peki kaddafi nasıl bir diktatördü.
Aydınlık gazetesinden Esra Atalay Kaddafi Libya’sını madde madde yazdı. İşte Kaddafi’nin Libyası’nda halka götürülen hizmetlerden bir bölümü:
* Libya’da evlerde kullanılan elektrik bedava.
* Su ve doğalgaz zorunlu ihtiyaç kapsamında olduğu için bedava.
* Libya’da eğitim ve sağlık hizmetleri bedava.
* Libya devleti, tüm hastalara ilacı hiçbir ücret talep etmeden veriyor.
* Benzinin litresi 20 Kuruş.
* Libya ulusal bankaları faiz almıyor.
* Libya borcu olmayan aksine lacağı olan nadir ülkelerden biri.
* Libya’da arabalar fabrika çıkış fiyatına satılıyor, nakliye bedellerini ise devlet karşılıyor.
* Yurtdışında burslu okuyan öğrencilere Libya devleti iadesiz olarak aylık 4200 TL burs veriyor.
* Libya’da tüm üniversite mezunları bir iş bulana kadar maaşa bağlanıyor.
* Libya’da evlenmek isteyen tüm çiftlere devlet 150 metrekarelik daire veriyor.
* Libya’da istisnasız olarak her aile aylık 750 Türk Lirası yardım alıyor.
* Petrol gelirlerinin yüzde 90’ı Libya halkına gidiyor.

Türkiye için yaptıkları da unutulmaz
İktidarı ele geçirdiği 1969 yılında ilk iş olarak Libya petrollerini yağmalayan ABD ve İngiliz petrol şirketlerini ülkeden uzaklaştıran Kaddafi, Türkiye’deki Batı yanlılarının pompaladığı kara propagandaya rağmen, Türk dostu bir liderdi. Bunu zor zamanlarında Türkiye’ye verdiği destekle her zaman gösterdi.
1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda Türkiye bedava uçak yakıtı veren Kaddafi, ülkemize ayrıca ciddi miktarda askeri mühimmat da verdi. Kaddafi döneminde Türk müteahhitleri Libya’da ilk sırada yer alıyordu. Müteahhitlik sektörü Türklerin elindeydi. İsyan başladığında Türk müteahhitlerin bu ülkede 28 milyar dolarlık iş hacmi bulunuyordu. Oysa Libya’da şimdi ise Ulusal Geçiş Konseyi, Libya petrollerinin yüzde 35’ini Fransa’ya bedava verdi. Geri kalan ise ABD, ingiltere ve diğerleri arasında paylaşıldı. İzmirli bir müteahhidin ifadesiyle, Libya’da iş yapan Türk müteahhitler de bundan böyle daha ucuza iş yapan Çinlilerden ihale kapabilirlese Amerikalı müteaahhitlerin taşeronu olacak. Libya halkı ne mi yiyecek? Ulusal Geçiş Konseyi’ne 300 milyon dolar aktaran Türkiye para gönderirse, maaş yani ekmek alacaklar yoksa ABD politikalarına taşeronluk yapan Türkiye dahil Ortadoğu ülkelerinde olduğu gibi azının karnı tok, çoğunun karnı aç olacak!

YENİ MESAJ – İSTANBUL

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: