ERGENEKON HÂKİMLERİNE SUÇ DUYURUSU

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Av. Mehmet Cengiz, Doğu Perinçek’in avukatı Hasan Basri Özbey’in “16 duruşmadan men edilmesine” ve “sanıklarla müdafilerinin talep ve beyanda bulunması için 15’er dakikalık süre verilmesine” karar veren İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Hâkimleri Hasan Hüseyin Özese, Hüsnü Çalmuk ve Sedat Sami Haşıloğlu hakkında hâkimlik mesleği ile bağdaşmayan, adil ve aleni yargılamayı ortadan kaldıran, savunma hakkını ihlal eden eylemlerinden dolayı Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na suç duyurusunda bulundu.

Dilekçesinde, Mahkemenin CMK 252. Maddesine dayandırdığı Av. Hasan Basri Özbey’in “16 celseden men edilmesi” kararının, bu yasaya aykırı olduğunu belirten Av. Mehmet Cengiz, “Yasa sınırlarının aşıldığını, yasada aksi özellikle belirtilmesine karşın, yasanın ‘savunma yapılmasına engel olacak biçimde’ uygulandığını” ifade etti.
Cengiz, Mahkemenin “men kararı”nın, CMK’nun “Kanunun zorunlu müdafiliği kabul ettiği hallerde müdafiin hazır bulunması şarttır” temel ilkesine de aykırı olduğunu belirtti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 9 Eylül 2011 günü yapılan duruşmada, duruşmayı izlemeye gelen binlerce yurttaştan, salonun alabildiği 200 kadar kişinin dışarı çıkarılarak, duruşmanın “gizli” olarak sürdürülmesinde ısrar edildiği belirtilen şikâyet dilekçesinde, yargılamanın “aleniyet” ilkesinin açıkça ihlal edildiğine yer verildi.

Mahkemenin “her hafta duruşmaları en son günü olmak üzere her bir sanığa ve müdafiine talepte ve beyanda bulunması için 15’er dakikalık süre verilmesine” de karar verildiği belirtilen suç duyurusu dilekçesinde, 2500 sayfalık iddianame ve yüz binlerce sayfa tutan yüzlerce klasörün söz konusu olduğu bir davada, zaten 3’le sınırlandırılmış avukatlara, ayda 15 dakika savunma hakkı tanınmasının yasal dayanaktan yoksun, görülmemiş bir uygulama olduğu ifade edildi.

Suç duyurusunda, 300 sayfalık iddianamesi olan “Yassıada yargılamaları”nda bile savunmanın süreye bağlanmadığı belirtildi.

Doğu Perinçek ve Hasan Basri Özbey’in vekili Av. Mehmet Cengiz, bu kararlara imza koyan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Hâkimleri Hüseyin Özese, Hüsnü Çalmuk ve Sedat Sami Haşıloğlu hakkında soruşturma açılarak, hâkimlik mesleği ile bağdaşmayan, adil ve aleni yargılamayı ortadan kaldıran, savunma hakkını ihlal eden eylemlerinden dolayı cezalandırılmalarını istedi.

ip.org.tr

 

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: