Van’da deprem

Kandilli Rasathanesi’nin açıklamasına göre, Van’da 7.2 büyüklüğünde deprem oldu. Depremde en büyük zarar Erciş ilçesinde yaşandı. İlçede 80 binanın yıkıldığı ve ilk gelen bilgilere göre 85’ten fazla ölü, 500’e yakın yaralı olduğu bildirildi. Yurdun birçok yerinden arama kurtarma ekipleri bölgede gönderildi. Artçı depremler sürüyor. .

Öte yandan, Kandilli Rasathanesi’nin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, merkezi Van’ın Tabanlı köyü olan 7.2 büyüklüğündeki deprem saat 13.41’de meydana geldi. Deprem çok şiddetli sıkalasında yer alıyor. Yetkililer depremin yerel büyüklüğünün 6.6, moment büyüklüğünün de 7.2 olduğunu belirtti.

Depremde kent merkezinde çok sayıda binanın çöktüğü belirtildi. Kazım Karabekir Caddesi’nde bulunan 7 katlı binanın çökmesi sonucu bazı yurttaşlar enkaz altında kaldı. İtfaiye ekipleri enkaz altındaki yurttaşları kurtarmaya çalışıyor.

Öte yandan, depremin büyüklüğü, Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi’nde 7.0 olarak ölçüldü. Merkez üssü ise Van ile Muradiye arasında Erçek Gölü’nün kuzeyinde Akçift köyü olarak tespit edildi.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi’ne göre ise depremin büyüklüğü 7,3.

 

Deprem can aldı: Erciş’te 50’den fazla ölü

Depremde en büyük zarar Erciş ilçesinde yaşandı. İlçede 80 binanın yıkıldığı ve ilk gelen bilgilere göre 59’den fazla ölü olduğu bildirildi.

Erciş’ten gelen ilk bilgilere göre aralarında öğrenci yurtları, hastaneler ve hükümet binaları ve otellerin de aralarında bulunduğu çok katlı binalar depremin şiddetiyle yıkıldı.

Bölgeye henüz yardım ulaşmazken yurttaşlar kendi imkanları ile enkaz altında kalanlara yardım etmeye çalışıyor. Enkazın altındaki yaralıların imdat çığlıkları duyulurken, vatandaşlar yaralılara ulaşmaya çalışıyor. Civar belediyelerden Erciş’e gönderilen ambulanslar aracılığı ile yaralılara ilk müdahaleler yapılıyor.

Telefonların sustuğu, elektriklerin kesildiği Erciş’te bazı yollar kapandı. Erciş Belediye Başkanı Zülfikar Arapoğlu, “Çok sayıda bina yıkıldı, ölümüz yaralımız var” dedi.

Yurttaşlar kurtarma çalışmalarında

Van’da meydana gelen depremin ardından, Erciş ilçesinde enkaz altında kalan yaralıları, yurttaşar kendi çabalarıyla kurtarmaya çalışıyor.

Depremin ardından Erciş Kaymakamı Ramazan Fani başkanlığında kriz masası oluşturuldu. İlçede çok katlı binaların bir kısmının yıkıldığı gözlenirken, yurttaşlar enkaz altında kalan yaralıları iş makineleriyle kurtarmaya çalışıyor.

Elektrik ve su verilemeyen ilçede, iletişim altyapısının da çöktüğü belirtildi. Yaralılar, Ağrı, Hakkari ve Muş gibi çevre illerden gelen ambulanslarla taşınıyor.

Zaman zaman artçı sarsıntılarında devam ettiği ilçede, yıkılan binaların civarında emniyet ekipleri çevre güvenliğini sağlamaya çalışırken, bir yandan da kan merkezi kurulması için çalışma başlatıldı.

Bu arada, evlerinde hasar olmayan birçok vatandaş, Erciş Kaymakamlığı önünde gönüllü yardım ekipleriyle birlikte yapılan çalışmalara destek olmak amacıyla toplandı.
 

Artçılar sürüyor

7,2’lik büyük depremin ardından 4.0 büyüklüğünün üzerinde toplam 19 artçı sarsıntı meydana geldi.

Kandilli Rasathanesi internet sitesindeki son deprem verilerine göre, saat 13.41’de gerçekleşen büyük depremin ardından Van ve çevresinde sarsıntılar devam ediyor. Büyük yıkıma neden olan 7.2 büyüklüğündeki deprem sonrası en büyüğü 5.5 olmak üzere 4.0 büyüklüğünün üzerinde toplam 19 yüksek şiddetli artçı sarsıntı meydana geldi.

Uzmanlar Van’daki depremin ardından artçı depremlerin 3-4 gün sürebileceğini bildirirken, şu an itibariyle bölgede toplam 33 artçı sarsıntı oldu.

 

Yaklaşık 50 yaralı hastaneye getirildi

Van’daki deprem nedeniyle yaralanan yaklaşık 500 kişi civar hastanelere götürüldü. Depremde yıkılan bazı ev ve iş yeri enkazından çıkarılan yaralılar, hastanelere ulaştırılmaya başlandı.

Enkazdan çıkarılan ve henüz sayıları tespit edilemeyen diğer yaralılar ise askeri ve sivil ambulanslarla çevre illere sevk ediliyor. İl merkezinde jandarma ile çevik kuvvet ekipleri, yıkılan binalara yurttaşların girmesini engellemek için güvenlik önlemi aldı.

 

25 apartman 1 öğrenci yurdu yıkıldı

Van’da yaşanan 7.2 büyüklüğündeki depremden en çok zarar gören Erciş’de 25 apartmanın ve 1 öğrenci yurdunun ayrıca 2 otel binasının yıkıldığı öğrenildi. Kızılay ekipleri yıkılan binaların içinden onlarca yaralıyı çıkardı.

Öte yandan Van Havalimanı’nın da depremde zarar gördüğü için kapatılırken, bölgeye yardım için inecek uçaklar Erzurum Havalimanı’na yönlendiriliyor.

 

Can ve mal kaybı henüz kesinleşmedi

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD), Van ve ilçelerinde çok kuvvetli hissedilen depremin ilk belirlemelere göre hasar ve can kaybı meydana getirdiği, depremde hayatını kaybeden ve yaralı kişi sayısının henüz kesinleşmediği bildirildi.

AFAD Deprem Dairesi Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Van merkezli 6.6 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından yoğun bir artçı deprem aktivitesi yaşandığı, büyüklükleri 5.8-2.5 arasında değişen 10 artçı deprem tespit edildiği ve artçı depremlerin devam ettiği ifade edildi.

Açıklamada, şunları kaydedildi: ”Deprem, Van ve ilçelerinde çok kuvvetli hissedilmiş olup, ilk belirlemelere göre hasar ve can kaybı meydana getirmiştir. Deprem Erzurum, Ağrı, Mardin, Diyarbakır, Muş, Bitlis, Iğdır, Kars, Batman, Siirt illeri ve ilçelerinde hissedilmiştir. Depremde hayatını kaybeden ve yaralı kişi sayısı henüz kesinleşmemiştir. Ana şok ve daha sonra meydana gelen depremlerin Van ilinin kuzeydoğusundaki doğrultu atılımlı faylarla ilişkisi olabileceği düşünülmüştür. Deprem aktivitesi bakımından oldukça aktif olan bölgede bir çok yıkıcı depremin meydana geldiği bilinmektedir.”

Açıklamada, bölgede 1945 yılında Çatak’ta 5.8, 1972 yılında Van’da 5.2, 1976 yılında Çaldıran’da 7.2 ve 1977’de Erciş’te 5.1 büyüklüğünde meydana gelen depremlerin son yüzyılda meydana gelen en büyük deprem olduğu bildirildi. AFAD’dan yapılan açıklamada, deprem bölgesindeki hasarlı yapıların kullanılmaması yönünde gerekli önlemlerin alınması istendi.

 

Deprem çevre illerde de hissedildi

Merkez üssü Van’ın merkez ilçeye bağlı Tabanlı köyü olan 7.2 büyüklüğündeki deprem, Erzurum, Kars, Iğdır, Ardahan ve Ağrı’da da hissedildi. Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi, saat 13.56’da 5.6 büyüklüğünde bir sarsıntı daha kaydedildiğini bildirdi.

Van’daki depremin ardından, Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki il ve ilçelerinde hissedilen sarsıntı nedeniyle yurttaşlar evlerinden dışarı çıktı. Iğdır’da sarsıntı sırasında bir dershaneden çıkmayan çalışan öğrencilerden ikisi bayıldı. Ambulansla hastaneye kaldırılan öğrencilerin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Iğdır Valisi Amir Çiçek, Van’daki depremin Iğdır’da da hissedildiğini belirterek, köylerde ve şehir merkezinde araştırmaların devam ettiğini söyledi. Çiçek, ”İlk belirlemelerimize göre can ve mal kaybı olmadı. Biz yine de her konuyu araştırıyoruz” dedi.

Kars Valisi Ahmet Kara da Van’daki depremin Kars’ın Sarıkamış ilçesinde hissedildiğini ifade ederek, ”Zarar ziyanımız yok. Deprem Sarıkamış ilçemizde hissedildi. Ben de şu an ilçede Sarıkamış Kaymakamımız ile gerekli incelemeyi yapıyoruz” diye konuştu.

Ardahan Valisi Mustafa Tekmen de, şu ana kadar kendisine ulaşan olumsuz bir durumun olmadığını belirterek, ”İnşallah depremin merkezi olan Van bölgesinde de önemli bir sorun olmamıştır” dedi.

Van’daki deprem, Erzurum merkez ve ilçelerinde de hissedildi. Horasan Kaymakamı Emre Çınar, sarsıntı nedeniyle yurttaşların evden sokaklara çıktığını anlatarak, ilk belirlemelere göre herhangi bir can ve mal kaybının yaşanmadığını bildirdi.

Hınıs Kaymakamı Hakan Özarslan ise merkezi Van olan depremin Hınıs ve Karayazı’da da hissedildiğini belirtti. Özarslan, ”Depremi 10-15 saniye hissettik. Şuanda bize ulaşan bir olumsuzluk yok. Arkadaşlarımız sahada araştırma yapıyor. Karayazı’da herhangi bir sıkıntı yok. Köylerde araştırmaları başlattık. Hastanelere de intikal eden bir durum yok. İlçe merkezinde de olumsuz bir durum yok” diye konuştu.

Öte yandan Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, Erzurum’dan 30 kişilik arama kurtarma ekibi ile sağlık ekiplerinin Van’a doğru yola çıkarıldığını söyledi. Vali Öztürk, ayrıca ikinci ekibin hazırlandığını, havalimanında ise hazırlıkların sürdüğünü kaydetti.

 

Bitlis’te de evler yıkıldı

Merkez üssü Van’ın merkez ilçeye bağlı Tabanlı köyü olan 7.2 büyüklüğündeki deprem, Bitlis merkezde ve ilçelerinde de hissedildi. Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz yaptığı açıklamada, ”Panikleyen vatandaşların balkondan atlaması nedeniyle yaralanmalar var. Adilcevaz ilçemize bağlı Aydınlar beldesinde de iki köyde evler çöktü. Oraya Vali Yardımcımızı gönderdik. Henüz bu konuda bize bir bilgi ulaşmadı. Bitlis’ten 4, Muş’tan iki ambulans ve iş makinelerini Van’ın Erçiş ilçesine gönderdik” dedi.

Sarsıntılar nedeniyle Bitlis’te yurtaşlar büyük bir panik içerisinde evlerini terk ederek sokağa çıktı. Binalarda mahsur kalan bazı vatandaşlar da itfaiye ekiplerinin yardımıyla balkondan çıkarıldı. Sarsıntıda Bitlis kalesinin arka duvarı ve bazı camilerin minareleri yıkılırken, çok sayıda binada da çatlak meydana geldi.

Bitlis Devlet Hastanesi’ndeki hastalar ise binanın zarar görmesinden dolayı dışarı çıkarıldı. Öte yandan ilçede birçok mahallede elektrik kesintisinin olduğu öğrenildi.

 

Bitlis Valisi: Bir kız çocuğu öldü

Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, merkez üssü Van olan 7.2 büyüklüğündeki depremde, Bitlis’in Adilcevaz ilçesine bağlı Aydınlar Beldesinde enkaz altında kalan bir kız çocuğunun hayatını kaybettiğini bildirdi. Bitlis Vali Nurettin Yılmaz, Van’da meydana gelen ve Bitlis’te de şiddetli şekilde hissedilen depremde, Adilcevaz ilçesine bağlı Aydınlar Beldesinde 8 yaşında bir kız çocuğunun enkaz altında kalarak hayatını kaybettiğini söyledi.

Yılmaz, Arapköprüsü mevkisinde yolda seyreden bir aracın üzerine deprem sırasında kayaların yuvarlandığını ve araçta bulunanların hafif şekilde yaralandığını belirtti. Nurettin Yılmaz, ”Köylerde maddi hasar olduğu ve evlerin yıkıldığı bilgisini aldık. Öte yandan iş makinelerini ve ambulansları Van’a gönderdik. 4 ambulans yola çıktı. 2 ambulans da Van’a gitmek üzere Muş’tan hareket etti. Sivil savunma ekiplerimizi de Aydınlar beldesine gönderdik” dedi.

Öte yandan deprem Tatvan, Bitlis merkez, Ahlat, Adilcevaz, Güroymak, Hizan ve Mutki ilçelerinde de şiddetli şekilde hissedildi. Depremde panikleyen yurttaşlar, kendilerini evlerinin dışına attı. İl merkezi ve ilçelerde yüzlerce vatandaş sokaklara doldu. Depremin etkisiyle bazı camilerin minarelerinin yıkıldığı gözlendi. Özellikle Van’da yakınları bulunan birçok yurttaşın Van’a hareket ettiği görüldü.
Muş’ta iki caminin minareleri evlerin üzerine yıkıldı

Merkez üssü Van’ın merkez ilçeye bağlı Tabanlı köyü olan 7.2 büyüklüğündeki deprem Muş’ta da hissedildi. Muş Valisi Ali Çınar, kendilerine ulaşmış herhangi bir olumsuz durum olmadığını belirterek, ”Bize ulaşan can kaybı yok. Yalnızca Bulanık ilçesinin Sarıpınar beldesinde bir caminin minaresi evlerin üzerine yıkıldı. Bu olayda da şans eseri ölen ve yaralanan olmadı” dedi.

Bulanık Kaymakamı Ferit Görükmez ise Adıvar köyünde bir caminin minaresinin yıkıldığını, bu nedenle bazı ev ve iş yerlerinin zarar gördüğünü ifade etti.

 

Sağlık Bakanı’ndan açıklama

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, AKP Olağan İl Gençlik Kolları Kongresi’ne katılmak üzere geldiği Erzincan’da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Van’da meydana gelen depremi Erzincan’a gelirken duyduğunu belirterek, şöyle konuştu: ”Genel müdürümüzle ve Beşir Atalay ile görüştüm. Bizim acil ambulans uçaklarından biri Ankara’dan havalanmak üzere. Yanında uzman arkadaşlarımızla birlikte Erzincan’a gelecek, ben de havaalanında hazır olacağım. Van’a intikal edeceğim. Ne kadar hasar var, durum nedir şu anda bende de sağlam bir bilgi yok. Zaten bu bilgileri bizim Başbakanlık Kriz Merkezi bildirir. Beşir Atalay bakanımız da şimdi süratle Van’a hareket edecek. Biz Sağlık Bakanlığı açısından olaya baktığımızda bölgedeki helikopterlerimizi süratle oraya hareket ettiriyoruz. Beni götürecek ambulans uçakla birlikte başka bir ambulans uçak daha hareket edecek. Çevre illerden de ulusal, tıbbi kurtarma ekiplerimiz Van’a doğru hareket etmiş durumdalar. Helikopterle biliyorsunuz gece uçuşu yapamıyor. Gündüz yapabileceği kadar hizmet edecek onun dışında karayoluyla gerekirse nakilleri yapacak. Biz bölgeye süratle sağlıkla ilgili güçlerimizi intikal ettiriyoruz. Ama nedir durumun büyüklüğü bizim de şu anda net bir haberimiz yok.”

Bir basın mensubunun Erciş belediye başkanının ilçede hastanelerin yetersiz kaldığıyla ilgili bir açıklamasının olduğunu belirtmesi üzerine Bakan Akdağ, ”Bu gibi durumlara biz hazırlıklıyız tabii ki. Erciş buna yeterli olamaz. Bir deprem varsa oradan yaralılar başka yerlere nakledilecek. Şimdi süratle bunun hazırlığı içerisindeyiz” dedi.

 

Elektrik ve telefonlar kesildi

Yüzeye yakında olması nedeniyle yıkıcı etkisi büyük olan deprem sırasında telefonlar sustu, elektrikler kesildi. Depremle birlikte sokağa fırlayan halk, artçı şokların devam etmesiyle paniğe kapıldı. Bir çok kişi araçlarla kenti terk etmeye başladı.

 

‘Bölgeye kontrollü olarak elektrik veriyoruz’

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Van’daki deprem bölgesine kontrollü olarak elektrik verdiklerini, hastanelerin elektrik ihtiyacını karşıladıklarını bildirdi. Bir dizi programa katılmak için Kayseri’de bulunan Bakan Yıldız, Van’daki 7.2 büyüklüğündeki depremin ardından bölgeye kontrollü olarak elektrik verdiklerini söyledi.

Yıldız, ”Şu an için bölgeye kontrollü şekilde elektrik veriyoruz, hastanelerin elektrik ihtiyacını karşıladık. Bölgeye şu anda ekip ve donanım takviyesi yapıyoruz. Jeneratörler göndermeye devam ediyoruz. Bölgeye kontrollü şekilde elektrik vermeye devam edeceğiz” diye konuştu. Bakan Yıldız, Kayseri’deki programını yarıda keserek Ankara’ya hareket etti.

 

Kızılay, bölgeye yardım malzemesi göndermeye başladı

Türk Kızılayından yapılan yazılı açıklamaya göre, depremin ardından acil olarak harekete geçen Türk Kızılayı, Ankara, Elazığ, Erzurum, Muş, Adana, Diyarbakır, Ağrı ve Manisa bölge afet müdahale ve lojistik merkezlerinden çok sayıda uzman personel ve afet malzemesi bölgeye doğru yola çıktı.

Bölgedeki kan merkezlerinin de yaralılara gerekli kanı ulaştırmak için çalışmalarına başladığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi: ”İlk olarak Erciş’te büyük hasar olduğu 25 apartmanın ve bir öğrenci yurdunun çöktüğü tespit edildi. Kızılayın yerel ekipleri çöken öğrenci yurdundan çok sayıda yaralı çıkardı. Bölgede arama kurtarma ekipleri, iş makineleri ve içme suyu ihtiyacı bulunuyor. Türk Kızılayı Genel Müdürü Ömer Taşlı da bölgeye doğru yola çıktı. Yardım malzemelerinin bölgeye ulaştırılabilmesi için tüm hazırlıklar tamamlandı. Türk Kızılayı bölgedeki gelişmeleri yakından takip etmektedir.”

Öte yandan; ilk planda sevk edilen bin 163 çadır, 4 bin 250 battaniye, 100 katalitik soba, bin 40 gıda kolisi ve 500 kumanya bölgeye ulaşmaya başladı. Bölgeye 2 mobil fırın gönderilirken, Türk Kızılayının Van’daki aşevi de afetzedeler için yemek çıkaracak.

Erciş’e ulaşan ilk 50 çadırın kurulumuna da başlandı. Bölgedeki Türk Kızılayı kan merkezlerinden de yaralılar için gerekli kan ürünleri bölgedeki hastanelere ulaştırılıyor. İhtiyaç duyulacak ek malzemenin bölgeye ulaştırılması için de tüm hazırlıklar tamamlandı.

Öte yandan; İstanbul,Konya, Sivas, Kars, Diyarbakır. Rize ve Tunceli’den çok sayıda kişinin katıldığı arama kurtarma ekipleri bölgeye gitti.

 

Genelkurmay’dan 3 nakliye uçağı tahsis edildi

Genelkurmay Başkanlığının, Van’daki depreme acil müdahale için 3 nakliye uçağını Başbakanlık Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) emrine tahsis ettiği bildirildi.
AA muhabirinin, Genelkurmay İletişim Daire Başkanlığından aldığı bilgiye göre, iki uçak Ankara Güvercinlik Askeri Havaalanı’nda, 1 uçak da Diyarbakır’da hazır bekletiliyor.
Nakliye uçakları, AFAD’ın belirleyeceği acil yardım malzemelerini Van’a ulaştıracak. Uçakların, tıbbi yardım malzemeleri ve arama kurtarma malzemeleriyle akşam saatlerinde Van’a ulaşması planlanıyor.

 

Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde eğitime 1 hafta ara verildi

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde (YYÜ), kentte yaşanan 7.2’lik depremin ardından eğitime bir hafta ara verildi. YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, sadece kampüs içinde 3 binada hafif çaplı hasar olduğunu, yaralanma veya can kaybı yaşanmadığını bildirdi.

Eğitime 1 hafta ara verildiğini belirten Battal, ”Öğrencilerimizin hepsinin durumu iyi aileleri rahat olsun. Çevre merkezlerle görüşüyoruz. Öğrencilerimizin mağdur olmamaları için elimizden geleni yapacağız. İsteyenleri buradaki emniyetli binalara yerleştireceğiz. İsteyenler için çadır kuruyoruz uygun yerlere. Çevre illerin yetkilileriyle görüşüyoruz, isteyenleri oraya yönlendireceğiz. Aileler merak etmesin. Hiçbir öğrencimizin burnu bile kanamadı” diye konuştu.

Battal, ”YYÜ Tıp Fakültesi hastanesi bahçesine seyyar hastane oluşturuyoruz. Vatandaşlarımıza, ülkemize büyük geçmiş olsun” dedi. Deprem sonrası, bazı hastanelerdeki hastalar ile depremde yaralananların bir kısmı buradaki hastanede tedavi altına alındı.

Van’ın Erciş ilçesinde gönüllü hekim ve sağlık personelinden oluşan Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), arama ve kurtarma çalışmalarına destek verirken, kentteki özel hastanelerde çalışan hekimler ve sağlık personeli de boş arazilere kurulan sedyelerde yaralılara müdahale ediyor.

Öte yandan, doğalgaz boru hattında meydana gelen sızma nedeniyle doğalgaz akımı da kesildi. Polis, şehir merkezinde yaptığı anonslarla sigara içilmemesi yönünde uyarılarda bulunurken, bazı mahallelerde su boru hatlarında meydana gelen patlama nedeniyle şehrin bazı kesimlerine su verilemiyor.

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: