TGB ‘ÇUVAL’IN HESABINI SORDUMuğla’nın Bodrum ilçesinde Amerikan subayıJesus Salazar Munoz’un başına çuval geçiren TGB’liler aynı yerde basın açıklaması yaptı.
Grup adına basın açıklamasını yapan TGB GYK üyesi Utku Reyhan neden böyle bir eylem gerçekleştirdiklerini sırasıyla açıkladı. İşte Coni’nin başına çuval geçiren gençlerin yaptığı açıklama:

Değerli basın emekçileri, değerli Bodrumlular;

Dün, şu an bulunduğumuz yerde isminin Salazar Jesus olduğunu öğrendiğimiz bir ABD subayının başına çuval geçirdik. Bu eylemi yapmamızın birkaç sebebi vardı.

Ahlaksızlığa sıfır tolerans

Birincisi; ancak bir sömürge ülkesinde olabilecek Amerikan şımarıklığına karşı duyduğumuz derin öfkedir. 2-3 ayda bir Ege ve Akdeniz kıyılarımıza gelerek rahatlayan, ülkemize bir ‘genelev’ muamelesi yapan bu ahlaksızlara tahammül edebilmek mümkün değildir. Bu durumu bizim vicdanımız ve yurtseverliğimiz kabul etmemektedir. Bodrum Ticaret Odası Başkanı bir açıklama yaparak bizleri kınamış. ‘Bodrum’a yakışmadı’ demiş. Eğer bu kadar meraklıysa ülkenin geneleve çevrilmesine o halde o işlere girsin! Biz kabul etmiyoruz!

Hesap sorulmayacak mı zannettiler ?

İkincisi; 2003 yılında Irak-Süleymaniye’de askerlerimizin başına geçirilen çuvalın yarattığı acıyı hala içimizde taşımamızdır. Daha bir ay önce yayımlanan Wikileaks belgelerine göre eski ABD Büyükelçisi Ross Wilson büyük bir keyifle “Bu çuvalın acısı bir kuşak çıkmaz” demiştir. Bu eylemimizi onurlarıyla oynanan o Türk askerlerine ithaf ediyoruz ve en az iki kuşak sürecek bir travma yaratmanın gururunu yaşıyoruz.

Şehitlerin anısına sahip çıktık.

Üçüncüsü; Ülkemizde bir kardeş kavgası tertipleyen gücün ABD olduğunun farkındayız. Türkiye’nin parçalanma planı çok açık bir biçimde ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında uygulanmaktadır. Bu yüzden son aylarda verdiğimiz şehitlerin sorumlusu doğrudan ABD emperyalizmidir. Böyle bir ülkenin askerlerinin bizim topraklarımızda rahatça gezmesine tahammül edemezdik. Bu sebeple eylemimizi şehit olan askerlerimizin anısına ve onların ailelerine ithaf ediyoruz.

Coniyle anladığı dilden konuştuk

Dördüncüsü; Tüm dünyada direnen ezilen ulusların direnişçilerine çuvalla işkence eden bu haydutlara anlayacakları dilden cevap vermek istedik. O yüzden bu eylemi direnen Afganlara, Iraklılara, İranlılara, Libyalılara, Suriyelilere, Filistinlilere, Guantanamo’daki tüm anti-emperyalistlere ithaf ediyoruz.

Görüntüler nerede, bu korku niye ?

Sonuç olarak bizler, tüm dünyayı kana bulayan bu işgalcilere, bu haydutlara müsamaha gösteremezdik.Bazı basın yayın kuruluşlarında çuvalın geçirilemediği ve eylemin başarısız olduğu yönünde yayınlar yapılmaktadır. Bu iddia doğru değildir. Eylem başarısız olsaydı ABD elçiliği hemen devreye girmez ve tarihe geçecek o görüntülerin toplatılması için elinden geleni yapmazdı. Zaten başına çuval geçirilen subay da emniyette ifade vermiş ve olayı doğrulamıştır. Maalesef emniyet sırf ABDlileri memnun etmek uğruna bu eyleme ilişkin her kanıtı kanunsuza yok etmeye çalışmaktadır. Hepimizin telefonlarına kanuna aykırı bir biçimde el konulmuş, görüntülerin bulunduğu fotoğraf makinesi ve hafıza kartına da el konulmuştur.

Bunların herhangi bir kopyasının tarafımıza verilmesi gerektiği ceza muhakemeleri kanununda belirtilmesine karşın tarafımıza verilmemiş ve sistemli bir yok etme faaliyeti uygulanmıştır. Derin bir güç bu görüntülerden rahatsızdır. O kadar ki çevredeki esnafın güvenlik kamerası kayıtları dahi polis tarafından bir saat içinde yok edilmiştir.

Sanal bellek mi, toplumsal bellek mi ?

Şimdi bizler soruyoruz. Bu tutum halkın haber alma hürriyetinin engellenmesi değil midir? Türk askerinin başına çuval geçirilmesinden rahatsız olmayanların ABD askerinin “karizmasına” gösterdikleri bu önem ne anlama gelmektedir? O kayıtlar bir gün elbet elimize geçecektir, korkunun ecele faydası yoktur. Şimdiden eylem hem Türkiye halkının hem de bütün ezilen dünya uluslarının vicdanında karşılığını bulmuştur. Bizim için en güvenilir bellek toplumların belleğidir. İstedikleri kadar sanal bellekleri yok etmeye çalışsınlar, Amerikan emperyalizmine karşı olan nefreti yok edemeyecekler.

Korkun yankeeler, ensenizdeyiz !

Son olarak daha önce de karşılarına defalarca çıktığımız bu arsız yankeeleri kendilerine dikkat etmeleri konusunda ve mümkün mertebe yalnız gezmemeleri noktasında uyarıyoruz ! Türkiye Gençlik Birliği her an her yerde karşınıza çıkacaktır.

Utku Reyhan/TGB GYK üyesi

tgb.gen.tr

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: