TGB CONİ’NİN BAŞINA ÇUVAL GEÇİRDİ

TGB üyeleri, PKK saldırısını protesto etmek için Bodrum’da Amerikalı bir subayın kafasına çuval geçirdi

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyeleri, Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde yakaladıkları Amerikan askerilerinin başlarına çuval geçirdi. Önceki gün limana gelen “Ramage” adlı ABD savaş gemisinde görevli olan ve Bodrum’u gezmeye çıkan Amerikan askerleri, Barlar Sokağı olarak bilinen Cumhuriyet Caddesi’nde, TGB’lilerin eylemiyle karşı karşıya kaldı. TGB’liler Amerikan askerlerini çuval göstererek protesto ederken, bir genç askerlerden birinin başına çuval geçirdi. Olay sırasında ABD’li subay yere düştü ve ağlamaya başladı. TGB’liler askerin başına rahatlıkla çuvalı geçirirken, çevresindeki diğer askerler ise kaçıştı.

‘Yankee go home’

TGB’liler, çuvalı geçirdikten sonra “Türk Kürt kardeştir, Amerika kalleştir”, “Kahrolsun ABD emperyalizmi”, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, “Yankee go home” sloganları attı. Polis, eylem bittikten sonra dağılan TGB’lileri sokak sokak aradı. MOBESE kameralarını da inceleyen polis, 8 TGB üyesini gözaltına aldı. 2 ABD’li subay, rehberleri ile birlikte Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne giderek TGB’lilerden şikayetçi oldu. Çarşıdaki tüm ABD askerlerinin izinlerinin iptal edildiği ve gemiye dönmelerinin istendiği belirtildi. 8 TGB’li, Milas Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında. Savcı, TGB’lileri tutuklanma istemiyle adliyeye sevk etti. TGB Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada, “Halkın tepkisini çekmemek için sözde ‘sert’ açıklamalar yapanlara, televizyonlarda, gazetelerde sahte göz yaşı döken utanmazlara duyurulur:Şehitlerin intikamı böyle alınır!” denildi. TGB yönetimi, “Şehitleri fırsat bilerek iç savaş çıkarmaya çalışan provokatörlere duyurulur; PKK kimin projesinde görev alıyor? ABD’nin! O zaman hedef emperyalizmdir!” vurgusunu yaptı.

Milas’ta otomobilde gözaltına alınarak İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen 8 eylemci, sağlık kontrolünden geçirilmek üzere polis merkezinden çıkarılırken, “Ülkemizde Amerikan askeri istemiyoruz. İzin vermeyeceğiz. Mehmetçiğimizin kanını emenler bu ülkede gezemez. Kahrolsun Amerikan emperyalizmi” diye bağırdı. Eylemcilere, TGB Milas İlçe Örgütü üyesi bir grup da alkışlarıyla destek verdi. Gözaltına alınan 8 kişinin sorgusu sürüyor.

Karahan’dan destek

Bu sırada, daha önce ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone’yi Bodrum Kalesi’nde protesto eden ve gemiyle Bodrum’a gelen ABD askerlerinin kentte gezdikleri sırada kadınları taciz ettiğini ileri süren Ayhan Karahan da ABD askerlerinden şikayetçi olmak üzere Emniyet binasına gitti. Emniyet Müdürlüğü önünde bir açıklama yapan Karahan, “Bodrum çarşısına çıkıp ellerini kollarını sallayarak gezen, esnafa, kadınlara hakaret ve taciz eden ABD’li askerlerden şikayetçi olmak üzere geldim ancak içeriyealınmadım. Amerikan askerleri Bodrum’a geldikleri sürece rahat yürüyemeyecekler, bu kentin sokaklarında gezemeyecekler. Eylem yapan arkadaşlar ABD’li bir askere çuval geçirmiş. Eğer gelmeye devam ederlerse eylemler de sürecek” dedi.

TGB üyeleri, 18 Aralık 2009’da da İzmir’de ABD askerlerini yakalayarak yumruklamıştı. Çok sayıda TGB’li gözaltına alınmış, ABD askerlerinin gemiye dönüş saati 2 saat geriye çekilmişti.

Aydınlık

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: