Muammer Kaddafi savaşarak şehit oldu

“Ben devrimin lideriyim, istifa edecek bir devlet başkanı değilim. Burada savaşarak şehit düşeceğim”. Bu sözler dün Sirte kentinde yakalandığı ve öldürüldüğü duyurulan Libya lideri Muammer Kaddafi’ye ait. Sömürgeciliğe karşı savaşan Ömer Muhtar’dan bayrağı devralan Kaddafi de, selefi gibi direndi, savaştı, teslim olmadı ve öldürüldü. Medya kartelleri kanlar içindeki görüntülerini şevkle ve dakikalarca yayınladı. Otosansür Kaddafi için uygulanmadı. Bir devir Libya’da kapandı.

Gerçekten de öyle oldu. Atları ve basit silahlarıyla İtalyan sömürgeciliğine 20 yıl direnen Libya lideri Ömer Muhtar’dan bayrağı devralan Muammer Kaddafi de teslim olmadı ve savaşarak öldü.

42 yıllık iktidarı her ne kadar diktatörlük diye adlandırılsa da, Libya’daki değişim ve gelişim Kaddafi’nin eseriydi. 1969’da henüz 27 yaşındayken bir grup subayla birlikte Kral İdris yönetimini devirdi. Kaddafi, Libya’nın ‘özgür bir Arap Demokratik cumhuriyeti’ olduğunu belirten yeni bir anayasa oluşturdu.

Başbakanlık ve savunma bakanlığı görevlerini üstlenen Kaddafi, Cemal Abdülnasır’ı örnek alarak, Mısır’da gerçekleştirilen reformları kendi ülkesinde de uygulamaya başladı. Amerika’nın ve İngiltere’nin ülkedeki askeri üslerini kapattı. Bütün yabancı bankaları ve petrol işletmelerini kamulaştırdı. Kimi Afrika ülkelerindeki Müslümanlara  ve Arap ülkelerindeki sol eğilimli hareketlere destek oldu. SSCB’yle yakın ilişkiler geliştirdi. Afrika Birliği’nin dönem başkanlığını yaptı (1982-1983).

Kıbrıs Barış Harekatında Amerika’ya kafa tutarak, Türkiye’ye yardım etti. 1970`lerdeki petrol krizi sırasında Türkiye`ye ucuz petrol veren tek ülke Libya oldu. Kaddafi Amerikan ambargosunu yararak, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne 25 tonluk roket ve 4 uçak dolusu askeri mühimmat hibe etti. Libya`nın ilk Başbakanı Sadullah Koloğlu`nun oğlu gazeteci ve tarihçi Orhan Koloğlu, Türkiye’ye gönderilecek malzemelerin uçaklara yüklenmesinde Kaddafi’nin bizzat yardım ettiğini ve sırtında uçaklara malzeme taşıdığını aktarmıştı. ( 27 Mart 2011- Habertürk Teke Tek Özel Programı)

Muammer Kaddafi, İslam sosyalizmi olarak adlandırdığı siyasi felsefesini üç ciltlik ‘Yeşil Kitap’ında (1975-1979) açıkladı.

1977’de ülkenin adı Libya Arap Sosyalist Halk Cemahiriyesi olarak değiştirildi. Libya, yerel halk konseyleri ve komünler aracılığıyla halk tarafından yönetilen doğrudan demokrasiyi hayata geçirmeye çalıştı. Devrim Komuta Konseyi dağıtıldı. Kaddafi, Genel Halk Kongresi genel sekreteri oldu.

Kaddafi İrlanda Cumhuriyeti Ordusu ve Filistin Kurtuluş Ordusu gibi örgütleri destekledi. Kaddafi’yi “düşman” ilan eden Amerika 15 Nisan 1986’da Trablus ve Bingazi’ye bir hava saldırısı düzenledi. Kaddafi’nin yara almadan atlattığı bu saldırıda evlatlık kızı öldü, eşi ve iki çocuğu da yaralandı.

Kaddafi petrol gelirlerini halka dağıttı. Libya Afrika’da Gayri Safi Yurtiçi Hasılası en yüksek , borcu ise en düşük ülke konumuna geldi. Dünyanın en büyük su projelerinden birine imza atan Kaddafi, çöllerin altındaki suyu Libya kentlerine aktardı.

Yıllar içinde Avrupa Kaddafi ile ilişkileri geliştirdi. Öyle ki Libya petrolü ve doğalgazının yüzde 98,5’ini ithal eden Avrupa ülkeleri Kaddafi’yi kırmızı halılarla karşılar oldu. İngiltere, Fransa, İtalya ve daha birçok ülkenin şimdilerde “diktatör” ilan ettiği Kaddafi, Paris’teki Elysee Sarayı’nda, Roma’da, Lizbon’da, Brüksel’de çadır kurdu.

Geçen yıl Kaddafi’nin elinden İnsan Hakları ödülü alan Başbakan Erdoğan da, Avrupalı müttefiklerinin yolunda yürüdü ve Libya saldırısının en şiddetti savunucularından oldu.

Mart ayından bu yana gerçekleşen saldırılarda, Libya’nın hastaneleri, okulları, kreşleri, üniversiteleri bombalandı. Ülkenin kanalizasyon, şehir suyu ve elektrik dağıtım şebekeleri hedef alındı. Ülkedeki zenciler etnik kıyıma uğradı ve 60 binden fazla insan hayatını kaybetti.

Libya savaşının Türkiye’ye sonuçları ise çok ağır oldu. AKP’nin dış politikaları sayesinde Türkiye önemli ve dost ülke Libya’nın alt üst edilmesi ve parçalanmasına ortak oldu. Libya’daki 60 milyar dolarlık Türk yatırımı heba oldu, 2 milyar dolara ulaşan yıllık ihracat ise durdu. Libya’da çalışan 24 bin Türk işçisi de işinden oldu.

Amerikan destekli isyana direnen Kaddafi, “Ben devrimin lideriyim, istifa edecek bir devlet başkanı değilim. Burada savaşarak şehit düşeceğim!” demişti ve öyle de oldu.

İtalya’nın karşısına göğsündeki Ömer Muhtar’ın fotoğrafıyla çıkan ve anti-emperyalizmin Afrika’daki sembolü haline gelen Albay Muammer Kaddafi, Amerika’nın öncülüğündeki NATO saldırılarında yaşamını yitirdi. İsyancılar tarafından yerlerde sürüklendi, tekmelendi, dövüldü, yuhalandı… ama teslim olmadı. Savaşarak öldü.

Ulusal Kanal

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: