Köyde ağa, dağda PKK vuruyor

Ağabeyi köy ağasının kurşunlarıyla felç kalan Diyarbakırlı Mehmet Tangüner, Çukurca’da askerliğini yaparken, operasyon dönüşü mayın patlaması sonucu şehit oldu

Hakkâri’nin Çukurca İlçesi’nde PKK’nın döşediği mayına basan 21 yaşındaki Er Mehmet Tangüner şehit oldu. Tangüner, yıllardır ağalığa karşı mücadele eden Diyarbakır’ın Aslanoğlu Köyü’ndendi. Aslanoğlu halkı, köylerinin adını 2008’de Cumhuriyet Köyü olarak değiştirmişti. Cumhuriyet Köyü halkı, ağanın gasbettiği toprakları geri almak için yıllardır büyük bir mücadele veriyor.

Mehmet Tangüner, köyün ilk şehidi değil. Ağanın onlarca adam ve ağır silahlarla köye yaptığı baskınlarda bugüne kadar 3 köylü toprak mücadelesinde şehit oldu.

Şehit Mehmet’in ağabeyi Çetin Tangüner de ağanın adamlarının saldırısında 9 kurşunla vuruldu. Çetin Tangüner, 9 kurşuna rağmen ölmedi ancak felç kaldı.

AslanoğluKöy baştan aşağı bayraklarla donatıldı

Mehmet’in tezkeresini almasına 25 gün kalmıştı. Döndüğünde nişanlanacaktı. Son operasyondan dönerken ailesini arayıp “Başarıyla tamamladık operasyonu. Geri dönüyorum artık” dedi. Ancak genç asker, dönüş yolundaki mayın patlayınca şehit düştü.

Mehmet, kısa ömrü boyunca mücadele eden köylülerden biriydi. Ağanın kurşunlarıyla şehit olan İşçi Partisi Aslanoğlu Köyü Temsilcisi Muhyettin Öksün ve Ömer Öksün’ün ardından, köydeki evler bayraklarla donatılmıştı. Mehmet Tangüner, “Bu bayrağı neden astınız?” diye sorulunca “Şehitlerimiz için astık, Cumhuriyet için astık” demişti. Dün de Cumhuriyet Köyü, Mehmet için bayraklarla donatıldı.

‘Tüm devrimcilerin başı sağ olsun’

Cumhuriyet Köyü Muhtarı Mehmet Tanrıkulu da Mehmet’in ailesine destek için Diyarbakır’a gitti. Tanrıkulu, “Bu ülkenin her ölen evladı için yüreğimiz yanmaktadır. Bunlar kardeş halklardır. Ateş düştüğü yeri yakıyor ama ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez’ diyoruz. Mehmet’in ağabeyi de Ağa Nevaf Kahraman’ın adamlarının saldırısında 9 kurşun aldı. Ölmedi ama felç kaldı. Mehmet ülkenin birliği, beraberliği ve kardeşliği için büyük mücadeleler verdi. Yaşı küçük olmasına rağmen büyük mücadeleler verdi. Tüm devrimcilerin başı sağ olsun” dedi.

‘Ağanın yapamadığını PKK yapıyor’

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bayram Yurtçiçek ise “Mehmet kardeşimiz, toprak ağalığına karşı mücadele eden bir köylü ailenin evladıydı. Ağanın şehit edemediğini PKK mayınları yapıyor artık. Toprak ağalığına bir destek de PKK’dan geliyor. Mehmet’in ailesine ve bütün Aslanoğlu Köyü’ne başsağlığı diliyorum” diye konuştu.

Mehmet TangünerEvini basan jandarma şimdi cenazesini kaldırıyor

Diyarbakır’ın Cumhuriyet Köyü’ne jandarma geçen hafta 5’inci kez baskın yaptı. 2004 yılında öldürülen 11 yaşındaki Mehmet Aktan’ı vuran silah yine toprak ağasının evinde değil Cumhuriyet Köyü’nde arandı. Telefon sinyallerini keserek, sadece silah aradığını belirten jandarma, Muhtar Mehmet Tanrıkulu’nun kitaplarının arasındaki notlara varana dek baktı. Cumhuriyet Köyü’nde Hazine arazilerini tek başına süren köy ağası Nevaf Kahraman’ın adamları, 12 Eylül 2004’te köyü otomotik silahlarla taramış, olayda 11 yaşındaki Mehmet Aktan hayatını kaybetmişti.

Ağaya dokunan yok!

Olayın ardından saldırıya uğrayan köylülerden 11’i gözaltına alınmış ve yaklaşık 1 yıl tutuklu kalmıştı. Birçok tanığın katil zanlısı olarak ifade ettiği ağanın yeğeni Halis Kahraman ise hâlâ yakalanmadı. 17 Temmuz 2008’de de ağanın adamları zırhlı araçlarla takip ettikleri Muhtar Muhyettin Öksün ve yeğeni Ömer Öksün’ü silahlı saldırı sonucunda öldürmüştü. Köy ağasının sürekli silahlı saldırılarına maruz kalan Cumhuriyet köylüleri savcılığa suç duyurusunda bulunmasına rağmen şüpheliler jandarma tarafından bir türlü yakalanamıyor.

‘Toprağımız olsa çocuklarımızı gurbete yollar mıydık?’

İşçi Partisi Aslanoğlu Köyü Temsilcisi Muhyettin Öksün ve yeğeni Ömer Öksün, 17 Temmuz 2008’de ağanın kurşunlarıyla şehit oldu. Mehmet Tangüner, babaannesinin Kürtçe ağıdını Türkçe olarak şöyle çevirmişti: “İki kişi öldürdüler. Yazıktır. Ömer Öksün 1 aylık evliydi. Vurdular onu. Gelinin eli kınalı kaldı. Çocuklarımız ağanın yüzünden gurbete gittiler. Toprağımız olsa onları gurbete yollar mıydık? Toprağımızda yaşardık.”

‘Çukurca; pirinç yerine mayınların ekildiği yer’

Mehmet Tangüner, ölmeden kısa bir süre önce sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta şu notu yayımlamış: “Burası ne cennet ne de harikalar diyarı. Burası insanların sustuğu, silahların konuştuğu, kuşların yerine mermilerin havada uçtuğu, pirinç yerine mayınların ekildiği, Zap Suyu’nun yerine kanlarını aktığı, akreplerin, yılanların yan yana yattığı, kurtların bile yuva yapmaya korktuğu yer

Aydınlık

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: