TKP, ÖDP VE HALKEVLERİ “ÇATI PARTİSİ”NDE YOK

BDP öncülüğünde başlatılan çatı partisi girişimi, henüz hazırlık kongresini toplayamadan üç önemli fire verdi. TKP, ÖDP ve Halkevleri oluşumda yer almayacaklarını açıkladı.

BDP’nin, çeşitli parti ve oluşumları bir çatı altında birleştirmek amacıyla başlattığı çatı parti girişimi beklediği desteği görmedi. ES

Çatı Parti girişimi, 15-16 Ekim’de toplanması planlanan Kongre Hareketi öncesinde üç önemli fire verdi. TKP, ÖDP ve Halkevleri oluşumda yer almayacaklarını açıkladı.

Gerekçe olarak kurulması planlanan yeni partinin sadece Kürt sorununu temel alması ve bu kapsamla sınırla kalması gösterildi. TKP Merkez Komitesi’nden yapılan açıklamada, emperyalizmin bölge halklarına karşı yürütmekte olduğu kapsamlı saldırıya “Kürt sorunu”nu merkeze koyan bir anlayışla direnmenin olanaksız olduğu belirtildi.

Birgün’e konuşan ÖDP Genel Başkanı Alper Taş da çatı partisi önerisinin ufkunun Kürt sorununun çözümü konusunda oynayacağı rolle sınırlı olduğunu kaydetti. Taş, “çatı partisinin temel politik yönelimleri doğrudan Kürt siyasi hareketi tarafından, onun devletle yürüttüğü çatışma/müzakere salınımı içerisindeki sürecin gelişimine göre şekillenecektir” dedi.

Çatı partisi girişimi içinde şu an sadece BDP, EMEP ve SDP yer alıyor. Kongre girişimi program çerçeve metninde demokratik özerklik savunuluyor.

Ulusal Kanal

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: