Ebu Gureyb Cezaevi işkenceler’inin ardından Robert Ford çıktı

ABD’nin Suirye Büyükelçisi’nin Robert Ford’un, 2004 yılındaki Irak görevi ile, Ebu Gureyb Cezaevi’ndeki işkenceler arasında bağlantı Wikileaks’e yansıdı.

ABD’nin Suriye Büyükelçisi Robert Ford’un Irak görevi sırasındaki marifetleri saymakla bitmiyor. Ocak 2004 tarihinde ABD Necef Elçilisi olarak başlayan Irak görevi, Nisan 2004 tarihinde ABD Bağdat Büyükelçisi’nin ‘sağ kolu’ olarak devam etti. Şii’lerin yoğun olarak yaşadığı Necef bölgesinde, başta Sünnilere karşı mezhep çatışması içinde rol alabilecek bazı Şii gruplar ‘hazır kıta’ haline getirmeye çalıştı. Bu konuda Şii grupların içindeki çok başlılıktan yararlanmaya çalıştı.

Ford ve Ebu Gureyb

Robert Ford’un, ABD Irak Büyükelçiliği’ndeki dış siyasi işler bölüm başkanlığı görevi sırasındaki faaliyetlerinde ise, 2004 yılından itibaren Irak hapishanelerinde yaşanan işkence olayları ile bağlantı var. Wikileaks’e yansıyan belgelere göre, söz konusu işkenceler ABD yönetiminin denetiminde gerçekleşti. Ford ise, bu işkencelerin arkasındaki operasyonel birimde bulunan adam. Bu işkencelerin en başında, Amerikan askerlerinin Ebu Gureyb Cezaevi’ndeki tutuklulara karşı yaptıkları insanlık dışı muameleler geliyor. Fotoğrafları dünya basınında yayınlan bu işkenceler, Robert  Ford’un Irak görevi sırasında gerçekleşti.

Negroponte’nin El Salvador deneyimi

ABD’nin Irak işgalinden sonraki ilk büyükelçisi olan John Negroponte’nin ‘ikinci adamı’ olarak göreve başlayan Robert Ford, Irak’ı özellikle güvenlik anlamında “yeniden yapılandırma” görevinde yer aldı. Robert Ford, El Salvador ‘deneyimi’ olan büyükelçi Negroponte’nin ‘sağ kolu’ olarak çalıştı. Büyükelçi Negroponte, 1980’li yılların başında El Salvador’da Amerika karşıtlarının katledilmesi için ‘ölüm mangaları’nın kurulduğu dönemde, ABD’nin Honduras Büyükelçiliği görevini yapıyordu. El Salvador’un iki komşusundan biri olan Honduras’ta görev yapan Negroponte, ‘ölüm mangaları’nın oluşturulmasında doğrudan görev almıştı.

Rumsfeld emretti, Ford uyguladı

Dönemin ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld daha sonradan hapishanelerde yaşanan bu işkencelerden dolayı daha sonradan sorumlu tutulmuştu. Amerikan Barolar Birliği(RAV), Ebu Gureyb ve Guantanamo`daki işkence olaylarında sorumluluğu bulunduğu gerekçesiyle, Donald Rumsfeld hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Guantanamo`daki bir Suudi ile Ebu Gureyb Hapishanesi`nde tutuklu yatan 11 Iraklıyı temsil eden Amerikan Barolar Birliği(RAV), Almanya’nın Karlsruhe kentindeki federal başsavcılığa 220 sayfalık suç duyurusunda bulunmuştu. RAV Başkanı Wolfgang Kaleck, bir olayda Rumsfeld`in doğrudan talimatı bulunduğuna dair bilgiye sahip olduklarını belirtmişti. Suç duyurusunda tutukluların yeterli derecede uyumalarına izin verilmediği, yeterli beslenmedikleri ve cinsel tacize maruz kaldıkları bildirilmişti. Alman yasaları, nerede işlenirse işlensin savaş suçları hakkında dava açılmasına imkan verdiği için, dava Almanya’da açılmıştı.

Suriye: ‘Çürük yumurta istemiyorsan, Suriye’nin iç işlerine karışma’

Suriye yönetimi Amerika’nın Şam Büyükelçisi Robert Ford’u sert bir dille uyardı. Devlete ait Baas gazetesinde yer alan bir yazıda, Amerikan elçisinin hükümet karşıtı silahlı gruplara destek verdiği ifade edildi. Geçen hafta Hasan Abdülaziz adlı isyancı lideri ziyaret ettiği için Suriyelilerin yumurta ve domates yağmuruna tuttuğu Ford’a, “çürük yumurta saldırılarından kaçınmak istiyorsa, Suriye’nin iç işlerine karışmaması” tavsiye edildi. Yazıda Amerikan Büyükelçisi’nin, Suriye’nin işlerine karıştığı sürece sevimsiz muamelelerle daha fazla karşılacağı hatırlatıldı. Robert Ford’un, isyancıları ziyaretinin ardından, Rusya ve Çin, yabancı ülkelerin Suriye’nin iç işlerine karışmasına tepki gösterdi. Rus Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Diplomasi Akademisi’nin Dekanı Igor Panarin, dış güçlerin çıkardığı şiddet olaylarının Suriye yönetimini ve bölgedeki merkezi rolünü hedef aldığını söyledi. “Rusya, Suriye’ye yönelik dış müdahalelere karşı” diyen Panarin, bu tutumu Çin, Bezilya, Hindistan ve Güney Afrika gibi ülkelerin de desteklediğini vurguladı. Çin’in Şam Büyükelçisi Jang Jung da, Pekin’in Suriye’ye yönelik her tür dış müdahaleye karşı olduğunu yineledi.

Aydınlık

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: