Baasçıları öldürme mangaları

Wikileaks’e sızan belgelere göre, Robert Ford’un döneminde özellikle Baasçılara ve direnişçilere karşı, El Kaide, peşmerge ve Irak hükümetine bağlı güvenlik görevlilerinden oluşan ‘ölüm mangaları’ kuruldu.

Geçen hafta Suriye’nin başkenti Şam’da yumurta ve domatesli protestoyla karşılaşan ABD’nin Suriye Büyükelçisi Robert Ford’un Irak’taki marifetleri Wikileaks belgelerine de yer alıyor. Belgelerde, büyükelçi Ford’un 2004-2005 yıllarındaki Irak göreviyle aynı dönemde, El Kaide’ye bağlı bazı grupların, Kürt peşmergelerin ve Irak’taki Şii cemaatinden devşirilen bazı grupların ABD ordusu tarafından eğitildiği ve “ölüm mangası” haline getirildiği ifade ediliyor.

ABD Irak Büyükelçiliği’nin o dönemki dış siyasi işler bölüm başkanlığı görevini yürüten Ford, kısa sürede “Irak’ta El Salvador seçeneği” olarak anılan ölüm mangalarını kurma görevini yürütmüştü. Mangalar Blackwater gibi paralı asker ile “yerli milislerden” oluşuyordu.

İkinci görev, mezhep savaşı

İngiliz gazetesi Independent’in yazarı Patrick Cockburn’ün bir bölümünü ele aldığı ve 2010 yılında yayınlanan belgelere göre, 2004 yazından sonra (Robert Ford’un Irak görevi Haziran 2004’te başladı), Şiilere saldırılar düzenleyen ve vahşi bir mezhep savaşı kışkırtan El Kaide içinden bazı gruplar Amerikan işgal kuvvetleri tarafından eğitildi.

Cockburn, Irak’la ilgili yayınlanan belgelerin, geçmişte kuşku duyulan, fakat ABD ordusu tarafından itiraf edilmeyen veya ayrıntılı açıklanmayan olayların çoğunun doğruluğunu kanıtladığını belirtiyor.

Büyükelçilik kriptosu

“Dünyanın en büyük elçiliği” ünvanına sahip ABD Bağdat Büyükelçiliği’nden 2004’te çıkan bir belgede, Irak İçişleri Bakanlığına bağlı güvenlik güçlerinin eğitilmesi, teknolojik ve taktiksel destek almaları konusunda “öneriler” veriliyor. Özellikle Irak eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’e yakın kesimlere karşı “ortak çalışma” yapılmasından söz ediliyor. Belgede aynı zamanda, toplumun “iç huzurunu bozan” ve “istikrarsızlık” yaratan Iraklı Şii ve Sünni direnişçilere karşı “sivil destek” almaktan da söz ediliyor. Sivil destek deyimiyle El Kaide ve Kürt grupların kastedildiği ifade ediliyor.

Baasçı avı

Cockburn, 2004 yazından itibaren gelişen süreçle ilgili olarak, Amerikalılardan eğitim almış Iraklıların, Baasçı olduğundan şüphelenilen kişilere karşı ya da Sünnilerin yaşadığı bölgelerde acımasız baskınlar düzenlediklerini, Saddam Hüseyin yönetiminin önde gelen şahıslarının tutuklandıklarını ve işkence görmüş bedenlerini yol kenarlarına atıldıklarını hatırlatıyor. Cockburn, Pentagon’un bu eylemlerin üstünü örtmeye çalıştığını, ancak bu belgelerle, “resmi politika”nın gün ışığına çıktığını yazıyor.

Aydınlık

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: