BALYOZ’DA ÇOK SERT SAVUNMA

Balyoz Davası’nın 44. duruşmasında konuşan Jandarma Kurmay Albay Mustafa Önsel, muvazzaf bir Silahlı Kuvvetler personelinin görülmekte olan davalardaki en sert savunmasını yaptı. Önsel, önce tertibe sessiz kalan dönemin komutanlarını eleştirdi ardından sıra mevcut komuta kademesine geldi. Önsel, “Yönetiyorum sandığınız ordunun sahte CD’lerle beli kırılmış. Siz kime komutanlık yapıyorsunuz” diye sordu.

Orgeneral Bilgin Balanlı’nın yargılandığı davayla birleştirilen Balyoz Davası’nın 44. duruşması Silivri Cezaevi’nde görüldü.

Ardından savunmalara geçildi. Tutuklu Jandarma Kurmay Albay Mustafa Önsel, Eski Genelkurmay Başkanları Hilmi Özkök ve Yaşar Büyükanıt’a seslendi:
“Suçlayacağım bir başka grup ise “Komutanım” dediklerimiz. Sorulduğunda “Var da diyemem, Yok da diyemem” diyen sevgili komutanım, şimdi rahat uyuyabiliyor musun? Ya sen durup dururken “Saçma Nisan bildirisi” yayınlayarak siyasete şekil vermeye çalışan, pek sevgili komutanım. Biz cezaevinde mağdurken, zırhlı aracınla gezmekten mutlu oluyor musun? Sahi şu Dolmabahçe’de başyetkili ile ne konuştun? Yoksa bizlere yapılacak operasyonlara yeşil ışık orada mı yakıldı? Sana da mı kaset gösterdiler yoksa?”

Albay Önsel, Balyoz tertibine seyirci kalan Türk Silahlı Kuvvetleri komuta kademesine de sert tepki gösterdi.
“Bugün görevde olanlara da söyleyeceklerim var. “Çok üzülüyoruz”, “Hukuki süreç”, “Sabır” diyenlere, ben de “silah arkadaşlığı ölmüş” diyorum. Yönetiyorum sandığınız ordunun sahte CD’lerle beli kırılmış. Siz kime komutanlık yapıyorsunuz?”

Önsel, Balyoz Davası ile Türk Ordusu’nun savaşamaz hale getirilmek istendiğini kaydetti.

Albay Önsel, Balyoz tertibindeki AKP müdahalesine dikkat çekti.
“Süreci başlatan malum gazetenin yöneticilerinden Yasemin Çongar, 30 Haziran 2010’da ABD’de yayın yapan ulusal radyonun konuğu oldu ve “Başbakan’ın Balyoz Planı ile ilgili belgelerin gazetelerinde yayınlanması için ricacı olduğunu” ifade etti. Bu ne demektir?”

Mustafa Önsel, Emniyet’teki Fethullahçı örgütlenmenin Balyoz tertibindeki rolüne de değindi.
“Emniyet içerisinde, ABD’li gizli servis elemanlarından eğitim adı altında destek alan bir grubun, bize kurulan tezgahın en önemli yanını teşkil ettiğini düşünüyorum. Sahte belge üreten, usulsüz ortam ve telefon dinlemesi yapan, şantaj kasetleri çeken merkezlerin varlığı herkesin malumudur. Yapılan her şeyde parmak izleri var.”

Birleşen davada tutuklu komutan sayısının fazlalığı nedeniyle sanıklar oturacak yer bulamadı. 16 tutuklu komutanın duruşmaya katılmamasına rağmen, salonun sanıklara ayrılan bölüm tamamen doldu. Tutuksuz yargılanan bazı askerler, mahkemenin izniyle gazeteciler ve müdahil avukatların oturduğu bölümüne geçmek zorunda kaldı.

Ulusal Kanal

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: