GLOBAL RESEARCH: LİBYA VE BÜYÜK YALAN

Amerika’nın dünya çapındaki politikalarının perde arkası konusunda etkili yayınlarıyla bilinen Global Research’te yayımlanan makalede, Amerika’nın sivil toplum kuruluşları aracılığıyla Libya’da etkili olmak istediği belirtiliyor. Makalede BM’nin kanıtlanmamış iddialara dayanarak Libya’ya müdahele ettiği yazıyor.

Merkezi Kanada’da bulunan ve Amerika’nın dünya çapındaki politikalarının perde arkasını aydınlatan yayınlarıyla bilinen sitelerinden Global Research Amerika’nın Libya’daki gerçekleri çarpıtarak bu ülkeye müdahaleyi meşru hale getirdiğini yazdı.

Mahdi Darius Nazemroaya tarafından kaleme alınan “Libya ve Büyük Yalan: İnsan Hakları Örgütlerini kullanarak Savaşı Başlatmak” başlıklı makalede BM Güvenlik Konseyi’nin  Kaddafi’nin Bingazi ve Libya’da insanları öldürdüğüne dair kanıtlanmamış iddialara dayanarak kararlar aldığı belirtildi.

Global Research’teki makaleye göre NATO Libya’daki savaşına yasal, diplomatik ve askeri zemin hazırlamak için Kaddafi’nin insanları öldürttüğü ve Libya Hava Kuvvetleri’nin sivillere yönelik saldırılar düzenlediği yalanlarını gündeme getiriyor.

BM ve NATO’nun  Libya’ya müdahalesinin temel dayanağını Libya İnsan Hakları Ligi raporu oluşturuyor.

Global Research yazarı, Libya İnsan Hakları Ligi’nin Amerika ve batı dünyası tarafından kontrol edildiğine dikkat çekiyor:
“Libya İnsan Hakları Ligi merkezi Fransa’da bulunan Uluslararası İnsan Hakları Federasyonuyla ve National Endowment Democracy(NED) ile bağlantılıdır. Bu kuruluşlar Afrika’da çok aktifler.”

Nazemroaya BM İzleme Örgütü’nün de Libya İnsan Hakları Ligi’yle yakın bağlantısı olduğunu vurguluyor. BM İzleme Örgütü İsrail’in çıkarlarını savunan ve Libya Arap Halk Sosyalistleri Cemahiriyesi’ne karşı oturumlar düzenleyen bir örgüt olarak biliniyor. Makalede Global Resaerch editörü de, BM İzleme Örgütü için” Amerikan Dışişleri Bakanlığıyla gayri resmi bağları var. 1993’te Clinton yönetim döneminde kuruldu. Amerikan Yahudi Komitesine resmen bağlıdır.”ifadelerini kullanıyor.

Makalede BM müdahalesine zemin teşkil eden Libya İnsan Hakları Örgütü’nün Libya’da Kaddafi’ye karşı kurulan Geçiş Konseyi arasındaki gizli bağı da anlatılıyor:
“Libya İnsan Hakları Ligi’nin iddiaları Geçiş Konseyi’nin biçimlendirmesiyle koordine ediliyor…Libya İnsan Hakları Ligi’nin genel sekreteri Süleyman Bouchugir, Geçiş Konseyi’nden birçok kişinin arkadaşı olduğunu kabul etmiştir…Geçiş Konseyi de onun destekçileri de Amerika ve diğerlerinin aracı olarak kullanılıyor.

Ulusal Kanal

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: