‘Tarikat-cemaat ağları Türkiye’yi kuşattı’

TMMOB’un çağrısı ile Türkiye’nin dört bir yanında, 19 Eylül 1979 yılında yapılan 1 günlük  iş bırakma eyleminin yıl dönümü nedeniyle eylemler yapıldı. Binlerce mimar mühendis ‘AKP’nin ekonomik alanı neoliberal politikalarla, toplumsal alanı da cemaat-tarikat ağları ile kuşatma altına almıştır’ dedi.

TMMOB, bundan 32 yıl önce 19 Eylül 1979’da TMMOB’ nin çağrısı ile mühendis mimar ve şehir plancıları ekonomik ve demokratik talepleri için ülke çapında 1 günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirmişti. O günü dayanışma günü ilan eden TMMOB, dün Türkiye’nin dört bir yanında alanlara indi. Yapılan açıklamalarda şunlar kaydedildi:

“Son 30 yıldır emperyalizmin tahakkümü altında yeni sömürü düzeninin kademeli olarak inşa edilmesi sürecinde; Özal ile başlayan özelleştirme piyasalaştırma sürecini kesintisiz olarak günümüzde uygulayarak ve “devlet, planlama, kontrol, düzenleme” kavramlarına savaş açılarak piyasacı düzenin alt yapısı inşa edilmiş, Dünya Ticaret Örgütü anlaşmalarından biri olan Hizmet Ticaret Genel Anlaşması (GATS ) ile mühendislik hizmetleri dahil enerjiden suya sağlıktan eğitime sosyal güvenlikten ulaşıma kadar tüm toplumsal hizmetler uluslararası ticarete açılmıştır.”

‘AKP, emperyalizmin isteklerini yerine getirdi’

“AKP İktidarı döneminde emperyalizm ve yerli işbirlikçilerinin istekleri doğrultusunda ekonomik sosyal yaşam, kamu idari yapısı, personel rejimi ve emek, neoliberal politikalar temelinde yeniden düzenlenmiş, bu konuda pek çok yasa ve mevzuat baştan başa değiştirilmiştir. Doğrudan yabancı yatırımcıları, iş yasaları, işçi sağlığı ve iş güvenliği, yerel yönetimler, tarım, gıdai yapı, enerji, çevre, kırsal çevre,  Ar-Ge, kamu ihaleleri düzenlemeleri emperyalizme sunulan kolaylıklardan bir kaçıdır. AKP iktidarı emperyalizme bağımlılık temelinde gelişen inşa sürecinin bu günkü aktörü olarak görevini sürdürmektedir.  AKP ekonomik alanı neoliberal politikalarla toplumsal alanı da cemaat-tarikat ağları ile kuşatma altına almıştır”.

‘Muhalefet baskı altına alındı’

“AKP bu sürece karşı çıkan tüm muhalefeti, baskı ve zor kullanarak etkisizleştirmeye, yok etmeye çalışmaktadır. Dereler özgür aksın diyenlere, basılmamış kitaplara, parasız eğitim diyen öğrencilere, sendika isteyen işçilere, emekçilere ve kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olan TMMOB gibi her kesim saldırıya mahruz kalmaktadır. Örgütümüz AKP ‘nin “ustalık döneminde” saldırı altındadır. TMMOB  kolay yutulacak, bir çırpıda yıkılacak teslim olacak bir örgüt değildir. AKP ‘lileşmeyi kabul etmeyeceğiz. Sömürüye baskıya ve zulme sessiz kalmayacağız. Tek başına da kalsak ta mücadele edeceğiz.”
‘TMMOB işlevsizleştirilmeye çalışılıyor’

“ Seçimlerden önce çıkarılan yetki kanununa dayanarak AKP Kanun Hükmünde Kararnamelerle işi götürmektedir. AKP yoluna tam gaz devam etmektedir. Kamu yönetimi; piyasanın  ihtiyaçlarına ve AKP’nin başkanlık sistemine, heveslerine göre dizayn ediliyor. AKP şimdi de TMMOB’ni yeniden yapılandırıp işlevsizleştirmeye ve yok etmeye çalışmaktadır. AKP iktidarı KHK ile kurduğu Şehircilik Bakanlığı bünyesinde oluşturduğu Mesleki Hizmetler Genel müdürlüğü ile mesleğimizi örgütümüzü hedef almıştır.

‘Mesleğimizi savunacağız’

Eğer AKP, TMMOB’ne savaş açmışsa çok iyi bilmelidir ki bizler mimar mühendis ve şehir plancıları olarak aklın bilimin devrimci, özünde cephemizi almış bulunuyoruz. 19 Eylül ün tarihsel anlamıyla herkesin huzurunda ortak kuruluşumuzun yegane güzargahı olan bu sokaklardan ve Türkiye’nin her yerinden haykırıyoruz. Bilimin ve tekniğin aydınlattığı yolumuzda kararlılıkla, yılmadan ve usanmadan mücadele edeceğiz örgütümüzü mesleğimizi savunacağız”.

Aydınlık

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: