FÜZE KALKANI MALATYA KÜRECİK’E

Dışişleri Bakanlığı, füze kalkanı radarının Malatya’ya yerleştirileceğini açıkladı. Amerika ve Türkiye arasındaki mutabakat zabtını Dışişleri Müsteşarı Sinirlioğlu ve Amerikan Büyükelçisi Ricciardione imzaladı. Amerika Romanya ile de füze kalkanı anlaşması yaptı. Romanya’daki füzeler, Türkiye’de kurulacağı açıklanan radar sistemiyle birlikte çalışacak. Anlaşmanın zamanlamasına dikkat çeken Rusya, Amerikan füzelerinin Romanya’ya yerleştirilmesine tepki gösterdi.

Türk Dışişleri Müsteşarı Sinirlioğlu ve Amerikan’ın Türkiye Büyükelçisi Ricciardione arasında imzalanan mutabakat zaptıyla füze kalkanı radarının yeri belirlendi. Anlaşmaya göre radar Malatya, Kürecik’teki askeri üsse yerleştirilecek. Dışişleri, üssün daha önce Amerika tarafından benzer amaçlarla kullanıldığını açıkladı.

Romanya Dışişleri Bakanı Teodor Baconschi’nin Amerikan Dışişleri Bakanı Clinton’u ziyareti sırasında imzalanan anlaşmaya göre füze kalkanı Romanya’ya yerleştirilecek. Füze sistemlerinin Romanya’nın Deveselu Hava Üssü’ne 2015 sonuna kadar konuşlandırılması planlıyor. Romanya’ya konuşlandırılacak füze sistemleri Türkiye’ye yerleştirilmesi planlanan radar sistemiyle eşgüdüm içinde çalışacak.

Rusya anlaşmanın zamanlamasının dikkat çekici olduğunu belirtti. Anlaşmaya tepki gösteren Rusya, Amerika’nın bu adımlarının güvenlik tehdidini daha da arttırdığını kaydetti.

Türkiye’deki radardan elde edilen bilgilerin İsrail’le paylaşılmayacağı yönündeki haberler ise dikkat çekiyor. Uzmanlar, Amerika ile İsrail arasında bilgi paylaşımı anlaşmaları olduğunu vurguluyor. Bu nedenle Türkiye’deki radardan alınan bilgilerin İsrail’le paylaşılmasının önüne geçilemeyeceğini kaydediyor.

Ulusal Kanal

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: