ODTÜ’lüler Gökçek’e karşı direnişte

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri ODTÜ arazisi içerisinde yer alan bölgeye yol yapmak isteyen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e karşı direneceklerini açıkladı.  ODTÜ A1 kapısında bir basın açıklaması gerçekleştiren ODTÜ’lü CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, bazı öğretim üyeleri ve vatandaşlar da destek verdi. Aylin Nazlıaka, sosyal medyada örgütlenen öğrencilerin ‘ODTÜ Yol Olmasın’ diyerek 20 bin kişinin imzasını topladıklarını belirtti. Bundan 55 yıl önce kurulan ODTÜ’nün Türkiye ve Dünya’da çok önemli bir eğitim ve bilim merkezi durumunda olduğunu kaydeden Nazlıaka. “Ankara Büyükşehir Belediyesi Eskişehir yolunda ki trafik yoğunluğunun sözde çözümü için ODTÜ yerleşkesini parçalamak istiyor. Konuyla ilgili olarak Recep Tayyip Erdoğan’a yazılı soru önergesi verdik. ODTÜ’den geçirilmesi planlanan yolun tek seçenek gibi gösterilmesi Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in yıllardır tamamlayamayarak Ulaştırma Bakanlığı’na devretmek zorunda kaldığı Çayyolu metro hattının da askıya alınması demektir. Sayın Gökçek bu konuda ki başarısızlığını ODTÜ yerleşkesini parçalayarak telafi etmek istemektedir. Eymir Gölü ve çevresinin katledilmesi planlanmaktadır” diye konuştu.

‘Gökçek doğayı katletmek istiyor’

Nazlıaka’nın ardından konuşan Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Metin Şenbil,  Ankara’nın 10 yıldır alınan yanlış kararlar yüzünden her konuda statüsünü kaybettiğini ifade etti. Şenbil, “4 km’lik yol yüzünden en önemli değerlerimizi kaybetmek zorunda kalacağız. Ne kadar yol yapılırsa yapılsın trafik sorununu çözmek için başka yöntemlere başvurulmalıdır. Melih Gökçek doğal yaşamı hiçe sayıyor. Gökçek bu doğal güzelliklerden yol geçirerek doğayı katletmeyi planlıyor olsa da buna izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

ODTÜ’yü sana vermeyeceğiz

ODTÜ mezunlarından Ayberk Yağız’da konuşmasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e yönelik eleştirilerde bulundu. Gökçek’in, işi gücü kalmayınca, çok sevdiği tartışma ortamına bu defa ODTÜ’yü alet etmeye çalıştığını vurgulayan Yağız, “Ancak belediye başkanımızın bir kez daha öğrenmesi gereken bir şey var. Burası sert kayadır. Burası ODTÜ’dür. Bizim öyle bir belediye başkanımız var ki, 18 yıldır kendisinde olan bir araziyi, hala ODTÜ’nün zannediyor. ODTÜ’nün olmayan bir araziden yol geçirmek için ODTÜ ile kavga etmeye çalışıyor” diye konuştu.

Gökçek’in artık eski enerjisini kaybettiğini ve gün geçtikçe dibe vurduğunu söyleyen Yağız şöyle devam etti: “Melih Gökçek’in 2009 seçimlerinde Ankara için vaat ettiği 141 proje var. Tüm Ankara’yı dolaştım. Bu 141 projeden sadece ama sadece 1 tanesi bitirilmiş. Devrin geçti başkan. O kadar umutsuzsun ki, hayaller görmeye başladın artık. ODTÜ’yü sana vermeyeceğiz.”

Aydınlık

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: