‘Kanun Hükmünde Kralname’

İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal özel yetkili mahkemelere karşı savunmadan gelen güçlerini kullanacaklarını söyledi.

Ümit Kocasakal özel yetkili mahkemelerin hukuku bir tarafa atarak yargılama yaptığını belirterek, “Bu konuda bütün barolar, bütün hukuk çevreleri mücadele etmelidir. Biz İstanbul Barosu olarak bu konuda elimizden gelen her şeyi yapacağız. Sadece ‘Özel Yetkili Mahkemeler kaldırılmalıdır’ demekle yetinmeyeceğiz, savunmadan gelen gücümüzü de kullanacağız. Bu konuda önümüzdeki günlerde İstanbul Barosu’nda ve tüm Türkiye’de çalışmalar yapacağız” dedi. Ülkede herkesin özel yetkili mahkemeleri tartıştığını ancak yöneticilerin gözleri kapalı bir şekilde seyrettiğini ifade eden Kocasakal, artık yargı bağımsızlığının hiçbir altyapısının kalmadığını bildirdi.

HSYK araç haline geldi

Hükümetin  bayram öncesi çıkardığı “Kanun Hükmünde Kararname”lerle ilgili görüşlerini de açıklayan Kocasakal şunları söyledi:

“Ben buna ‘Kanun Hükmünde Kralname’ düzeni diyorum. Yapılan tam anlamıyla budur. Artık her şey göstere göstere yapılmaktadır. Eskiden yapılacak yanlışlıklara kılıf bulunmaya çalışılırdı.  AKP iktidarında bundan vazgeçildi ve her şey açıkca yapılır hale geldi. Bir güç gösterisine dönüştü. Yargıda yaşananlar ortada. Referandumdan sonra yargının hali bütün çıplaklığı ile açığa çıkmış durumda. HSYK bir araç haline geldi. Hakim ve savcılara yönelik baskılar HSYK üzerinden yapılmaya başlandı.”

Yargıçlara büyük görev

Bugünkü  koşullarda yargıçlara büyük görevler düştüğünü kaydeden Kocasakal, “Artık yargıçlar tarihteki yerlerini kendileri belirleyecek. Dik duruşlarıyla çocuklarına örnek mi olacaklar, çocuklarının gurur duyduğu kişiler mi olacaklar; yoksa çocuklarının utanç duyduğu kişiler mi olacaklar herkes kendisi karar verecek. Barolar için de benzer bir durum söz konusu. Barolarımıza da büyük görevler düşüyor. Bugün barolarımızı yönetenler baroları temsil mi edecekler, teslim mi edecekler kendileri karar verecekler ve tarihe öyle geçecekler” diye konuştu.

Aydınlık

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: