Türkiye’de neler oluyor

Geçenlerde bir yazıma  “Türkiye nereye gidiyor”  diye bir başlık koymuştum. Öyle anlaşılıyor ki bundan sonra aynı endişenin değişik ifadelerle dile getirilişini başlık yapacağız.
İki gün önce Ulusal Kanal ve Aydınlık gazetesine baskın yapıldı. Evler arandı, gözaltılar oldu. Bunun sebebi Ulusal Kanal ve Aydınlık’ın, iktidarın Suriye politikasını eleştirmesi imiş. Bir ülkeyi savaştan uzaklaştırmak ve barışa hizmet etmek ne zamandan beri suç oldu? Herkesin ağzından düşürmediği bu değil mi? Barış da barış… Başka söylem yok. İşte barış. Ulusal ve Aydınlık da bunu yapıyor. Emperyalist savaşın Türkiye’ye ve dünyaya nasıl zarar vereceğini anlatıyor. Birçok kişi de bunu anlatıyor. Birçok kişiden başka, tarih bunu anlatıyor.
Bu  “tarihi” baskından başka, milletimizin haberi olmadan acı bir şey daha vuku buldu. Ramazan rehavetine gömülmüş kitlelerden bir tekinin bile haberinin olmadığından emin bulunduğum HAVELSAN müdürü tutuklandı. “TSK’ya bağlı yan kuruluşlara da sıra gelecek”  denmişti ya (Başbakan), işte o yan kuruluşun kantin cinsinden bir şey değil, TSK’yı Güçlendirme Vakfı olduğu anlaşıldı. HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Faruk Yarman tutuklandı.
HAVELSAN’ın da içinde bulunduğu TSK’yı Güçlendirme Vakfı’nın şirketleri arasında neler var: ASELSAN, TUSAŞ, HAVELSAN, ROKETSAN, İŞBİR, ASPİLSAN.

***

HAVELSAN yani Faruk Yarman’ın genel müdür olduğu şirket, Hava Elektronik Tic. ve Sanayi Anonim şirketi, elektronik harp, simülasyon, elektronik güvenlik sistemleri ve teknoloji yazılımlarının üzerinde çalışıyor, program geliştiriyor.
ROKETSAN: Ulusal roket ve füze araştırma ve üretim programlarına önderlik yapıyor. 1988’de kurulmuş. Allah rahmet etsin, Erbakan Hoca’nın da katkısının olduğunu duyduğum bu kurumlara sıranın geldiğini, Hoca sağ olsaydı da görseydi, ne yapardı?

***

TSK’yı Güçlendirme Vakfı, bakın kendini nasıl tanımlıyor:
“Aziz milletimizin yaptığı yardımların tek bir kuruşunu bile heba etmeden ulusal savunmaya ve ülke ekonomisine ’doğrudan katkı’olan parolası doğrultusunda azim ve kararlılıkla devam etmektedir.”
İyi, güzel. ABD bu kararlılığa tahammül edebilir mi? Hele de Suriye’yi vurma eşkıyalığı yaptığı şu günlerde?

Afet Ilgaz/Yeniçağ

One Response to Türkiye’de neler oluyor

  1. ertugrul says:

    Sayin Banu Avar,

    Sizi, size acik kanallardan (ulusal, meltem ve benguturk) takip etmeye calisiyorum. Sizinle 2008 senesinde Singapur’da bir turk restoranında tanışma şerefine ulaşmıştım, çabalariniz en azindan benim gibi vatandaşlar tarafindan takdir edilmektedir ancak bizim gibilerin toplanabilecegi siyasi parti veya kurulacak bir stk’nin en kisa zamanda hayata gecirilmesi gerekmektedir. Siyasetin ekonomik olarak kirlenmesinden uzak olmasi icin kurulacak boyle bir yapiya uyelik, aylik aidat sistemi ile olmalidir. Bu konuda yapilan bir çalişma var midir? Bu konu da yorumunuz nedir?

    Tesekkur ederim, umarim gucunuz ve gucumuz artarak cogalir, insanlarimiz gercekleri gorebilirler.

    Ertugrul Erdem

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: