Suriye-Türkiye Dostluk Komitesi Duyurusu…

Suriye-Türkiye Dostluk Komitesi,  Suriye’de ikamet eden ve farklı alanlarda çalışan Türk ve Suriyeli vatandaşların biraraya gelerek ikame ettikleri bir Sivil Toplum oluşumudur. Hic bir örgütün, partinin, devletin, ekonomik kuruluşun temsilcisi değildir. Komite olarak,   ülkelerin iç işlerine müdahaleyi kabul etmeyen, ülkelerimizin bağimsızlığına ve egemenliğine saygıyı esas alan,  komşu ve kardeş Suriye ve Türkiye halkının huzuru, güvenliği, refahı ve istikrarını hedeflemektedir.

Türkiye-Suriye kardeşliği ve dostluğuna katkıda bulunan, bu kardesliği arzulayan ve destekleyen Türkiye’nin akademisyenlerini, gazetecilerini, siyasi şahsiyetlerini, televizyon programcılarını, arastırmacılarını, edebiyatçılarını, sanatçılarını 21-24 Ağustos 2011 tarihinde Suriye’ye davet ettik.  Bu etkinliğe Rusya, Çin, Hindistan, İran, Avrupa, Venezuela, Brezilya,  ve Arap dünyasından akil adamlar, önemli siyasi şahsiyetler, gazeteciler ve akademisyenler de katılacaklardır.

Türk medyasında yer alan cogu haberler,  maalesef Suriye’de yasananlari objektif olarak irdelemekten uzaktır. Abartılı, esas itibariyle devletlerinin cıkarları doğrultusunda haber üreten yabancı kaynaklardan devşirilen, sorgulamadan pazarlanan haberler, Türk medyasında yoğun olarak yer almaktadır. Suriye halkının haklı taleplerini dillendirmek herkesin tabii hakkı olmalıdır. Lakin, komşu ve kardeş bir ülkede olup bitenleri, bir bütün olarak ele almak, taraf olmadan değerlendirmek ve akan kanı durdurmaya katkıda bulunmak hepimizin gorevi olmalıdır. Türkiye’nin ticari, siyasi, güvenlik ve sosyal maslahatları nazarı dikkate alınmadan, genelde bölgemiz, özelde Suriye icin yıkıcı davranışlar içinde olmak, ülkemizin egemenliğine ve istikrarına zarar vermektedir.

Suriye-Türkiye Dostluk Komitesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün prensip edindigi, “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” ilkesine büyük bir ehemmiyet vermektedir. Türkiye’yi komşularıyla savaştırmayı hedefleyen odakların söylemlerini yayan bazı yabancı medya kuruluslarını teşhir etmek ve onların Türkiye’deki uzantılarını uyarmayı bir görev addediyoruz.  Tarihte, mazlum halklarin bağımsızlık mücadelesine, müslüman ülkelerin yabancı isgallerine karşı mücadelesine  ilham kaynağı olmus Türkiye’nin,  yabancı devletlerin icinde bulunduklari ekonomik, askeri ve siyasi krizlerine merhem olmak icin komşu devletlere karşı kışkırtılması kabul edilemez.

Suriye’ye yapacağımız bu ziyaret Suriye kentlerini yerinde görmek, Suriye yetkililerine sorularımızı sormak, ve iki kardes ülkenin hayrı icin neler yapılabileceğini istişare etmek icin önemli bir fırsat sunacaktır. Değerli basın kuruluşlarına ve mensuplarına saygılarımızla duyurulur.

 

Türkiye-Suriye Dostluk Komitesi adına

Genel Koordinatör

Prof. Dr. Mehmet Yuva

 

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: