Silivri 4 nolu cezaevinde Kürtçe savunma anketi

Türkiye’nin en güvenilir anket kurumu berberlerdir. Doğru bilgi, doğru haber onlardadır.

Baskilli berber Muzaffer Bey’in anketi
28 Şubat 2011 gününe kadar kaldığımız Silivri L Tipi 4 Nolu Cezaevi’nin anketçisi de Elazığ Baskilli berberimiz Muzaffer Bey’di. 4 Nolu’da 1000’in üzerinde hükümlü ve tutuklu kalıyordu. 63 koğuş var, 40’ında kalanların tamamı Kürt yurttaşlarımızdı. Muzaffer Bey kendisi de Kürt ve berber olduğu için bütün koğuşlara gidiyordu.
Muzaffer Bey’e sordum, bütünüyle Kürt yurttaşların kaldığı koğuşlarda, hangi dil konuşuluyor, Kürtçe mi Türkçe mi? Muzaffer Bey, 40 koğuşun 40’ında da Türkçe konuşulduğunu belirtti.
Kürtlerimiz yalnız diğer yurttaşlarla değil, kendi aralarında da Türkçe anlaşıyorlar. Muzaffer Bey, “Herkes Başkaleli veya herkes Yüksekovalı değil, Kürtler farklı yerlerden olunca, anlaşma dili Türkçe oluyor” dedi. Ayrıca Kürtlerin çoğunluğunun Türkçeyi Kürtçeden daha iyi konuştuğunu da vurguluyordu.

Kürtler hangi dille savunma yapabilir
Peki mahkemede hangi dille savunma yapmayı yeğlerler diye sordum. “Elbette Türkçe. Çünkü Kürtçe mahkeme dili yok. Bütün kavramlar, terimler, hepsi Türkçe. Mahkemede derdimizi Kürtçe anlatamayız” diyordu.
Muzaffer Bey, tıraşı isteğe göre yapıyor; ancak gözlem ve bilgilerini isteğe göre aktarmıyor; hakikat neyse onu söylüyor.

KCK Davasındaki talep ve önemli soru
KCK Davasında yargılananların Kürtçe savunma taleplerini kuşkusuz saygıyla karşılıyorum. Herkes, kendini en iyi ifade edebileceği dille savunabilmelidir.
Ancak Türkiye’deki Kürt gerçeği iyi bilinmelidir.  KCK Davası tutuklularının ezici çoğunluğu Kürtçe savunma yapamaz. Eğer kağıttan okumuyorlarsa, 3 dakika içinde Türkçeye dönerler. Aslında Kürtçe hukuk dili oluşmadığı için, hiçbir arkadaş kendisini Kürtçe savunamaz.

İki soru
İki soruyla bağlayalım.
Birinci soru:
PKK’nin askeri örgütü olan ARGK (Arteşe Rızgariye Gele Kürdistan) içindeki yargılamalarda yazılı ve sözlü savunmalar hangi dille yapılıyor dersiniz?
Bir soru daha:
Kendi mahkemelerinde iddianameyi Türkçe yazan, yazılı ve sözlü savunmaları Türkçe yaptıran, hükmü Türkçe yazan PKK, Türkiye mahkemelerinden niçin Kürtçe savunma talep ediyor?

Doğu Perinçek/Aydınlık

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: