LİBYA’DA NATOCULAR BÖLÜNDÜ. ULUSAL GEÇİŞ KONSEYİ DAĞITILDI.

Libyalı isyancılar arasındaki çatlak büyüdü. İsyancıların komutanı Abdülfettah Yunus’un öldürülmesiyle gün yüzüne çıkan bölünme, Ulusal Geçiş Konseyi’nin dağılmasıyla zirveye ulaştı. Rus Pravda gazetesi; El Kaide’yle mücadele eden Kaddafi birliklerinin, isyancıların merkezi Bingazi’ye ilerlediğini duyurdu.

İsyancıların komutanı Abdülfettah Yunus’un öldürülmesiyle daha da belirginleşen çatlak, Ulusal Geçiş Konseyi’nin dağıtılmasıyla zirveye ulaştı.

Libyalı isyancılar, askeri şeflerinin öldürülmesinde bazı üyelerin ”kusurlu” olduğu gerekçesiyle Ulusal Geçiş Konseyi’nin dağıtılmasına karar verdi. Konsey Sözcüsü Abdül Hafız Goga, komite başkanı muhalif lider Mahmud Cibril’den yeni bir komite oluşturmasını istedi.

Konsey Başkanı Mustafa Abdül Celil, muhaliflerin askeri komutanının ihanet ettiği için öldürüldüğü yolundaki haberleri yalanladı. Abdül Celil,  Abdül Fettah Yunus’un hakkındaki suçlamalar sebebiyle tutuklandığını ve güvenli bir yere götürülürken öldürüldüğünü söylemişti.

İsyancılar dağılma aşamasına gelirken, Kaddafi güçleri de Bingazi’ye doğru ilerliyor. Rus Pravda gazetesinin haberine göre, 2000 aşiretin desteğini alan Kaddafi güçleri, isyanın arkasındaki El Kaide’ye karşı operasyonlara başladı.

 

NATO, Libya’ya yönelik hava operasyonları başlattığı günden şimdiye kadar başkent Trablus’a en şiddetli hava saldırısını gerçekleştirdi. Libya Devlet Televizyonu ise NATO uçaklarının başkent Trablus’ta sivil ve askeri bazı tesisleri bombaladıklarını duyurdu. Saldırılar Trablus halkının şehir dışına göç etmesine neden oldu.

Libya Hükümeti, NATO’nun Ziltan kentine düzenlediği saldırılarda 85 sivilin öldüğünü, ölenlerden 33’ünün çocuk olduğunu açıkladı. Libya Devlet Televizyonu daçocukların yanmış cesetlerinin görüntüsünü yayımladı.

ulusalkanal.com.tr

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: