ABD’NİN SURİYELİ MUHALİFLERE İLGİSİ

Suriye ordusunun düzeni sağlamak için Deir ez-zor kentine yaptığı askeri operasyondan birkaç gün önce, Amerikan Dışişleri Bakanı Clinton ile Suriyeli muhalifler arasında dikkat çeken bir görüşme oldu. Görüşmeden sonra açıklama yapan Suriyeli muhaliflerden Rıdvan Ziyade, göstericilerin Amerika’dan beklentilerini dile getirdi. Ziyade’nin yaptığı açıklamaya göre, Deir ez-zor kentindeki göstericiler, Amerika’nın Şam Büyükelçisi Ford’un kendilerini ziyaret etmesini istiyor. Suriye’nin Deir ez-zor kentindeki olayların başlamasından birkaç gün önce Amerikan Dışişleri Bakanı Clinton ile Suriyeli bir grup muhalif bir araya geldi. Görüşmede, Türkiye’ye yaptığı ziyaretle gündeme gelen Amerikan’ın Ortadoğu uzmanı diplomat Fred Hof da hazır bulundu.

Görüşmenin hemen ardından açıklama yapan Şam İnsan Hakları Çalışmaları Merkezi kurucusu Rıdvan Ziyade, Suriye muhalefetinin Amerika’dan beklentilerini açıkladı. Ziyade’ye göre Amerika, Suriyeli Muhalifleri destekleyen açıklamalarına devam etmeli, Suriye’yi kınayan bir Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı çıkartmak için çalışmalı ve Esad’ın Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanması için baskı yapmalı.

Ziyade, Amerika’nın Şam Büyükelçisi Robert Ford’un Hama’daki göstericileri ziyaret etmesinin çok olumlu sonuçları olduğunu belirterek Deir ez-zor’daki göstericilerin de Amerikan Büyükelçisi’nin ziyaretinden çok memnun olacağını aktardı.

Bu görüşmelerden hemen sonra Deir ez-zor’daki silahlı grupların harekete geçmesi dikkat çekti. Suriye’nin, bu grupları etkisiz hale getirmek için gerçekleştirdiği operasyon karşısında Amerika, dünya kamuoyunu Suriye’ye karşı birleştirmek için çağrı yapmaya başladı.

Ulusal Kanal

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: