SURİYE ZİYARETİNİN ARKASINDA ABD’DEN GELEN TELEFON ÇIKTI!

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun salı günü yapacağı Suriye ziyaretinin perde arkasından, Amerikan Dışişleri Bakanı Clinton’la yaptığı telefon görüşmesi çıktı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Davutoğlu’nun Amerika’nın mesajını Şam yönetimine ileteceği bildirildi. Türkiye’nin Suriye’ye baskı yapmasını isteyen Amerika, Suriye ordusunun da kışlaya dönmesi için devreye Davutoğlu’nu soktu. Tayyip Erdoğan’ın sözlerinin aksine, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun, Amerikan Dışişleri Bakanı Hilary Clinton’un mesajlarını iletmek için Suriye’ye gittiği ortaya çıktı. Beyaz Saray sözcüsü Mark Toner, Clinton-Davutoğlu telefon görüşmesine ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Suriye’ye baskı yapmasını istediğini bildirildi.

Toner;  “Dışişleri Bakanı Clinton, Suriye’nin derhal askerlerini kışlaya çekmesi ve bütün tutukluları serbest bırakması yönündeki Amerika’nın tutumunu dile getirdi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu’ndan da bu mesajları Suriye hükümetine iletmesini istedi.” dedi.

Davutoğlu’nun Suriye ziyareti öncesinde gerçekleşen AKP- Washington telefon trafiğini Amerikan Büyükelçisinin ziyareti izledi.  Tayyip Erdoğan başkanlığında, Suriye’deki olayların da ele alındığı ‘Genel Değerlendirme Toplantısı’nın hemen ardından başbakanlığa gelen Ricciardone, Başbakan Erdoğan’ın Başdanışmanı İbrahim Kalın ile görüştü.

Görüşmenin Suriye konusunda yapıldığı açıklandı. Ricciardone, Clinton’ın Davutoğlu ile yaptığı telefon konuşması kapsamında gerçekleşip gerçekleşmediğinin sorulması üzerine “Devamı niteliğinde” yanıtını verdi.

Tayyip Erdoğan’ın “Suriye iç meselemizdir” sözleriyle Suriye’ye dış müdahaleyi gündeme getirmesinin ardından birçok ülke Esad yönetimine destek verdi.

Rusya Duma Meclisinde Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Yardımcısı Leonid Kalaşnikov; Batı’nın silahlı terör gruplarına silah, ekonomik ve lojistik destek vererek Suriye ile ilgili düşmanca bir politika izlediğini dile getirdi.

Suriye’ye yönelik bir dış müdahalenin karşısında olduklarını açıklayan Kalaşnikov, Rusya olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinden Suriye’ye karşı herhangi bir kararın çıkmasına izin vermeyeceklerini vurguladı.

Rusya’nın NATO Temsilcisi Dimitri Rogozin ise Suriye harekatının, İran’a saldırmadan önce Amerika ve NATO’nun planladığı son operasyonları olduğunu ileri sürdü.

Suriye yönetimine bir destek de Arap Birliği’nden geldi. Birliğin Genel Sekreteri Nebil El-Arabi, Suriye’ye yönelik herhangi yabancı bir dış müdahaleye şiddetle karşı olduklarını bildirdi. Reformlara hız verilmesini isteyen El Arabi; Suriye hükümeti ve muhalefet arasında diyalog kurulması için Arap Birliği’nin hazır olduğunu söyledi.
ulusalkanal.com.tr

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: