ÖSYM’DE BİR YENİ SKANDAL DAHA

Dün üniversite tercihlerinin son günü olmasına rağmen ÖSYM’nin sitesine erişilemedi, kuruma telefonla ulaşmak da mümkün olmadı. ÖSYM, “süreyi uzatmayacağını” açıklamasına rağmen binlerce öğrenci tercih yapamadı.

Artık “yeni hatası ne olacak?” gözüyle bakılan ÖSYM, yine bir skandala imza attı. Dün YGS tercih başvurularının son günüydü ve ÖSYM’nin internet sitesi “fazla yük”ü kaldıramayarak erişilemez hale geldi. Binlerce öğrenci “uzatılmayacağı” ilan edilen tercih günlerinin sonunda mağdur olurken, kurumun telefonları da kilitlendi.

Konuyla ilgili açıklama yapan ÖSYM Başkanı Ali Demir, üniversite tercih işlemlerine ilişkin olarak, ”Bu sabah itibariyle, başvuru merkezlerinden tercih yapan aday sayısı 275 bin 851, ÖSYM’nin web sayfasında yer alan ‘Aday İşlemleri Sisteminden’ tercih yapan aday sayısı ise 690 bin 885” dedi. Adayların yüzde 71’inin internet üzerinden tercih yaptığı sistemin neden bu halde olduğu ise akıllarda soru işareti olarak yer aldı. Demir’in açıklamasına göre, ÖSYM’nin internet sitesi bir günde 250 bin tercihi kaldırabilecek bir altyapıya sahip. ÖSYM’nin “kısa sürede yaptığı teknolojik yeniliklerle, adayların cevap kağıtlarının görüntülenmesi gibi sınav güvenirliğini artırıcı iyileştirmeler yaptığını” iddia eden Demir, gelecekte internet üzerinden daha fazla ve daha nitelikli işlem yapmayı hedeflediklerini söyledi.

SORUN SARMALINA DEVAM
YGS tercih süresinin bitimine dakikalar kala başka bir skandal daha ortaya çıktı. ÖSYM, askeri lise mezunu Cüneyt Mutlu’ya gönderdiği SMS’te orta öğretim başarı puanını yanlış hesapladığını bildirdi. MF3 türünde Türkiye 9 bin 418’incisi olan Mutlu, düzeltme ile 5 bin 525’inciliğe yükseldi. İlk puanıyla ancak Anadolu’daki mühendislikleri tercih edebilen Mutlu’ya İTÜ Bilgisayar Mühendisliği yolu açıldı.

Tercih bitimine 27 dakika kala gelen mesajla hayatı değişen Mutlu şunları söyledi:

“Sınavda hesapladığım ham puanı almıştım ama okul puanım tahminimden düşük gelmişti. Askeri lise olduğu için farklı bir uygulama yapıldığını düşünerek, hayal kırıklığı içinde tercihimi yaptım. Tercih süresinin dolduğu 17:00’ye 27 dakika kala cep telefonuma gelen mesaj ile şaşırdım. Mesejda ‘Orta öğretim başarı puanınızda değişiklik olmuştur, sonuçlarınızı http://sonuc.osym.gov.tr adresinden öğrenebilir, tercihlerinizde değişiklik yapmak isterseniz http://ais.osym.gov.tr. adresinden bugün saat 23:59’a kadar yapabilirsiniz.’ deniyordu. Önce şaka olduğunu düşündüm. Belki arkadaşlarım işletiyordu. Sonra mesajın geldiği telefon numarasını kontrol ettim. Numara ÖSYM’ye aitti. Hemen internet sitesine girip puanımı kontrol ettim. Yükselmişti.”

Cüneyt Mutlu, sıralamasının yükselmesinden duyduğu mutluluğu belirtirken, sıralaması değişen aradaki 4 bin kişinin bu durumdan haberi olmadığını da vurguladı. Puanındaki değişikliği son dakikalarda cep telefonuna gönderdikleri mesajla bildirmelerine de şaşıran Mutlu, telefonunun kapalı olması durumunda nasıl bir durumla karşı karşıya kalacağını düşünmek bile istemediğini söyledi. (SOL)

Odatv.com

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: