Chávez: Ölsem bayram edeceklerdi

Kanser tedavisi gören Hugo Chávez, halkın karşısına kısa saçlarıyla çıktı. Ölmesi ihtimalini sevinçle karşılayıp bayram edenleri eleştiren Chávez, Libya konusunda da Ulusal Geçiş Konseyi’nin tanınmasını kınadı.

Venezuela lideri Hugo Chávez, Pazar günü kabineye yeni atanan bakanların yemin töreni sırasında halkın karşısına kısa saçlarıyla çıktı ve “Bu benim yeni görünüşüm, it’s my new look” dedi. Venezuela lideri, bir süredir Küba’da belli aralıklarla kanser tedavisi görüyordu. Chávez, yine kişiliğine uygun olarak bu görünüşünü, çocukluğundan kalma kısa saçlı bir fotoğrafını gösterip, “Gördüğünüz gibi kısa saçlı halimle gençliğime dönüyorum” şeklinde espri yaparak tiye aldı. Chávez, toplantıya grip olduğu için katılmayan Iris Valera için ise “doktorların testini geçemedi” derken, kendi durumuna da gönderme yaparak güldü.

Kendi sağlık durumuyla ilgili de bilgi veren Chávez, Venezuela sağının ve ABD’nin başını çektiği bir grubun kendisinin hasta olup ölmesi olasılığı karşısında bayram ettiğini belirterek, ince bağırsak, kalın bağırsak, mesane ya da burnunda kanserli hücreler olup olmadığının henüz kesinleşmediğini söyledi. Bir tümörün vücudundan alındığını ve gözlem sürecinin devam ettiğini belirten Chávez, “Şimdiye kadar bu vücutta kanserli hücreye rastlanmadı” dedi.

Chávez, önleyici kemoterapi tedavisi görüyor.

“Gidip teröristleri tanıdılar”
Önceki gün Chávez, Libya lideri Muammer Kaddafi’nin kendisine gönderdiği bir mektubu kamuoyuyla paylaştı. Kaddafi’ye direndiği için çok saygı duyduğunu belirten Chávez, muhaliflerin örgütsel yapısını tanımayacaklarını belirtti.

Libya’ya karşı düzenlenen NATO saldırılarını kınayan Chávez, muhaliflerin Ulusal Geçiş Konseyi’ni “bir grup terörist” olarak niteledi. ABD ve Avrupa ülkelerine böyle bir grubu nasıl tanıyabileceklerini soran Chávez, benzer bir durum İspanya ya da ABD’de yaşansa ne yapacaklarını sordu.

Chávez, ABD’deki borç krizine göndermede bulunarak, “Obama borç isterse verebiliriz” diye ekledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Mark Toner ise, Chávez’in Kaddafi’nin mektubuyla ilgili açıklamasına dair gazetecilere yaptığı açıklamada, ” Chávez’in Kaddafi’yi iktidarı bırakmaya ve demokratik bir geçişi sağlamaya teşvik etmesini dilerim” dedi.

(soL – Dış Haberler)

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: