Mehmet Baransu ne biçim gazeteci? Taraf ne biçim gazete?

Taraf gazetesinin dünkü “Yoldaş General” manşetinin geride bıraktığı şey, Aziz Çelik ve Nabi Yağcı’nın açıklamalarıyla birlikte tam bir gazetecilik enkazı.

Taraf gazetesi dün “Yoldaş General” manşetiyle çıktı. Mehmet Baransu imzalı haber, biri 1972, diğeri 1989 tarihli iki MİT belgesine dayanarak, Balyoz tutuklusu Korgeneral Ziya Güler’in THKP-C ve TBKP üyesi, “solcu” biri olduğunu iddia ediyordu.

Haberden murat edilen, solun da “Ergenekon komplosu”nun parçası olduğu düşüncesi yaratmaktı.

Dün önce Aziz Çelik, Taraf’ın haberinde bahsedilen Ziya Güler’in sözkonusu komutan değil, Feridun Gürgöz’ün takma adı olduğunu açıkladı ve Taraf’ı, o dönemde parti militanlarının, hele ki bir komutanın takma isim kullanacağı gibi çok basit şeyleri bile düşünmeden haber yapmakla suçladı.

soL’da Taraf’ın haberiyle ilgili haberde, henüz Aziz Çelik bu açıklamayı yapmadan önce, Taraf’ın bu meseleyi, haberdeki belgelerde de K. olarak geçen dönemin TBKP lideri ve bugünün Taraf yazarı Nabi Yağcı’ya sorup sormadığı sorusunu dile getirmiştik.

Ortaya çıktı ki, Yağcı’ya sorulmamış. Yağcı bugünkü köşesinin sonunda şunları yazdı:

Not: Dünkü Taraf’ta “Yoldaş General”  başlığı altındaki haberde Balyoz davasından tutuklu muvazzaf Korgeneral Ziya Güler hakkında iki MİT belgesi yayımlandı. Bu belgelerden biri 1989 tarihinde Ziya Güler’in TBKP’ye gönderdiği söylenen bir raporla ilgili. Ziya Güler adını hiç duymadığımı, hakkında bir bilgiye sahip olmadığımı açıklamak gereğini duydum. Gerekliydi, çünkü susmak, ikrar sayılabilir ve eğer bir haksızlık varsa birinin haksız yere suçlanmasına neden olabilirdi. Kaldı ki, böyle bir belge gerçekse bile, eğer başkaca kanıtlar yoksa salt bundan dolayı bu kişinin bir kalkışma içinde olduğu söylenemez. Haberde kafalara takılan birçok nokta var ama kişiyle ilgili bilgi sahibi olmadan söylenebilecek başkaca bir şey de yok.

Şimdi sormak zorundayız: Mehmet Baransu ne biçim bir gazetecidir? İnsan kendisine servis edilen belgede söz konusu örgütün, kendi gazetesinde köşe yazarı olan liderine konuyu sormaz mı? Hadi bavul gazetecisi Baransu bunu yapmadı, kendine servis edilenlere güvendi. Taraf’ın Yayın Kurulu, Ahmet Altan nasıl gazetecilerdir?

Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümünde helikopterin NTV’den düşürüldüğü şeklindeki saçmalık haberde saat dilimlerini karıştırmak gibi düşülmeyecek bir hataya düştü. O, öyle böyle hataydı. Ama servis edilen belgeyi kendi yazarına sormamak, yapılan işin gazetecilik değil, başka bir şey olduğunu gösterir.

(soL – Haber Merkezi)

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: