Türk Devrimi’nin seçkin siması, devrimci aydın, İşçi Partisi üyesi, iktisatçı Arslan Başer Kafaoğlu’nu yitirdik!

Arslan Başer Kafaoğlu ağabeyimiz, yazlığının bulunduğu Çanakkale’de salı günü rahatsızlanarak kaldırıldığı hastanede bu sabah vefat etti. 83 yaşında yaşımını yitiren Kafaoğlu, yarın İstanbul’da toprağa verilecek.

Kafaoğlu, Aydınlık gazetesindeki son yazısını 3 Haziran 2011 günü ‘Kapitalizm dikiş tutmuyor’ başlığıyla yayımladı. Kafaoğlu son yazısında krizi tahlil ederek şunları yazdı: “ABD ve AB dışında dünya krizinden o kadar etkilenmeyen ülkeler var. Başta Asya ülkeleri kritik durumda değiller. BRİC kısa adı verilen (Brezilya, Çin, Rusya ve Hindistan) krizin sefasını sürüyor. Güney Amerika ülkeleri de göreceli olarak iyi durumdalar. Kısaca Kapitalizme en az bulaşan ülkeler bunalımı atlatmış gibiler.”

Aynı zamanda İşçi Partisi üyesi olan Kafaoğlu, Çanakkale’nin Ezine İlçesi Geyikli Beldesi’ne bağlı Kumburun Mevkii’ndeki yazlığında eşi Türksen Kafaoğlu ile yaşayan Arslan Başer Kafaoğlu geçen salı günü rahatsızlanınca Çanakkale Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Tedaviye alınan Arslan Başer Kafaoğlu’na böbreklerde yetmezliği ve yüksek ateş teşhisi konuldu. Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedaviye alınan Kafaoğlu, bu sabah saatlerinde yaşamını yitirdi.

Ekonomi üzerine çeşitli kitap, makale ve yayınları bulunan, Demokratik Devrim Derneği kurucusu Arslan Başer Kafaoğlu, yarın İstanbul Altunizade’deki İlahiyat Fakültesi Camisi’nde ikindi vakti kılınacak cenaze namazının ardından Nakkaştepe Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Yozgat’ta 1928 yılında dünyaya gelen, Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olan Arslan Başer Kafaoğlu, Maliye Bakanlığı ve Devlet Planlama Teşkilatı’nda (DPT) yönetici olarak görev yaptı. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nda (TPAO) Ekonomi Danışmanlığı yapan Kafaoğlu, 1983 yılında Sosyalist Kültür Derneği’ne katılarak siyasete başladı. Türkiye İşçi Partisi’nde bir süre görev yapan Kafaoğlu, SHP Parti Meclisi üyeliğinde de bulunurken, Demokratik Devrim Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı. Kafaoğlu’nun yayınlanmış pek çok kitabı bulunuyor.

Kafaoğlu günlük Aydınlık gazetesinden önce haftalık Aydınlık dergisindeki 3 Şubat 2011 tarihli son yazısında şunları yazdı:

Yıkılan bir saltanat

Haftalık Aydınlık’ta bugün son yazımı yazıyorum. Daha dergi başka bir fodra iken başlamıştım yazılarıma. Ve daha o fodra çıkan Aydınlık’ta kapitalizmin liderliğini yapan emperyalizmin en geç 2010 yılında topu atacağını ısrarla yazmıştım. Bu yargıma çok karşı çıkanlar olmuştu. Kendilerine Teori dergisinde çöküşün gerekçelerini ısrarla anlatmıştım. Ne var ki bu çöküş -ki tahmin ettiğim 2010 yılından önce başlamıştı- hâlâ kabul edilmiyor. ABD hükümetinin çırpınışları bilinçli “kurtuluş hamleleri” gibi değerlendiriliyor. Oysa Amerikalılar hâlâ kurtulma değil borçlanmadadır. Bu gerçek ünlü The Economist dergisinin bir önceki sayısında adeta itiraf ediliyor.

Bu dergiye göre ABD siyasileri bir kurtuluş yönteminde buluşmuş bile değillerdir. ABD Başkanı Obama ile, Temsilciler Meclisi’nde çoğunlukta bulunan Cumhuriyetçi muhalefet partisi birbirleriyle çekişiyorlar.

The Economist’in diliyle “İki tarafın Amerika’da işlerin neden kötü gittiği konusunda birbirlerinden tamamen farklı tahliller yaptığı gerçeği gizlenemez.

ABD iki birbiriyle çelişkili sorunla karşı karşıya. İşsizlik oranı yüzde 9,4 ve eğer tümüyle iş bulmak istedikleri halde yalnızca “part time” işler bulabilenleri de hesaba katarsanız bu yüzde neredeyse iki katına çıkar. Açılan yeni istihdam olanakları, nüfus artış oranına bile yetişmiyor. Bütçe açığı ise Gayri Safi Milli Hasıla’nın yüzde 10’una ulaşıyor. Temsilciler Meclisi’ni kontrol altında tutan Cumhuriyetçilere göre en önemli sorun bütçe açığı ve onun getirdiği gitgide artan borç yükü. Bütçe açığı tabii ki ekonomi canlandıkça küçülecek fakat Amerika’nın nüfus patlaması kuşağının (1946-1954) döneminin çocuklarının çoğunluğu yaşadığından bu açığın yurtiçi hasılanın yüzde 4’ten aşağı mümkün değil. Ve 2015 yılından sonra tekrar yükselecek. Bu sürdürülebilir bir durum değil. Bu çapta bir borçlanmanın daha üretken yatırımların önünü kesmesi bir yana, hükümetin gelirlerinin daha şimdiden yüzde 10’u borç faizleine gidiyor. Onun için cumhuriyetçiler hızlı ve büyük miktarda harcamalardan kesinti istiyorlar.

OBAMA KARŞIT YÖNDE

Obama ise bunun tam karşıtı yönde. “Ulusa Sesleniş” konuşmasında istihdam yaratma konusunu tartışmanın en çok odaklanılacak noktası haline getiriyor. Bütçe açığını ise sorunların en sonuna konulmuş bulunuyor. İki yıl boyunca sağlık reformunu geçirmeye gereğinden fazla çalıştıktan sonra yeniden iş sahasa açmaya odaklanması onun için anlamlı bir adım. Amerika’nın beşeri ve fiziksel alt yapıları standartların çok altında (Amerikan çocuklarını matematik bilgisi yakınlarda yapılan bir araştımaya göre 34 OECD arasında 25. sırada). Ayrıca ülkede büyük bir insan sürekli olarak işsiz ya da yarı işsiz durumdayken bütçe açığını küçültmek kolay değil.

Arada iki güçlük var. Ne Obama’nın ne de Cumhuriyetçilerin kendilerinin öncelik verdikleri konularda bile ne gibi adımlar atacakları konusunda ikna edici planları var. İkincisi iki taraf da diğerinin öncelik verdiği soruna çözüm getirmeye yönelik bir adım atmaya yönelik görünüyor. Bunlar verimli bir ortaklık için önemli görünmüyor.

The Economist dergisinin ABD’nin girdiği ekonomik bunalımda siyaset aktörlerinin içinde bulunduğu çözümsüzlükler bu koca ekonominin yuvarlandığı kuyuda debelenmesi durumu gayet açık gösteriyor.

Haftalık Aydınlık’ta bunu on sene önce yazdım. Günlük Aydınlık’ta belki daha önemli çalışmalar yaparız.

Kafaoğlu’nun yaşamı:
1928 yılında Yozgat’ta doğan Kafaoğlu Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. Maliye Bakanlığı ve Devlet Planlama Teşkilatı’nda (DPT) yönetici olarak çalıştı. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Ekonomi Danışmanı oldu. 1965’ten sonra mali müşavirlik yaptı. 1983 yılında siyasete Sosyalist Kültür Derneği’ne katılarak başladı. Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) girdi. SHP Parti Meclisi üyeliğinde bulundu. Demokratik Devrim Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı. Türkiye ekonomisi üzerine yıllarca çalışan Kafaoğlu Türkiye’nin seçkin bilim adamları ve uzmanları tarafından hazırlanan İşçi Partisi’nin Milli Hükümet programına da önemli katkılar sundu.

Yakınlarına, sevenlerine ve İşçi Partisi camiasına başsağlığı diliyoruz. Arslan Başer Kafaoğlu’nun bağımsız Türkiyesini ve halkçı ekonomisini kuracağız…

Kafaoğlu’nun cenazesi yarın (29 Temmuz 2011) İkindi namazına müteakip Altunizade de İlahiyat Fakültesi camisinden kaldırılacaktır.

Arslan Başer Kafaoğlunun eserleri:

Türkiye Ekonomisi : Yakın Tarih 1
Türkiye Ekonomisi : Yakın Tarih 2
Serbest Piyasa Ekonomisi
AKP’nin Dilenme Ekonomisi ve Çöküş
ABD ve Serbest Piyasa Masalı
Varlık Vergisi Gerçeği
Ekonomik Bunalım : Türkiye, ABD, AB ve Japonya’da
KİT Gerçeği ve Özelleştirme
Dünyada Neler Oluyor
Enflasyon: Gelişmiş ve Az Gelişmiş Ülkelerde
İşte Alternatif
24 Ocak Uygulamaları ve Bazı Gerçekler
KATMA DEĞER VERGİSİ
BANKERLER VE KASTELLİ OLAYI
NE DEDİK NE OLDU NE OLACAK
DÇM DOSYASI

Çevirileri:

Sosyalist Anlayış
Kapitalizm Nereye Gidiyor
Üçüncü Dünyan’nın Yağmalanması
2000’li Yıllara Girerken Kapitalizm
Tarım-Bolluk İçinde Yoksulluk

ip.org.tr

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: