MECLİS TV NEDEN SUSTURULUYOR!

Meclis TV’nin yayınına sınır konuluyor. Artık liderlerin grup toplantıları izlenemeyecek!
Meclis’te hükümet uygulamalarının gerçek yüzünün ve muhalefetin açık eleştirisinin sansürsüz olarak izlenebildiği tek kanal olan Meclis TV yayınını sınırlıyor.
Geçtiğimiz yıllarda “Yandaş Basın”ın muhalefetin grup konuşmalarının “reyting” rekoruna koşması üzerine Meclis TV’nin grup konuşmalarını yayınlamasın yaygarası çıkarmıştı ve büyük tepkiler karşısında geri adım atılmıştı.
Türkiye gittikçe pişirilen kurbağa gibi her şeye alıştırılıyor! Meclis TV yayınları Türkiye’de “Kamu”nun -zorunlu olarak da olsa- tarafsız kalmış tek kurumuydu. Daha doğrusu “TC”den halkın yararına kalmış son kurumuydu
Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in ilk “icraat”ı Meclisteki tüm gruplara yeni dönemde Meclis TV yayınlarına sınır getirileceğini hatırlatması oldu!
Çiçek’in gönderdiği yazıda şöyle denildi:
“TRT Genel Müdürlüğü tarafından mevcut protokolü anımsatarak, haftada 3 gün 14.00-19.00 arasında sadece Genel Kurul çalışmalarının aktarılacağı belirtilmiştir. Bu durumda, partilerin grup toplantıları ile 19.00’u aşan Genel Kurul çalışmaları yayınlanmayacaktır. Gece çalışmaları sadece arşiv amaçlı kaydedilecektir. 24’üncü Yasama döneminin başlayacağı 01 Ekim 2011’den itibaren bu yayın düzeni uygulanacaktır.”
Durum, yandaş basının önde gidenlerinden AA’da “Seçmene Selam konuşmalarına kısıtlama” diye değerlendirilerek yansıtıldı!
Oysa vatandaşın özgürce haber alabildiği, seçtiği insanları kendi gözleriyle izleyip değerlendirebilme özgürlüğünü tadabildiği ve muhalefetin de özgürce halkla buluştuğu tek yayın Meclis TV’nin naklen yayınlarıydı!
Ancak bu kısıtlama için büyük tepki vermesi gereken muhalefet suskun. Yalnızca
Kemal Kılıçdaroğlu, twitterdaki hesabından Meclis TV’nin yayınlarına ilişkin düzenlemeyle ilgili mesaj yayımladı. Kılıçdaroğlu, “Meclis TV’nin yayınlarını kısıtlamayın!” çağrısında bulundu.
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da yeni uygulama için “Bu parlamentonun sesi TRT’den naklen yayınlanıyordu; ama bugün TRT milleti temsil eden milletvekillerinin sesi yerine başkalarının sesini ve dizilerini yayınlamayı uygun görmüş ve maalesef parlamento çalışmaları Türk milletinden saklanmıştır.” dedi.
Kendi seslerinin duyurulmasını engelleyemeyen muhalefet halkın sesini nasıl yansıtacak?
Odatv.com

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: