Ateşi ve ihaneti gördük

Yazının başlığı Nazım Hikmet’in “Kurtuluş Savaşı Destanı”ndan bire bir alındı. Bu başlığı 20.08.2009 tarihinde yazdığım, Maya  Dergisi’nin Eylül 2009 sayısında yayımlanan makalemde kullanmıştım. Dergide yayımlanan yazılarımla, “Silivri Kampusü’nden”gönderdiğim mektuplar geçen yıl aynı başlık altında kitaplaştırıldı.

Bu başlığı tekrar kullanmamın nedeni, yaşanmakta olan, biteni hala anlamamakta direnenlere bir hatırlatma yapmaktır. Bugün ulusça yaşadığımız acılar, yiğit askerlerimizin bizi kahreden toprağa verilişi, ulusumuzun kaderini ele geçirenlerin geçmişten bugüne kadar ısrarla attıkları yanlış adımların sonucudur.

Başbakan’ın bundan 2 yıl önce (11.08.2009) AKP Grup Toplantısı’nda “açılımı” müjdelediği konuşmasında “şimdilik açıklanacak bir paketleri olmadığını, bir süreci hayırlısı ile başlattıklarını” ilan etmiştir. Bu ilanın ardından atılan adımların, TC Devleti’nin teröristbaşı ile görüşme, pazarlık ve anlaşma aşamasına ulaştığı acı bir gerçek olarak ortadadır. Konuya ilişkin teröristbaşının iddialarının asılsız olduğu yolunda yetkililerden hiçbir açıklama yapılmamıştır.

Şimdi özel olarak “sürecin hayırlısı ile başlatılmasını” takip eden adımları irdelemeye başlayabiliriz.

Sürecin başlatılma tarihi ile CMK 250’de yapılan yasa değişiklik tarihinin örtüşmesi acaba bir rastlantı mıdır? Askerleri “özel görevlendirilmiş” Ağır Ceza Mahkemeleri’nde yargılanma yolunu açan yasa değişikliğini geçen hafta ele almıştım. Sorunun doğru yanıtını vereceğim bilgiler ışığında okurların bulacağından eminim. Biz Ağustos 2009’dan başlayarak, tarihe düştüğümüz notlara bakalım:

Önce Maya’nın Eylül 2009 ile Ocak 2010 sayılarında yer alan makalelerden, kitabımın arka kapağına alıntı yapılan metinden bir bölüm aktaralım:
“Açılımın ülkemizin birlik ve dirliğine kastedenlere daha fazla cesaret vermekten başka bir işe yaramayacağını söylemek, bir kehanet sayılmamalıdır. Alayişle (gösterişli, tantanalı) bir kahraman gibi dağdan inen 8 terörist yerine, dağa çıkan, çıkma hevesinde olanların sayısında onlarca misli artışı tahmin etmek için istihbaratçı olmaya veya PKK’nın bildirilerini analiz etmeye gerek yok. AKP yönetimi, ne olduğu belirsiz bir açılımla ülkemizi kaosa sürüklerken, terör örgütü ve yandaşlarına meşruluk sağlayıcı bir zemin oluşturmasına çanak tutulmuştur. Kanlı katiller kadar katillere cesaret verenlerin de akan kanda vebali olduğu bilinmelidir.”

Yapa geldiğimiz uyarılar, parmaklıklar ardına konduktan sonra da devam etti. Silivri Kampusü’nden peş peşe kamuoyu ile paylaşmak için 5 uzun mektup gönderdim. Bu mektuplardan 29.03.2010 tarihli olanı, geçen hafta Silvan kırsalında yaşananların nedenlerine ilişkin, gerçek ipuçları taşımaktadır.

Mektubun başlığı “EMASYA Protokolü’ne İndirilen Balyoz’un Arkasındaki Gerçekler” başlığını taşıyor. İl İdaresi Yasası uyarınca, terörle etkin bir şekilde mücadele etmek için Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları ile mahalli mülki makamlar arasında işbirliği ve koordinasyon usullülerini belirleyen 17 Temmuz 1997 tarihli özel bir protokol Genelkurmay Başkanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında imzalanmıştı. Genelkurmay tarafının Harekat Başkanı olarak imzacısı bulunduğum bu protokol, Şubat 2010 başlarından itibaren belli bir merkezin orkestrasyonu altında “yandaş basının” hedefi haline getirildi. Protokolü okumadan, protokolün yasa gereği hazırlandığını bilmeden ya da görmezlikten gelinerek yapılan saçma sapan saldırıların hiçbir dayanağı yoktu.

Birkaç örnek vermekle yetinelim:
* Ali Bayramoğlu: “EMASYA fiili bir darbedir” buyurmuş.
* Nazlı Ilıcak: “Protokol askerlere mülki amirim talebine gerek kalmadan, doğrudan müdahale etme, arama, denetim, baskın ve operasyon yapma izni veriyor” iddiasında bulunmuş.
* Zaman gazetesinden Bülent Korucu: “EMASYA darbelerin sürekliliğinin kılıfı” olduğunu belirtmiş.

Aynı bağlamda “sahibinin sesinden” ileri sürülen gülünç iddialardan daha fazla örnek vermeye gerek yok sanırım. Başlatılan kampanya beklenen sonucu vererek çok geçmeden protokol yürürlükten kaldırıldı. Genelkurmay Başkanlığı’nın bu konuda çekinceleri olup olmadığını bilmiyoruz. Ancak biz mektubumuzda protokolün iptalinin yol açacağı sakıncaları kamuoyu ile paylaşmaya çalıştık. Mektubun tamamını bu sütunlara sığdırmanın olanağı ve gereği yok. Protokol hakkında ileri sürülen iddiaların saçmalığını mektupta ortaya koyduktan sonra protokolün iptalinin yaratacağı sorunları sıraladım, sorular sordum. Mektuptan bu bağlamda bir kaç cümlecik alıntı yapmamı hoşgörün. Önce mektupta yer alan soruyu yineleyelim.
“Acaba birileri Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kırsal alanda baskı altında tuttuğu PKK’ya nefes aldırmak için bir tertibin içerisine girmiş olmasın?”

Bunun ardından ilgililere ve yetkililere aşağıdaki uyarıda bulunarak mektubumu noktalamıştım.

“Hala ne olduğu belirsiz demokratik açılıma (açılıma en son bu isim verilmişti) TSK üzerinden bir hayat öpücüğü kondurma gayretlerinin en sonunda yaratacağı domino etkisinin boyutunu (ilgililerin) kavramalarını diliyorum. Bu nedenle gaza getirilerek yürürlükten kaldırılan protokolün yerine ilgili ve yetkililerin daha düzgün bir şey koymaları gerekmektedir. Bu beklentimiz başlangıçta da belirttiğimiz gibi 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun ilgili “amir hükmünde” de (11/D maddesi) yer almaktadır.

Bugün yaşadıklarımız “açılım” jesti ve mesajları ile PKK’ya verilen hayat öpücüğünün sonucudur. Bildiğimiz kadarıyla EMASYA protokolünün yürürlükten kaldırılmasının ardından ortaya çıkan boşluğu doldurmak, terörle etkin mücadeleyi sürdürmek için yerine hiçbir şey konmamıştır.

Elbet bundan daha fazlası ve daha vahim olanı da var. Ulusal güvenliğimizin ülke bütünlüğünün güvencesi TSK’nın terörle mücadelede eli kolu bağlanırken, 200’ü aşkın general/amiral, subay ve bir kısım astsubayın, sahte oldukları kanıtlanmış imzasız “dijital verileri” delil kabul ederek, Balyoz tertibinin içinde olan polis ve savcıların yaptıkları sahte karlıkları, gerçekleri karartmaya çalışmalarını, sanıkların lehine olan kanıtları yok etmeye çalıştıklarını görmezlikten gelerek, parmaklıklar ardına konması ve tutulmasının kime ne kazandırdığı, kaybedenin kim ve kaybedilenin ne olduğu mutlaka sorgulanmalıdır. Dünyanın hiçbir hukuk devletinde yaşanmayan hukuk cinayetleri işleyerek, varlıklarını ulusunun birlik ve dirliğine adamış askerleri, aydınları ısrarla parmaklıklar ardında tutmanın, ulusal kurumların, aydınların sindirilmesinin gerçek bağlantısı elbet bir gün ortaya çıkacaktır.

Son bir fırça darbesi ile ortaya çıkan resmi daha da belirginleştirelim:

Ağustos 2009’da dışarının telkin ve ısrarı ile başlatılan “açılım” ve CMK 250’de yapılan değişiklik ve BALYOZ tezgahının hazırlıklarına hız verilmesi zamanla tamamen örtüşüyor.
Ocak 2010’da Anayasa Mahkemesi’nin CMK 250’de yapılan değişikliği iptal için açılan davanın karar aşamasına gelindiğinde, Taraf gazetesinin “Balyoz’a” ilişkin şok iddiaları ülke gündemine oturuyor.

Şubat 2010’da TSK’nın terörle mücadelede öne çıkan komutanları, parmaklıklar ardına konurken EMASYA protokolü yürürlükten kaldırılıyor.
Atılan adımların bizi ulaştırdığı ve ulaştıracağı menzil, yeni bir kan ve gözyaşı furyasından başka ne olabilirdi ki?

Çetin Doğan
Aydınlık gazetesi, 20 Temmuz 2011

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: