Köksal Şengün tayin edildi

Ergenekon tertipinin hakimlerinden ve 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün, 12 Eylül referandumu sonrası yapısı değişen ve siyasi iktidarın güdümüne giren HSYK(Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu) tarafından tayin edildi.

Şengün, Ergenekon sanıklarının tutukluluklarına koyduğu muhalefet şerhleriyle tanınmıştı. En son milletvekili seçilen tutuklu sanıklar Prof. Dr. Mehmet Haberal ve gazeteci-yazar Mustafa Balbay’ın bu hallerinin devamı yönündeki çoğunluk görüşüne muhalif kalmıştı.

Şengün, TBMM’ye üye olarak seçilmiş olmaları nedeniyle artık kaçma, saklanma ve delilleri karartma şüphelerinin de kalmamış olduğu dikkate alınarak tahliye edilmeleri gerektiği görüşünü savunmuştu.

Şengün geçen yıl yaptığı açıklamada Ergenekon davası nedeniyle mahkemede çektiklerini şu sözlerle dile getirmişti: “Bir mahkemenin üzerine bu kadar gidilmez. Ne yaparlarsa yapsınlar, bir şey alamazlar. Bu saatten sonra hiç olmaz. Aslında kurt içimizde, dışarıda değil. Yargıya bu kadar karışmak kimsenin işine yaramaz. Yarın ezkaza iktidar değişirse, bunun hesabını başkaları sorar. Daha kötü sorar.”

“İkiye bir mahkemesi” olarak adlandırılan mahkemede Köksal Şengün’ün tayiniyle, diğer iki hakim gibi sanıkların tutuksuz  yargılanmasına karşı çıkan bir hakim atanması bekleniyor.

Daha öncede ‘Balyoz’, ‘Amirallere Suikast’ gibi Türk ordusunu hedef alan tertiplerde nuhalefet şerhi koyan hakimler sürgün edilmişti.

tgb.gen.tr

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: