TGB ‘birlik’ için Suriye yolunda

TGB GYK toplantısı Suriye’ye hareket öncesi Antakya’da İl Başkanları ve GYK üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantıda yaz dönemine ilişkin yapılacak eylem ve etkinlikler tartışıldı. Bu tartışmalarda, yaz eğitim programları, Türkiye’nin yeni sürecine ilişkin hazırlık çalışmaları konularında ayrıntı programların yapılması ele alındı. TGB ayrıca bu toplantıda Suriye’ye gidişi de değerlendirdi. AKP ve ABD’nin Türkiye ve Suriye’yi arkadan hançerlemesinin önünü kesmek için mücadele edilmesi kararı da çıktı.

Toplantıdan sonra Samanyolu Düğün Salonundan basın açıklaması yapılacak olan Ulus Meydanına kadar yürüyüş gerçekleştirildi. Bu yürüyüşte Türk bayraklarının yanı sıra Suriye bayrağı da taşındı. Yürüyüş ve basın açıklamasında “Kahrolsun Amerikan Emperyalizmi”, “Türkiye Suriye Kardeştir, Amerika Kalleştir”, “Suriye’nin Bölünmesi Türkiye’nin Bölünmesidir”, “ABD Ortadoğu’dan Defol” sloganları atıldı. Yürüyüşün en önünde ise “TÜRKİYE- SURİYE KARDEŞTİR, AMERİKA KALLEŞTİR” pankartı taşındı.

Yaklaşık 150 kişilik bir kitleyle Ulus Meydanında basına bir açıklama yapan TGB Genel Başkanı İlker Yücel, “Suriye ve Türkiye’nin bölünmesi Abdullah Gül tarafından 2003’te imzalanan iki sayfa ve dokuz maddelik bir anlaşmayla o günlerde yapılmıştır. Biz o günden bu yana Amerika’nın Büyük Ortadoğu Projesinin uygulanmasına karşı mücadele etmekteyiz. Suriye’nin bölünmesinin Türkiye’nin bölünmesi olduğu gerçeğini biliyoruz. AKP hükümetine ve Tayyip Erdoğanlara bu ülkeyi bölme fırsatını vermeyeceğiz. Ayrıca Amerika ve onun işbirlikçisi AKP’nin Suriye’yi yıkma planlarını boşa çıkaracağız. Bu konuda Türkiye Gençliği emperyalizme karşı dün kararlı direnmiştir. Bugün de direnecektir. İşte Hatay’dan TGB, emperyalizme karşı iki ülkenin gençliğini birleştirecek mücadeleyi başlatmıştır. Biz şuna inanıyoruz ki devrimci gençlik, Müslümanlar bizlerin bu mücadelesine destek vereceklerdir. Amerika’ya karşı olanlar ve iki ülkenin birliğini savunanları bu mücadeleye omuz vermeye çağırıyoruz” dedi.

45 kişilik bir heyetle Türkiye Gençlik Birliği, Suriye Milli Öğrenci Birliği’nin daveti üzerine 6–11 Temmuz 2011 tarihleri arasında Suriye bulunacaktır. TGB Heyetinin programı belli oldu. TGB Heyetin Yayladağ sınır kapısından 6 Temmuz günü saat: 10.30.çıkış yapacaktır.

Suriye Milli Öğrenci Başkanı Dr. Ammar Saati ve Dış İlişkiler Başkanı Arsheed Sayasnch imzasıyla TGB Genel Merkezine gönderilen programa göre, TGB’nin temsilcisi 6 Temmuz’da Tishreen Üniversitesi’ni Aynı gün Lattakia ilindeki bazı kolejleri ziyaret edecek.

7 Temmuz’daki temaslar ise Suriye başkenti Şam’da gerçekleşecek. Şam üniversitesi öğrencileri ile buluşmanın ardından 1973 yılında gerçekleşen Suriye-İsrail Ekim savaşlarını anlatan “panorama” gezilecektir. 9 Temmuz’daysa Halep’e gidilerek Halep Üniversitesi öğrencileri ile toplantı yapılacaktır.

10 Temmuz’da Halep’te bulunan çeşitli Enstitüleri temsilen bir grup öğrenci ile görüşmeler yapılacak. TGB 10 Temmuz günü Suriye’den ayrılarak Türkiye’ye dönecektir.

Emperyalist tertiplere karşı dayanışma adına yapılan bu önemli ziyaretle ilgili gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz.

tgb.gen.tr

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: