Tarih bilinci dumura uğradı

Dışişlerİ Bakanı Davutoğlu’nun, Bingazi’yi işbirlikçi İstanbul Hükümeti’nin yerine “Kurtuluş Savaşı Ankarası” ile özdeşleştirmesi, hem şaşkınlık hem de öfke yarattı.

Kurtuluş Savaşı’nı tersten okudu
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Libya’da isyancıların üstlendiği Bingazi kentine ziyareti sırasında Bingazi’yi Kurtuluş Savaşı’ndaki Ankara’ya benzetmesi büyük tepki gördü. Emekli Büyükelçi Onur Öymen ve eski CHP Milletvekili Canan Arıtman, Davutoğlu’nun tarihi saptırdığını dile getirdi. Davutoğlu, Bingazi gezisi sırasında Libya’da artık muhatabın Bingazili muhalifler olduğunu açıklamıştı. Davutoğlu, Bingazi’yi Kurtuluş Savaşı sırasındaki Ankara’ya benzeterek, “Trablus’u dışlamak istemiyoruz. Ancak Kurtuluş Savaşı’nda bizim de başkentimiz İstanbul’du ama değişti” ifadesini kullanmıştı.

İstanbul kötü sınav verdi
Öymen, İstanbul’un Kurtuluş Savaşı’nın başkenti olmadığını hatta Kurtuluş Savaşı sırasında çok kötü bir sınav verdiğini belirterek, “İstanbul hükümeti Kurtuluş mücadelesine karşı çeteleri destekledi, Sevr Anlaşması’nı imzalayarak teslimiyeti kabul etti. Kurtuluş Savaşı’nda, İstanbul başkentti demek bu nedenle yanlıştır. Kurtuluş Savaşı Atatürk’ün Samsun’a çıkışıyla başladı” diye konuştu.

Yine Osmanlıcılık hayali
Eski CHP Milletvekili Canan Arıtman ise Trablusgarp’ın 1. Dünya Savaşında Osmanlı’nın mücadele ettiği cephelerden birisi olduğunu hatırlatarak, Atatürk’ün de Trablusgarb’da Ordu Komutanlığı yaptığını bu nedenle Türkiye ile Trablusgarp arasında manevi bir bağın olduğunu ifade etti. Arıtman şöyle konuştu; “Sayın Davutoğlu’nun bir dil sürçmesi olmuştur. Bir diplomat olarak tarihi çok iyi bildiğine eminim. İstanbul önce Bizans’ın, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden sonra da Osmanlı’nın başkenti oldu. Kurtuluş Savaşı’nın başından itibaren başkent Ankara’dır. Meclis kurulmuş ve meclis Ankara’yı başkent ilan etmiştir. Bir anlamda kurtuluş savaşını yapanlar İstanbul hükümetini tanımamıştır. İstanbul, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana hiçbir zaman başkentimiz olmadı. Sayın Davutoğlu bu Osmancılık hayallerinden vazgeçsin ve tarihi gerçekleri de saptırmasın.”

Talihsiz açıklama
MHP Isparta Milletvekili Süleyman Korkmaz da, Davutoğlu’nun benzetmesini talihsizlik olarak değerlendirdi. Korkmaz, Davutoğlu’nun Libya’daki durumları çok iyi etüt edemediğinin görüldüğünü vurgulayarak, “Ya da maalesef Türk Kurtuluş Savaşı’nı çok iyi analiz edemediğini gösteriyor. Bir kere Ankara bütün Türk milletinin iradesi ile dış güçleri ve dış güçlerin içerideki bir takım işbirlikçilerine karşı vermiş olduğu mücadelenin merkezi ve karargâhı idi. Libya ise adeta yabancı güçlerin Libya halkı ile mücadele verdiği bir arena haline geldi. Bu bakımdan Ankara ile Bingazi’yi birbirine benzetmek büyük talihsizlik. Ümit ederim ki bu yanlışını düzeltir” diye konuştu.

Yeniçağ

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: