“Ayarlarız abi zihniyeti”

Başbakan, Yüksek Askeri Şûra’nın yaklaştığı şu günlerde rütbe alacak komutanların hemen hepsinin “içeride” olması hasebiyle endişe belirtenleri:
“Şüpheliler yerine başkası bulunur” diye teselli etmiş.
Bu zihniyet, onların iktidara uzak olduğu günlerde bir şeyler olabilmek ve bir yerlere gelebilmek için faydalandıkları fırsatları ve daha da fazlalarını oluşturdukları dönemleri akla getiriyor.
Bir yerlerden sızarak, bir yerlere yaklaşarak, bir şeyleri değerlendirerek işlerini yürüttükleri yıllar… Yani asla “liyakat” , “hiyerarşi” , “meslekte gelişmek” değil. Labirentte yolunu bulma becerikliliği.
Bir askeri okul talebesi nasıl olunur, bir teğmen nasıl olunur, bir yüzbaşı nasıl olunur, bir binbaşı nasıl olunur, kurmay nasıl olunur, bunları bilmiyor ve anlamıyorlar. Herhangi bir şey yerine herhangi bir şeyin kaim olabileceğine dair olan “ayarlarız” alışkanlığı Türk siyasetini, bilimini bozmuştu. Uydurma üniversitelerden alınan uydurma Prof. unvanlarıyla üniversite dünyası nasıl alt üst edildi gördünüz. Artık üniversite sınavı diye bir şey yok. Sınava benzer “ayarlanmış” şeyler var. Türk askeriyesini, Türk hukukunu da böyle bozdular. Velhasıl Türk varlığı Ergenekon’a hapsedildi. İnşallah çıkış zor ve uzun olmaz.

***

Bir özel üniversitede Başbakan’a cüppe giydirdiler, unvan verdiler. O da 12 Eylül 80 darbesini anlattı. Günün birinde 2002 darbesi de anlatılır. Amerikan darbesi!
Başbakan’ın başarısı uluslararası ilişkiler alanındaymış, bunun için unvan almış.
Allah aşkına, Libya ile münasebetler kesilmedi mi? Libyalı muhaliflere kucak açılıp Libya’nın bağımsızlığını muhafaza etmeye çalışan Kaddafi güçlerine sırt çevrilmedi mi?
Suriye ile münasebet bozulmadı mı? Amerikalı üç uzman, hiçbirinin de adını ezberlemek zorunda değilim. Başbakan’ın Suriye politikasını çok övüyor, kendilerinin Esad’ın gitmesinden yana oldukları halde, Erdoğan’ın öyle düşünmediğini beyan ediyorlar. Türkiye’yi aptal mı zannediyorlar? Direnen Beşşar güçlerini Türkiye yoluyla “eşbaşkanize” etmek için uydurulan bu yalana hemen atlayacağımızı mı zannediyorlar.
“Eşbaşkanize etmek” tabirini ben buldum. Fena da olmadı. Başkan gibi görünüp eşbaşkanlık etme eylemi demektir.
Cüppe giydiren “dış ilişkiler” başarıları bunlar. Bir de Filistin’de çevrilen dolap var. Onu da başka bir yazıda anlatırız.

Afet Ilgaz/Yeniçağ

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: