YÜKSEK ASKERİ ŞURA PLANI

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terfi ve atamalarının görüşüleceği Yüksek Askeri Şura toplantısı öncesinde AKP tavrını gazeteler üzerinden açıkladı. Hükümet, tutuklu ve yakalamalı 42 general ve amirali emekli etmek istiyor. Tayyip Erdoğan’ın, “Şüpheli generalin yerine adam bulunur” görüşünü gazeteler üzerinden dillendiriyor. Hükümetin yaklaşımı, soruşturmalara adı karıştırılan general ve amirallerin de emekli edilmesi ya da önünün kesilmesi yönünde. Bu durumda, terfi edebilecek general ve amiral bulmak ise zor görünüyor.
Ağustos başında yapılacak Yüksek Asker Şura toplantısında hükümetin terfi ve atamalar konusunda alacağı tutum netleşti.

Kulislerde, AKP’nin Şura’daki planının “soruşturmalara adı bulaştırılan general ve amiralleri emekli etmek” olduğu konuşuluyor.

Hükümet, görüşlerini gazeteler üzerinden açıklıyor. Haberlerde Tayyip Erdoğan’ın yakın çevresine, “şüpheli generalin yerine adam bulunur” dediği belirtiliyor.

Hükümet, Yüksek Askeri Şura toplantısında, Balyoz davasında tutuklu 35 general ve amiral ile hakkında yakalama kararı çıkarılan 7 general-amiralin emekliliğini isteyecek.

TSK’nın iç işleyişi içinde belirlediği tayin ve terfi listesine karşılık hükümetin de bir liste hazırlığında olduğu belirtiliyor.
Hükümetin “soruşturma geçirmemiş” general – amiral arayışında olduğu da gazetelere yansıdı.

“Soruşturma geçirmemiş” ifadesi sadece tutuklu general ve amirallerin değil soruşturmalara dahil edilmiş, adı tertip
belgelerine eklenmiş komutanlarında emekli edileceği görüşünü güçlendirdi.

Bu yıl komuta kademesinde de önemli değişiklikler olacak. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay  ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit’in iki yıllık kuvvet komutanlıkları görevi sona eriyor. Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Saldıray Berk’in de 4 yıllık orgenerallik süresi doluyor. Normal koşullarda Orgeneral Berk’in kuvvet komutanlığı veya jandarma genel komutanlığına gelmesi mümkün. Ancak Orgeneral Berk Erzincan Ergenekon olarak bilinen davada yargılanıyor.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu ise yaş haddi nedeniyle emekli olması bekleniyor. Bu durumda emeklilik nedeniyle boşalan 3 orgeneral ve 1 oramiral kadrosuna terfi sırası gelen korgeneral ve koramiraller arasından atama bekleniyor.

Hava ve Deniz Kuvvetleri’nde atama zincirinin tamamen koptuğu değerlendirmeleri yapılıyor.

Deniz Kuvvetleri’nde Oramiral Yiğit’ten boşalacak koltuğa Oramiral Emin Murat Bilgel’in gelmesi düşünülüyor. Kuvvet komutanının kim olacağı dışında her şey karışık. Balyoz, Poyrazköy, Askeri Casusluk gibi davalarda, 14 amiral ve 40’a yakın albay tutuklu. 1 amiral hakkında da yakalama kararı var. Şura’da albay olanların amirallerin yürüttüğü görevleri üstlenmesi de gündeme gelebilir.

Hava Kuvvetleri’ndeki terfi ve atamalar ise kördüğüm. Kuvvet Komutanı olmasına kesin gözüyle bakılan Orgeneral Bilgin Balanlı Balyoz soruşturmasında tutuklandı. Orgenerallik rütbesine terfi etmeyi bekleyen Korgeneraller Ziya Güler ve Korcan Pulatsü de Balyoz’dan tutuklu… Korgeneral Mehmet Erten’in adı da Balyoz dokümanlarında geçiriliyor. Buna ek olarak, 6 generale de yakalama kararı çıkarıldı.

Kara Kuvvetleri terfi ve atamaları da Balyoz Davası kapsamında en çok tutuklu general Kara Kuvvetleri’nde olması nedeniyle karışık..

Balyoz Davası’yla terfilere yapılan müdahale, sadece komuta kademesini değil, en aşağıdaki birliğe kadar etkiliyor. Bu durum, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin görev yapamaz hale getirilmesi anlamını taşıyor.

Amerika, Büyük Ortadoğu Projesi’nin uygulanmasının önündeki en büyük engeli, Türk Silahlı Kuvvetleri olarak görüyor. Tertiplerle Yüksek Askeri Şura’ya yapılan müdahaleler, Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında Türk Ordusu’nu bertaraf etme amacı da taşıyor. Hedef yalnızca içinde bulunduğumuz yıllardaki komuta kademesini değiştirmek değil, Türk Silahlı Kuvvetlerinin bütün tayin ve terfi sistemini bütünüyle bozmak ve uzun vadede “yeni ve BOP’ta görevler üstlenecek ” Silahlı kuvvetler  yaratmak.

ulusalkanal.com.tr

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: