LİBYALI İSYANCILARA FRANSIZ SİLAHI

Fransa’nın Libya’daki isyancıları silahlandırmasına tepkiler büyüyor. Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov; Fransa’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararını ihlal ettiğini açıkladı. Fransa’nın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi ise isyanclara silah vermenin karara uygun olduğunu öne sürdü. Fransa’nın Libya’daki isyancılara 40 ton silah vermesi, Birleşmiş Milletler kararlarının tekrar sorgulanmasına yol açtı.

Libya saldırısının başından beri, isyancıların silahlandırılması konusu pek çok kez gündeme gelmiş ve tartışmalara neden olmuştu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Libya savaşını başlatan kararı, belirsiz ifadeler içerdiği için çeşitli yorumlara yol açmıştı.

1970 ve 1973 sayılı kararlarda yer alan Libya’daki sivilleri korumak için “gerekli tüm önlemler alınabilir” ifadesi; Amerika, İngiltere, Fransa ve Katar tarafından isyancıların silahlandırılabileceği yönünde yorumlanmıştı.

NATO Genel Sekreteri Rasmussen ise, 30 Mart günü yaptığı açıklamada kararın, isyancılara silah vermeyi içermediğini ifade etmişti. Rasmussen,  “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı çok açık, silahlara ambargo koyulmasını öngörüyor. Dolayısıyla biz orada halkları korumak için bulunuyoruz, silahlandırmak için değil” diye konuşmuştu.

Fransa’nın Libyalı muhaliflere havadan paraşütle silah atması, karara ilişkin tartışmaları yeniden gündeme getirdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Fransa’nın muhaliflere silah vererek, BM Güvenlik Konseyi kararlarını açık bir şekilde ihlal ettiğini açıkladı. İngiltere de İngiltere de Fransa’nın aksine isyancıları silahlandırmaya sıcak bakmadığını belirtti.

Fransa’nın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Gerard Araud ise söz konusu teslimatın Birleşmiş Milletler kararlarına uygun olduğunu savundu. Karara göre, koalisyon güçlerinin “silah ambargosuna” uymayabileceğini belirten Araud;  bu ibareden hareketle ‘‘sivillere savunma amaçlı silah teslim etmeye karar verdiklerini, çünkü halkın tehdit altında olduğunu düşündüklerini’‘ söyledi.

ulusalkanal.com.tr

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: