Vatan haini Şeyh Said’i andılar!

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, vatan haini Şeyh Said’in idamının yıl dönümü dolayısıyla etkinlik düzenledi. Saygı duruşu bile yapılan anma toplantısında BDP’li ’bağımsız’ vekil Altan Tan da hazır bulundu.
Baydemir’den vatan haini
Şeyh Sait için anma töreni

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde ilk kez düzenlenen törene bağımsız
milletvekilleri de katıldı, cumhuriyete ağır eleştiriler yöneltildi.
İngilizlerle yaptığı işbirliği yaparak çıkardığı Kürt isyanının ardından idam edilen vatan haini Şeyh Sait, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde ilk kez anıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı BDP’li Osman Baydemir, “Şeyh Sait ve arkadaşlarının mezarlarının yerlerinin gösterilmesi ve itibarlarının iade edilmesini istiyoruz. Bir insanın mezarı neredeyse vatanı ordadır. 80 yıldır Şeyh Sait ve Bediüzaman’ı yersiz bıraktılar” dedi.

Tan’dan Fatiha ısrarı
1925 Kürt isyanının liderlerinden ve Diyarbakır Dağkapı Meydanı’nda asılan Şeyh Sait ve arkadaşlarının idam edilmesinin 86’ıncı yıldönümünde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ilk kez anma etkinliği düzenledi. Sümerpark Resepsiyon Salonu’ndaki etkinliğe BDP’nin desteğiyle milletvekili seçilen Leyla Zana, Altan Tan, Adil Kurt, Nazmi Gür, Nursel Aydoğan, Hasip Kaplan, BDP Genel Başkan Vekili Hamit Geylani, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Şeyh Sait ve arkadaşlarının torunları, yakınları katıldı. Etkinlik başlamadan önce Şeyh Sait ve arkadaşları için herkes saygı duruşuna davet edilirken, Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, “Fatiha okuyalım” dedi. Bunun üzerine salonun bir kısmı saygı duruşunda bulunurken, bir kısmı Fatiha okudu. Altan Tan, Cumhuriyet tarihi boyunca büyük Kürt şahsiyetlerin, Kürt kimliklerinden soyutlanmaya çalışıldığını ileri sürdü. Tan, “Ünlü Kürt şahsiyetlerini sadece dini kimlikleri ile değil, milli kimlikleri ile de değerlendirmek gerekir. Bu önemli şahsiyerler sadece etnik kimlikleri ile tanırsak çok yanlış olur” dedi. Osman Baydemir, büyüklerine ve onların mezarlarına sahip çıkmadıkları sürece geleceklerine de sahip çıkamayacaklarını söyledi.

Yeniçağ

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: