Suriye’ye gitmiştik

Üç sene kadar evvel bir gazeteci grubu olarak Suriye’ye gitmiştik. Karma bir gruptu. Bir yanda ulusalcılar, bir yanda, ne diyeyim, İslamcılar. İki gruptan da sevdiğim arkadaşlarım vardı. Birkaç da milli görüşçüler. Çok güzel bir gezi oldu. Suriye’nin, bizi beş yıldızlı otellerde ağırlaması, gezdirmesi, şerefimize geziler tertip etmesi, kültür hayatının ileri gelenleriyle tanıştırması falan, gezinin çok zevkli ve unutulmaz taraflarıydı. Üstelik gelenler çoluk çocuklarıyla gelmişlerdi, çünkü öyle davet edilmişlerdi.

***

Şimdi ne oldu da o kadar hayranlıkla gezdiğimiz, dostlar edindiğimiz, ağırlandığımız bu ülkeyle, neredeyse kanlı bıçaklı olduk. Neredeyse savaşa tutuşacağız. Nasıl oluyordu da İslamcı arkadaşlarımız ziyaret ettiğimiz ülkenin başkanının “diktatör”  olduğunu bilmiyorlardı. Yollarda, dükkanlarda, çarşılarda, camilerde, manastırlarda, lokantalardaki insanlar bu kadar rahat ve huzurluydular!
Her birimiz yurda dönüşte, Suriye’yi içtenlikle öven yazılar yazdık. Hele Halep müftüsüne bayılmıştık. Her birimiz müftü efendiyle tanıştırıldık. Onun hikmet dolu konuşmasının üzerimizde bıraktığı etkileri kendisine söyledik, hissettirdik.
O ziyarette bulunduğunu bildiğim İslami kanal temsilcileri ve gazeteciler, nasıl olup da Haçlıların provokasyonuna geliyor. Suriye’nin kendi toprakları üstündeki bayrağı nasıl olup da tartışma konusu yapılabiliyor. Oysa bir Türk adası olan Eşek adasındaki Yunan bayrağını görmezden geliyoruz.
Nasıl oluyor da Cumhurbaşkanı Sezer’in, Hafız Esad’ın cenaze törenine gidişiyle başlayan Suriye ile dostluk dönemi, ABD’nin kışkırtmasıyla son buluyor. Biz neden  “kardeşim Esad”  denilen başkana şimdi  “çekil git”  diyebiliyoruz. Sizin sıfır sorununuz bu mu?

***

Haçlılar Osmanlı İmparatorluğunu o kadar seviyorlar, Türkiye’ye uygun buluyorlar ve istiyorlar idi ise, neden o imparatorluğu yüz sene önce işgal edip parçaladılar?
Sionizmin, ideallerini son aşamaya getirdiğini görmüyor musunuz? Irak’ı, Suriye’yi, Türkiye’yi, İran’ı Kürt bölgeleri safsatasıyla savaşa sürüklemeye çalıştıklarını görmüyor musunuz? Elbette görüyorsunuz ama Erbakan Hoca size bunları anlatırken siz arka kapıdan kaçıp top oynamaya gitmiştiniz.

***

Antakya’da yapılacak olan savaş karşıtı mitinge engel oldunuz. Suriye’den gelen göstericileri geri yolladınız. Neden? İnönü, İkinci Dünya Harbi’ne Türkiye’yi sokmadı. Soksaydı nasıl anılacaktı. Hitler nasıl anılıyor?

Afet Ilgaz/Yeniçağ

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: