Suriye politikası İsrail’i mutlu etti

Beyaz Saray yakınlığıyla tanınan WSJ “Türkiye’nin tavrı, İsrail’le arayı düzeltti” yorumu yaptı.
Başbakan’ın seçim meydanlarında başlattığı “İsrail’e yaltaklanma” polemiğine yeni bir boyut getiren Wall Street Journal’e (WSJ) resmi destek, Dışişleri Sözcüsü Nuland’den geldi: Türkiye-İsrail ilişkileri ılımlılaştı, sürmeli.

Arap Baharı’nda Türk rolüBaşbakan Tayyip Erdoğan’ın Dış Politika Başdanışmanı İbrahim Kalın, Türkiye’nin Arap ülkelerindeki ayaklanmaları yönlendirip şekillendirdiğini söyledi.

AKP hükümetinin bir zamanlar kuvvetle desteklediği Arap yönetimlerini, daha sonra çark ederek kara listeye aldığı yolundaki inanış, en yetkili ağızdan gelen itirafla kanıtlandı. Ankara’nın bu politika değişikliğini, ABD ve Batı’dan gelen telkin ve baskılarla yaptığı çok konuşulmuştu. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı İbrahim Kalın, Washington’da yaptığı konuşmada, İslamcı gruplar ve Arap dünyasındaki haydut rejimleri angaje etme politikasının Türkiye’ye, Arap Baharı’nın sonucunu şekillendirmede eşsiz etkileme gücü sağladığını belirtti. Kalın daha demokratik bir Arap dünyasının Türkiye’yi güçlendireceğini iddia etti. Washington Times, Kalın’ın Washington’daki Ortadoğu Enstitüsü’nde yaptığı konuşmayı, “Türk Politika Danışmanı: Türkiye Arap Baharı’nı Şekillendiririyor” başlıklı haberinde yansıttı. Gazeteye göre Kalın, Türkiye’nin, Hizbullah, Hamas ya da Müslüman Kardeşler gibi Ortadoğu’da zor oyuncular olarak adlandırılan grupların birçoğunu angaje ettiği için eleştirildiğine dikkat çekti, ancak şimdi bu grupların çoğunun kendi ülkelerinde önemli bir rol oynayacağını öne sürdü.

Güçlenme iddiası
Kalın, Türkiye’yi eleştirenlerin bazılarının, bunun, Türkiye’nin dış politikası için bir test olduğunu, Türkiye’nin şimdiye kadar kurulu düzenle, rejimlerle, Arap dünyasındaki diktatörlerin çoğu ile çalıştığı için zor durum içine düştüğünü öne sürdüklerini belirterek “Bizim yanıtımız, aslında Türkiye’nin, daha demokratik ve refah içinde bir Arap dünyasınca zayıflatılmayacağı, aksine güçlendirileceğidir” diye konuştu. Washington Times’e göre, Kalın “haydut rejimlerle” olan ilişkilerinin Türkiye’ye, reformları cesaretlendirmede sessiz, perde arkası bir rol olanağı sağladığına işaret etti. Kalın, “Iran veya Suriye gibi bir ülkeyi angaje ettiğinizde istediğiniz şey sonuç elde etmektir, sansasyonel söylem, kamuoyu önünde mücadele etmek değil” ifadelerini kullandı.

Eski ajan: Silahlar Türkiye’den
Ortadoğu bölgesinde yıllarca görev yapan emekli CIA ajanı Robert Baer, Türkiye’nin bölgede başlıca güç olabilmek için Şiileri zayıflatmaya çalıştığını öne sürerken, Türkiye’nin Suriyeli muhaliflere silah gönderdiğini iddia etti. 1980 ve 1990 yıllarında Lübnan ve Suriye’de görev yapan emekli CIA ajanı Baer, ABD ve AB’nin Suriye’ye yönelik politikasının İran’a zarar vermeyi, İsrail ve Lübnan’daki Hristiyanları korumayı amaçladığını savundu.

Yeniçağ

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: