ZAMAN YALANA DOYMUYOR

Zaman gazetesinin 1. Sayfasında “yurt dışında denilen sanıklar, Balyoz toplantısında çıktı” başlıklı bir haber yayınlandı. Hiçbir satırına dokunmadan okuyalım!

“Balyoz darbe planı davasının dünkü duruşmasında Genelkurmay’dan gelen yazılar okunurken ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi üye hâkimi Ali Efendi Peksak tarafından okunan yazıda, sanıklar Hakan Dereli ve Aytekin Candemir’in 2002-2003 yıllarında yurtdışında görevlendirme tarihlerinin TSK tarafından mahkemeye ‘sehven’ yanlış bildirildiği belirtildi. Böylece, Balyoz plan semineri ve çalışmaları sürerken söz konusu sanıkların yurtdışında olduğu ifadesi yalanlanmış oldu. Bu konu, davayı itibarsızlaştırmak isteyen çevreler tarafından propaganda malzemesi olarak kullanıyordu.”

Evet, haber böyle. Ayrıntıları gazetenin 6. sayfasında yayınlandı. Yani neymiş?

Sanıklar yurtdışında değil, balyoz toplantısındaymış!

Nasıl ortaya çıkmış?

Genelkurmay’ın yazısıyla!

Böylece ne olmuş?

Davayı itibarsızlaştırmak isteyen çevrelerin propaganda malzemesi çökmüş!

Bu haber aynı akşam cemaatin kanalı STV’de de uzun uzun yayınlandı. Peki sonra ne oldu?

Bir gün sonra…

7 Mayıs Cumartesi tarihli Zaman Gazetesi’nin 18. Sayfasında, dipte köşede bir açıklama yayınlandı.

Okuyalım:

“6 Mayıs 2011 tarihli ‘Yurtdışında denilen sanıklar Balyoz toplantısında çıktı’ başlıklı haberde, Genelkurmay’ın İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği yazıda Balyoz davası sanıkları Hakan Dereli ve Aytekin Candemir’in yurtdışında görevlendirme tarihlerinin “sehven” yanlış bildirdiği, Dereli’nin görev tarihinin 28 Şubat 2002 değil, 28 Ağustos 2002 olduğu, Candemir’in de 23 Şubat 2002 değil, 23 Mart 2002 olduğu aktarılmıştır. Haberde bu tarihlerin Balyoz Seminer Planına katkıları iddiasını güçlendirdiği bilgisi yer alsa da, bu bilgi doğru değildir. Nitekim, Balyoz seminer planı 5-7 Mart 2003 tarihlerinde gerçekleşmiştir. Söz konusu yanlış bilgiyi düzeltir, özür dileriz.”

Evet yanlış okumadınız. Zaman yine çarpıtma, yalan bir habere imza atmıştı. Ve bu haber öylesine kritik bir konuyla ilgiliydi ki, Genelkurmay’ın yazısı tek başına Balyoz davasını çökertecek öneme sahipti. Zaman, bunu isteyerek ve bilerek önce çarpıttı, ertesi gün iç sayfalarda özür diledi!

O özrün bir anlamı yoktu, yalan haber akıllara yerleşmişti bir kere.

Özel yetkili medyanın bu yalanlarını, Odatv’de hep deşifre ettik, deşifre etmeye devam edeceğiz.

Odatv.com

Reklamlar

One Response to ZAMAN YALANA DOYMUYOR

  1. YORUMCU says:

    bu gibi eksik veya yanlış yada çarptırılmış bilgiler olabilir ama hepsi inceendiğinde ve ayrıştırıldığında hepsindeki (bütün yayın kuruluş gazete dergi vs. çıkar)bunlara takılmamak lazım herkes kendi yandaşını savunuyor ben kimsenin samimi olduğuna inanmıyorum hak hukuk bilinse kimse kimsenin hakkını yemese ve bütün bunlara dikkat edilse hiç bir sorun kalmaz ama ne yazık ki yok bundan sonra da ne dünyada ne de TÜRKİYE de olacağını sanmıyorum

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: