Fransız Senatosu’nun sözde “Ermeni soykırımı” konusunda verdiği karar, Doğu Perinçek’in büyük başarısıdır!

İşçi Partisi Genel Başkan Vekili Mehmet Bedri Gültekin, Fransız Senatosunda göüşülerek ” Ermeni soykırımı yapıldığını inkâr edenlere hapis cezası” öngören kanun teklifini büyük bir çoğunlukla reddetmesini değerlendiren bir basın açıklaması yaptı. Gültekin’in açıklaması şöyle;

Fransız Senatosu dün tarihi bir karar aldı. Daha önce 2006 yılında Fransız Millet Meclisi tarafından kabul edilen Ermeni soykırımı yapıldığını inkâr edenlere hapis cezası öngören kanun teklifini büyük bir çoğunlukla reddetti.

Evet, bu tarihi bir karardır. Çünkü bilindiği üzere Fransa, Amerika Birleşik Devletleri ile birlikte dünyada sözde Ermeni Soykırımını ortaya atan ve diğer ülkelerin de bu yalanı kabul etmesi için çaba gösteren iki ülkeden biridir. Fransa bu konuda sabıkalıdır. Bilindiği üzere Fransa Kurtuluş Savaşı sırasında Türklere karşı Ermenileri ateşe sürmüş ve uğradığı yenilginin sonrasında da çok sayıda Ermeni’yi ülkesine taşımak zorunda kalmıştı.

İşte bu Fransa şimdi, Ermeni Soykırımı iddialarını reddedenlere karşı ceza uygulamasına gidilmesini geri çevirmiştir.

Şimdi üzerinde düşünülmesi ve ders çıkarılması gereken soru, Fransız Senatosu’ndan bu kararın nasıl çıktığıdır.

Kanun tasarısı gündeme geldiğinden bu yana AKP Hükümetinin bu tasarıyı engellemek yönünde en ufak bir çabası görülmedi. Tam tersine çok sayıda kanıtla ortada olan gerçek, AKP iktidarının başta Doğu Perinçek ve Talat Paşa Komitesi olmak üzere sözde soykırım yalanına karşı verilen mücadeleyi baltalamak için elinden geleni ardına koymadığıdır.

LOZAN MİTİNGİ

Fransa Senatosundan dün çıkan karar, başta Doğu Perinçek olmak üzere, Talat Paşa Komitesi’nin 2005 yılından bu yana verdiği kararlı mücadelenin sonucudur.

Gelişmeleri hatırlayalım:

İsviçre Vintertur savcılığı, orada düzenlenen bir Konferansta, “Ermeni soykırımı yapılmamıştır” diyen zamanın Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu hakkında soruşturma açtı. Haberin duyulması üzerine İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek İsviçre’ye gitti ve hem Zürih’te, hem de Lozan’da düzenlediği basın toplantılarında “Ermeni Soykırımı iddialarının tarihsel bir yalan olduğunu, emperyalist bir yalan olduğunu” açıkladı.

Perinçek’in açıklamaları üzerine de soruşturma başlatıldı. Bunun üzerine sözde soykırım yalanına karşı mücadele etmek ve Türkiye’yi emperyalist yalanlara karşı savunmak amacıyla kurulmuş olan Talat Paşa Komitesi, 22, 23, 24 Temmuz 2005 tarihlerinde Türkiye’nin iki yüz seçkin aydınıyla İsviçre’ye gitti. Zürih, Vintertur’da bir konferans, Lozan’da ise beş bin yurttaşımızın katıldığı bir miting gerçekleştirdi. Ayrıca Lozan barış görüşmelerinin yapıldığı tarihi otelde bir konferans gerçekleştirildi.

Doğu Perinçek, bu etkinlik sırasında Vintertur’de gözaltına alınarak sorgulandı. Ama sonuç olarak, bütün dünyaya milletimiz adına bir kararlılık mesajı verildi.

BERLİN, PARİS, LOZAN

Talat Paşa Komitesi 18 19 Mart tarihlerinde Berlin’de 10 bin yurttaşımızın katıldığı büyük bir miting düzenledi. Almanya’da bazı eyaletlerde ders kitaplarına soykırım yalanının eklenmesi protesto edildi.

Bu büyük etkinlik Alman polisinin ve AKP iktidarının Büyükelçi Mehmet Ali İrtemçelik eliyle yürüttüğü engelleme çabaları alt edilerek gerçekleşti. Alman Polisi miting alanında bile Doğu Perinçek’in konuşmasını engellemek için çalıştı, ama başaramadı. Berlin Eylemi ile bütün dünyaya milletimiz adına büyük bir kararlılık mesajı verildi.

İsviçre’de Doğu Perinçek hakkında daha önce takipsizlik kararı verileceği ilgili savcı tarafından açıklanmışken, Amerika ve İsviçre Hükümetinin baskısı sonucu açılan dava dolayısıyla Türkiye’den ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden bini aşkın yurttaş Talat Paşa Komitesi önderliğinde bir kez daha 6 – 7 Mart 2007 tarihlerinde Lozan’a gitti.

Talat Paşa Komitesi bir yıl sonra Paris’teydi. Bastil Meydanı’nda yapılmak istenen miting, AKP iktidarının çabaları ile engellendi, ama büyük bir konferans gerçekleştirildi. Fransa’ya “Fransa Dur! Beynini hapsetme” mesajı verildi. Bu eylem o zaman Senatonun gündemine gelen kanun tasarısının askıya alınmasında etkili oldu.

Son olarak kimseden ses seda çıkmazken, Talat Paşa Komitesi, 3 Mayıs 2011 günü gene Bastil Meydanı’ndaydı ve Fransa’ya bir kez daha “Beynini Hapsetme” dedi.

YABANCI DİLLERDE YAPILAN YAYINLAR

Talat Paşa Komitesi’nin verdiği büyük mücadele, Avrupa başkentlerinde gerçekleştirilen miting ve konferanslarla sınırlı değildir. Ermeni Soykırım iddialarının tarihsel ve emperyalist bir yalan olduğunu kanıtlayan Ermeni ve Rus belgelerini (Kaçaznuni: Taşnak Patisinin Yapacağı Bir Şey Yok; Lalayan: Taşnaksutyun Partisi’nin Karşı Devrimci rolü, Karinyan; Ermeni Milliyetçi Hareketi; “Ermeni ve Rus belgelerinde Ermeni Soykırımı Yalanı” ve ayrıca Doğu Perinçek’in Ermeni ve Rus Belgelerine dayanarak konu ile ilgili olarak yazmış olduğu kitap) İngilizce, Fransızca ve Almanca basımını gerçekleştirerek, bunlardan on binlercesinin Avrupa’da dağıtılmasını sağladı.

MÜCADELE EDEN KAZANIYOR

İşte Fransa Senatosu bütün bu mücadelelerin sonucunda, Ermeni Soykırımı yalanını reddedenlere cezai yaptırım öngören yasa teklifini geri çevirmiştir.

Bu mücadelenin başında Doğu Perinçek ve Talat Paşa Komitesi vardır.

AKP iktidarı ise başından beri bu mücadelenin karşısında bulunmuştur.

Doğu Perinçek’in Ergenekon Tertibi ile hapse atılmasının en önemli nedenlerinden biri, Talat Paşa Komitesinin verdiği bu büyük mücadeledir.

Bir kez daha ortaya çıkmıştır ki, mücadele eden kazanmaktadır.

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: