CUMHURİYET GÜÇ BİRLİĞİ CHP OYLARINI BÖLÜYOR MU

Konunun ayrıntılarına girmeden önce peşinen söyleyeyim. Güçbirliği CHP oylarını bölmez, tam aksine AKP’nin milletvekili sayısını azaltır.

Halkımız yanlış bilgilendirmeyle veya sağ-sol siyaset kavramlarının yanlış algılanmasıyla işin aslını tam olarak göremiyor. Herkes şöyle bir yanılgı içinde; CHP’ye oy verecek olan sol seçmenin bir kısmı Güçbirliği adaylarına oy verirse, oylar bölünür.

Hayır!

Bu tamamen yanlış. Ve bu yanlış bilgi AKP’nin işine yarıyor. Doğrusunu birkaç örnekle açıklayalım;

2007 seçim sonuçları üzerinden bakarsak, İzmir 2. Bölgeden 13 milletvekili seçilecek. Her parti sırayla adaylarını koyacak. Burada AKP-5, CHP-6, MHP-2 milletvekili çıkarmıştı. Eğer bu bölgede Güçbirliği adayı kazanırsa CHP yine aynı sayıda milletvekili çıkaracak ama AKP 13. Sıradaki milletvekilini çıkaramayacak. Aynı durum İstanbul 3. Bölge için de geçerli.

Yani anlatmaya çalıştığımız şu ki, CHP’nin örmeğin 400 bin oy aldığı yerde çıkaracağı milletvekili sayısından daha fazlasına tekabül eden oyları boşa gidecek. Ama o oylar Güçbirliğine verilirse eksilen AKP’nin milletvekili sayısı olacak…

İstanbul 3. Bölge’den 28 milletvekili çıkacak. 2007 sonuçlarına göre AKP-16, CHP-8 ve MHP-4 milletvekili çıkardı. Bağımsız adaylar 28. Sırada yer alan AKP’li adaydan 1 oy fazla aldığında AKP’li aday seçilmeyecek, yerine bağımsız seçilmiş olacak. Ama CHP aynı sayıda milletvekilini çıkarmış olacak.

Veya Ankara 2. Bölge…

Çıkacak milletvekili sayısı 15. CHP’nin 4 adayı var. 15. Sıradan AKP adayı 68 bin 414 oy ve yüzde 5.77 oy oranıyla seçilecek. Ama Güçbirliği adayları bundan 1 oy fazla alırsa AKP yerine onlar meclise girecek. CHP ise buradan aynı sayıda milletvekilini çıkaracak, böylece fazla oylar da boşa gitmemiş olacak…

Son bir örnek daha verelim. Balıkesir… Bir önceki seçim sonuçlarını baz alırsak AKP’nin 5, CHP’nin 2 ve MHP’nin bir milletvekili çıkarması olası… Orada bağımsız aday yok…

Olsaydı 8. sıradaki AKP adayının 57.488 oyundan bir fazla oy ile AKP’yi bir milletvekili eksiltecekti. CHP aynı kalacaktı.

CHP’nin seçmeni, Güçbirliği adaylarına, “oylarımızı bölüyor” gözüyle bakmamalıdır. Bunları seçmene anlatmak hem Güçbirliği hem de CHP seçim bürolarının Cumhuriyet’e karşı borçlarıdır. Seçmen bunu çok iyi anlamalı, partiler de özellikle anlatmalıdır.

Zaman, sağcı-solcu ayrımlarıyla birbirine düşülecek zaman değildir. Zaman milli ve gayri milli arasındaki kader seçiminde milli / ulusal olandan yana tavır koyma zamanıdır.

CHP seçmeni oyunu bu bilinçle kullanmalı, Güçbirliği adayları da bunu herkese anlatmalıdır. Güçbirliği, CHP’den oy çalmıyor, AKP’nin milletvekili sayısını azaltıyor…

Mehmet Yiğittürk

Odatv.com

Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: