1 Mayıs Marşı’nın öyküsü

1 Mayıs Marşı’nın ilginç bir öyküsü var. Rutkay Aziz, 21 Ocak 1996 günü Siyah Beyaz Gazetesi’nde yayımlanan bir söyleşisinde AST’ı anlatırken şunları söylüyordu:

“1905 1 Mayıs sahnesi, orada emekçi sınıfı için bir marş düzenliyorsunuz sahnede; bir bakıyorsunuz o marş, ülkedeki işci sınıfının, emekçilerin 1 Mayıs marşı olarak tarihe kalıyor. Bunun mutluluğunu anlatmak çok zor. Büyük bir onur bizim için.”

Gerçekten de AST’ın Türkiye işci sınıfı tarihine armağanlarından biri, 1 Mayıs Marşı’dır. 1 Mayıs Marşı, Aydınlıkçı Sarper Özsan tarafından yazıldı ve bestelendi.

Mercan Köklü’nün İşci Marşları ve Halk Şarkıları (Alev Yay., İst., 1998, s.85) kitabında marşın söz ve müziğinin Sarper Özsan’a ait olduğu belirtilmektedir. TKP’lilerin Konuk Yayınları’nın İşci Marşları (İst., 1977) kitabında ise söz yazarı olarak Bertolt Brecht’in adı verilmiştir.

ÖZSAN: BİR OYUN MÜZİĞİ OLARAK YAPTIM

Sarper Özsan marşın yazılışının öyküsünü şöyle anlatıyor: “1974 yılında Ankara’da Ankara Sanat Tiyatrosu, Maksim Gorki’nin Ana romanından yararlanarak Bertolt Brecht’in oyunlaştırdığı bir yapıtı sahneye koymaya karar vermişti… Tekstin içinde Brecht’in çeşitli sahnelerle ilgili olarak sözleri var. Fakat bir sahne var ki orada söz yoktu. Bu, tarihe Kanlı Pazar olarak gecmiş olan ünlü 1 Mayıs 1905 sahnesi. Brecht, ‘işciler marş söyleyerek sahneye çıkar,’ diyor. Ama hangi marş olduğunu belirtmemiş, sözler de yok. Sözlerini de kendim yazarak bir marş bestelemeyi düşündüm. 1 Mayıs marşının sözünü de müziğini de birlikte yapmış oldum. Bir oyun müziği olarak yaptım.” (Aydınlık Dergisi, 4 Mayıs 2008)

1 Mayıs Marşı ilginç bir biçimde tüm siyasal hareketler tarafından benimsendi. 1976 yılında 1 Mayıs’ın Taksim’de bir mitingle kutlanması gündeme gelince, akla bu marş geldi. Türkiye İşci Partisi’nin resmi yayın organı olan Çark Başak Dergisi bu marşı yayımladı (1 Mayıs 1976 Özel Sayısı, s.11).

DİSK Ajansı’nın 1 Mayıs 1976 tarihli özel sayısında yer alan 1 Mayıs marşında ise küçük farklılıklar vardır. Aydınlıkçı Sarper Özsan’ın Aydınlık Gazetesi’nde yayımlanan 1 Mayıs Marşı’nda ise şu kıta da yer almaktadır: “Ulusların gürleyen sesi, yeri göğü sarsıyor/ Halkların nasırlı yumruğu, balyoz gibi patlıyor/ Devrimin şanlı dalgası, dünyamızı kaplıyor.” (Aydınlık Gazetesi, 1 Mayıs 1978, s.8.)

SELÇUK VE SELDA YARGILANDI…

1 Mayıs Marşı, aralarında Sarper Özsan’ın da bulunduğu bir grup Aydınlıkçı tarafından bir kaset yapıldı. Ardından Cem Karaca, bu marşı 45’lik plak olarak söyledi.

Plağın gelirinin Türkiye İşci Köylü Partisi’ne verilmesi konusunda anlaşma yapılmıştı…

Sarper Özsan, Cem Karaca ve plağı basan Gönül Plak Şirketi, Türk Ceza Kanunu’nun 142/4, 159 ve 312. maddelerini ihlal ettikleri iddiasıyla 1978 yılında yargılandılar ve beş yıl sonra beraat ettiler. 1 Mayıs Marşı’nı söyleyen Timur Selçuk ve Selda da yargılandı ve onların davaları da beraatle sonuçlandı (Haber Extra, 30 Nisan 1998, Sayı 32, s.78).

1976 yılında yayımlandığı biçimiyle, 1 Mayıs Marşı aşağıda sunulmaktadır.

Günlerin bugün getirdiği/ Baskı zulüm ve kandır
Ancak bu böyle gitmez/ Sömürü devam etmez
Yepyeni bir hayat doğar/ Bizde ve ülkelerde.

1 Mayıs 1 Mayıs/ İşcinin emekçinin bayramı
Devrimin şanlı yolunda/ İlerleyen halkın bayramı.

Yepyeni bir güneş doğar/ Dağların doruklarından
Mutlu bir hayat filizlenir/ Kavganın ufuklarından
Yurdumun mutlu günleri/Mutlak gelen gündedir.

1 Mayıs 1 Mayıs; İşcinin emekçinin bayramı;
Devrimin şanlı yolunda; İlerleyen halkınbayramı

Vermeyin insana izin/ Kanması ve susması için
Hakkını alması için/ Kitleyi bilinçlendirin
Yurdumun mutlu günleri/ Mutlak gelen gündedir.

Gün gelir gün gelir/ Zorbalar kalmaz gider
Devrimin şanlı yolunda/ Bir kağıt gibi erir gider.

Yıldırım Koç
Aydınlık


Reklamlar

Yorum yapın yada içinizi dökün rahatlayın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: